Piyasada satılan saç ürünlerine dikkat

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hayriye Sarıcaoğlu, son yıllarda çeşitli firmalar tarafından saç dökülmesini önlediği, yeni saçların çıkmasını sağladığı iddiasıyla piyasaya sürülen ürünlerin doktor tavsiyesi olmadan kullanılmaması gerektiğini söyledi.

Sarıcaoğlu, saç dökülmesinin kansızlık, beslenme bozuklukları, vitamin eksiklikleri, ağır hastalıklar, hormonal düzensizlikler ve bazı ilaç kullanımlarına bağlı olarak görülebildiğini, ayrıca genetik yatkınlık, stres ve mevsimsel etkinin de saç dökülmesine neden olabildiğini ifade etti.

Sarıcaoğlu, piyasada satılan saç ürünlerinin sansasyonel yanının oldukça ağırlıklı olduğunu belirterek, saç dökülmesinin altında birçok neden olduğu için ilk olarak saçın dökülme nedeninin bulunması ve ona göre bir tedavi uygulanması gerektiğini kaydetti.

Bazı vitamin ve minerallerin eksikliğinin de saç dökülmesine neden olduğuna dikkati çeken Sarıcaoğlu, "Vitamin ve mineraller yalnızca ağızdan alındığında etkili olur. Vitamin ve diğer bazı maddelerin şampuanlarla saçlı deriye girerek onu besleyeceği, saçın uzamasını sağlayacağı veya saç sayısını artıracağı şeklindeki kanıların bilimsel bir dayanağı yok. Onlar sadece saç telinin canlı görünmesini sağlar" diye konuştu.