Florence Nightingale Hastanesi Göz Hastalıkları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Halil Bahçecioğlu, insanların erken ölüm ve kalp hastalıklarından daha çok kör olmaktan korktuğunu, ancak glokomun körlüğe neden olduğunu bilmediğini bildirdi.

Prof. Dr. Bahçecioğlu, ''6 Mart Dünya Glokom Günü'' dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre, glokomun katarakttan sonra ikinci körlük sebebi olduğunu, bunun da geç teşhis, yeterli ve etkin tedavi alamamaktan kaynaklandığını kaydetti.

Hastalığın teşhisi için mutlaka bir hekim kontrolünden geçilmesi gerektiğini belirten Bahçecioğlu, ''Aralarında ABD, İngiltere ve İspanya'nın da bulunduğu 7 ülkede 40 yaş üstü 4 bin 352 kişiyle yapılan anketin sonuçlarına göre, insanlar erken ölüm ve kalp hastalıklarından daha çok çok kör olmaktan korkuyor. Ancak çalışmaya katılanların yüzde 40'ı glokomun körlüğe neden olduğunu bilmiyor'' dedi. AA'nın haberine göre, Bahçecioğlu, genel olarak 40 yaş üzerinde yüzde 2, 60 yaş üzerinde ise yüzde 10 oranında görülen hastalığın tedavisinde ilaç, lazer veya cerrahi yöntemleri kullandıklarını ifade etti.