Aft ağız içindeki mukozada görülen ülserlerdir. Ortaya çıkış nedeni olarak kan hastalıkları, demir eksikliği, vitamin eksikliği, çinko gibi element eksikliği, hormonel düzensizlikler, nörojen ve psişik bozukluklar, gastrointestinal bozukluklar, allerji gibi çeşitli faktörler düşünülmüştür. Bu mekanizmanın ortaya çıkışında mikrotravmalar (mekanik travma) veya bazı yiyecekler (kimyasal travma) etkili olabilir. Fazla sigara içenlerde genellikle rastlanmamaktadır. Nedeni keratinizasyonun artması ve bunun sonucunda da aftın oluşma ihtimalini arttıracak mikrodefektlerin oluşmamasıdır. Yuvarlak, bazen oval şekilde, etrafı kırmızı, ortası sarı, ağrılı bir lezyondur. Her yaşta görülmekle birlikte yaşlılarda daha az rastlanmaktadır.

7-10 günde iyileşir. Tamamıyla iyileşme veya çıkmasını kesin olarak önleme şansı pek yoktur. Ağır seyreden olgularda kısa süreli kortikosteroidli pomat kullanımı en çok kullanılan yöntemdir. Ağrılı süreyi kısaltmak ve iyileşmeyi hızlandırmak amacıyla aft kürü uygulaması yapılabilir.

Yatkınlığı olan kişiler aft oluşumunu provoke eden domates, patlıcan, ceviz gibi yiyeceklerden uzak durmalıdır. Sürekli tekrarlayan olgularda % 1’lik Chloramin-T gargaraları ile oldukça başarılı sonuçlar alınmaktadır. Ancak uzun süreli kullanımda dişlerde pas şeklinde renklenme olabilir
__________________