Dünya genelinde milyonlarca kişinin kullandığı Prozac ve Seroxat gibi anti-depresanlar üzerinde yapılan bir araştırmada, bu ilaçların aslında faydalı olmadığı sonucuna varıldı.

Araştırmada, ABD'deki bilgi edinme yasası uyarınca ilaç şirketlerinin bu ilaçlar üzerinde yaptığı, ancak yayınlamadığı klinik deneylerin sonuçları elde edildi. Bu şekilde değerlendirilen 47 klinik deneyden çıkan veriler ışığında da anti-depresanların, hiçbir etkisi olmayan şeker haplarından çok farklı olmadığı belirlendi. Çalışma sonucu, anti-depresanların ciddi depresyon hastalarında işe yaradığı, ancak bunun da sınırlı düzeyde olduğu saptandı.

İngiliz, Amerikalı ve Kanadalı bilim adamlarından oluşan araştırma ekibinin başkanı Profesör Irving Kirsch "Anti-depresan ve placebo (şeker hapı) alan hastalar arasındaki gelişme farkı da çok değil. Bu depresyon hastaların kimyasal tedaviler olmadan da gelişme kaydedebileceğini gösteriyor" dedi. Araştırmanın eski klinik veriler üzerinden yapıldığına dikkat çeken ilaç şirketleriyse yeni kanıtların tam tersi yönde olduğunu savunuyor. Seroxat'ın üreticisi GlaxoSmithKline'dan bir sözcü çalışmada mevcut araştırmaların küçük bir kısmına bakıldığını savundu.

Prozac'ın üreticisi Eli Lilly'den yapılan açıklamada da "Kapsamlı bilimsel ve tıbbi araştırmalar Prozac'ın etkin bir anti-depresan olduğunu göstermiştir" denildi.