Kahvaltının vücudumuzun sağlığı açısından bilinmeyen yönleri...


Çinliler sağlıklı yaşamı şöyle tanımlar "Kahvaltını tek başına yap, öğle yemeğini bir arkadaşınla ye, akşam yemeğini düşmanına ver!" Ömürlerinin uzunluğu ile meşhur 1.5 milyar Çinli yanılmış olamaz.

Uzmanlara göre kahvaltı gelişimi ve başarının olmazsa olmazı.Gece boyunca uzun açlık döneminden çıkan bedenin kendine gelebilmesi için yakıta ihtiyacı olduğunu vurguluyor uzmanlar; yani kahvaltıya.

Kahvaltı beslenmenin olmazsa olmazı. Diyetisyen Pınar Akkuzu başta kahvaltı olmak üzere bazı dengeli ve yeterli beslenmenin, çocuğun gelişimini ve okuldaki başarısını etkilediği bildirildi. Diyetisyen Pınar Akkuzu, okul çağındaki çocuklarda kahvaltı başta olmak üzere bazı dengeli ve yeterli beslenme ilkelerinin ihmal edildiğini, bu durumun çocuğun gelişimini ve okuli başarısını olumsuz etkilediğini belirtti.

ÇOCUĞUNUZU EĞİTİN

Beslenme planı yapılırken bu durumların göz önünde bulundurulması gerektiğini ifade eden Akkuzu, "Okul çocukları için beslenme programlarının iki amacı vardır. Birincisi, öğrenme çağındaki çocuğa temel beslenme bilgilerini, beslenme ve sağlık arasındaki ilişkileri öğretmek ve yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı kazandırmak; ikincisi ise eldeki imkanları en iyi şekilde kullanarak okul çocuğunun yeterli ve dengeli beslenmesini sağlamaktır" dedi.

ZAMAN AYARLAMASI

Sağlıklı beslenmenin sağlanabilmesi için çocuğun bu konuda bilinçlendirilmesinin büyük önem taşıdığını ifade eden Pınar Akkuzu, çocuğa çalışma, uyuma, yemek yeme, oynama gibi yapacağı bütün işlerde zaman ayarlamasını öğretmenin, geç kalma korkusu yüzünden kahvaltıyı ihmal etme sorununu çözümleyeceğini kaydetti.

YANLIŞ BESLENMENİN ZARARLARI

Sabah kahvaltısı yapmadan okula giden çocukların dikkatlerinin azaldığını ifade eden Akkuzu, "Okulda kalma süresi uzun olduğu zaman çocuklara, besin değeri yüksek, özel hazırlama gerektirmeyen süt veya ayranla peynir, domates-ekmek, yumurta-domates-ekmek, tahin helvası-ekmek, tahinpekmez- ekmek gibi yiyeceklerden oluşan ara kahvaltısı verilmelidir" diye konuştu.

Pınar Akkuzu, okul kantinlerinde kola-gazoz yerine süt, ayran ve meyve suları, şeker, çikolata, bisküvi yerine besleyici ve taze sandviçler satılması gerektiğini söyledi.