Uzmanlar, göğüs kafesinde yanma hisseden, sürekli ağzına ekşi su gelenlerin, ses kısıklığı ve boğaz problemi yaşayanların reflü hastası olabileceğini, bu hastalığın da kanseri tetiklediğine dikkat çekiyor.

Reflü hastalığının yenilen yemeğin geriye doğru kaçması, göğüste yanma veya ağrı hissine yol açabildiği gibi bu durumun kalp hastalıklarıyla karıştırılabileceğini söyleyen Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Nejat Gülgör, "Yemekten sonra yatıldığında veya öne eğilindiğinde geriye kaçış ve göğüste yanma daha fazla hissedilir. Reflünün tanısının konulmasında da ilk basamak hastanın şikayetleridir. Ağza gelen acı su ve tipik yanma şikayetleri olan bir hasta asit baskılayıcı ilaçlardan yarar gördüğünden bahsediyorsa ise büyük olasılıkla sorun reflüdür" diye konuştu.

"REFLÜ" KANSERİN TETİKLEYİCİSİ

Reflü hastalığı tedavi edilmediği zaman yemek borusunun sürekli hasar görerek, kasılmada sorunlar oluşturduğuna dikkat çeken Gülgör, reflünün özellikle katı gıdalara karşı yutkunma güçlüğüne, ardından da yemek borusunda kısalmaya neden olduğunu belirtti. Bu durumdaki hastaların kapalı ameliyat şansını yitiren hasta grubuna girdiğini söyleyen Gülgör, "Sürekli tahriş sonrasında yemek borusunun alt ucunda kanser gelişimi başlayabilir. 'Barrett' diye adlandırılan bir mukoza farklılaşması gelişmiş ise kanser oluşma riski ortalama olarak 100 kat artar. Barrett saptandığında reflü cerrahi olarak tedavi edilmelidir" dedi.

Gülgör, aldıkları önlemler ve ilaçların karşında da rahatsızlıkları geçmeyen hastalara "anti-reflü" uygulanmasının en uygun yöntem olduğuna değinerek, "8-12 haftalık ilaç tedavisi, diyet ve sosyal yaşam önlemi sonrasında sonuç alamayan hastalar için anti-reflü cerrahisinin başarı oranı yüzde 90-95'tir" şeklinde konuştu.

Cerrahi müdahale olarak laparaskopik (kapalı) reflü ameliyatının günümüzde kabul gören etkili bir yöntem olduğunu dile getiren Gülgör, herhangi bir sorun çıkmadığı takdirde ameliyattan 8 saat sonra hastanın, sıvı gıdaların alınımına başlayabileceğini ve yine ameliyattan sonraki 18-24 saat içinde iyileşme görüleceğini kaydetti. Reflüde alınacak bazı önlemler ise şunlar:
"Yemekten sonra 3-4 saat süre ile yatmamak ve yatağın başını yükseltmek. Öne doğru çok fazla eğilmemek. Alkol, bira, kola, veya maden suyu gibi gazlı içecekler ve sigara kullanımını tamamen kesmek. Nane, soğan, sarımsak, çikolata gibi gıdaların alımından kaçınmak ve baharatlı veya kızartma tarzında yiyecekler tüketmemek. Şişmanlık var ise kilo vermek. Sıkı pantolon giymemek ve sıkı kemer kullanımından kaçınmak. Portakal, limon gibi asitli meyvelerden kaçınmak."