Tıpta anestezik olarak kullanılan “ketamin” adlı maddenin depresyon hastalarının tedavisinde etkili olabileceği belirtildi.
NAPOLİ - İtalya’nın yüksek tirajlı gazetelerinden La Repubblica’nın internet sayfasında yayımlanan habere göre, ABD’nin Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü “National Institute of Mental Health”deki araştırmacılar, en ağır depresyon şekillerine karşı hızlı çare olarak “ketamin”i test etmeye başladı. ABD’li araştırmacılar, “ketamin”in depresyon semptomlarını iki saatten daha az bir sürede yatıştırabildiğini savunuyor.

Archives of General Psychiatry’de yayımlanan araştırma, daha önce 6 farklı terapi uygulanan, ancak tedavilere yanıt vermeyen 18 depresyon hastası üzerinde yapıldı. Hastaların yüzde 71’i tek bir doz “ketamin” uygulamasından sadece iki saat sonra kayda değer gelişmeler gösterdi. Hastaların yüzde 29’unda da enjeksiyondan bir günsonra semptomların ortadan kalktığı gözlemlendi.

“Ketamin”in uygulanmasından sonraki 7 gün içinde ise hastaların yüzde 35’inde tedavinin etkilerinin devam ettiği görüldü. Araştırmacıların kontrol grubu olarak kullandığı ve ilaç verildiğini sanan hastalarda ise herhangi bir ilerleme görülmedi.

Araştırmacılar, “ketamin”i klasik antidepresanlardan ayıran en önemli özelliğin “hızlı etkisi” olduğunu belirtti.

Nitekim antidepresanların sonuç vermesi için ortalama 4-6 haftalık bir tedavi süreci gerekirken, bu süre “ketamin” kullanımında çok daha kısalıyor.

Öte yandan uyuşturucu maddeler arasında yer alan, kullanıldığı anda mutluluk duygusu sağlayan “ketamin”, acıya karşı duyarsızlık yarattığı için kullananların kendine zarar vermesine neden olabiliyor. Araştırmacılar, bu nedenle “ketamin”in yaygın kullanımının zor olduğunu belirtiyor.
__________________
alıntıdır