Şiddetli baş ağrılarıyla kendisini gösteren sinüzit, kişinin yaşam kalitesini de olumsuz yönde etkiliyor. Dikkat ederek bu hastalıktan korunulabilir.

Kafa kemikleri içinde burun çevresinde yerleşmiş içi hava dolu odacıklara sinüs boşlukları adı verilir. Bu boşlukların enfeksiyonlar sonucu iltihaplanmasına sinüzit adı verilir. Anadolu Sağlık Merkezi'nden Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op.Dr. Murat Şirin, sıkça rastlanan sinüzit hastalığı ve tedavi yöntemleri ile ilgili bilgi verdi.

NASIL OLUŞUR?
Sinüsleri temizleyen ince kanallar tıkanırsa sinüzit hastalığı başlar. Bu tıkanıklık tedavi ile ya da kendiliğinden açılırsa sinüzit iyileşir ama eğer açılamazsa hastalık kronikleşir. Sinüs kanallarının tıkanıklığına bazı burun içi ve sinüslerle ilgili yapısal koşullar, tekrarlayan üst solunum yolu infeksiyonları, allerjik sebepler, polip ve geniz eti gibi oluşumlar yol açabilir. Bazı kalıtsal sorunlar ve bağışıklık sorunları da sinüzitin diğer sebepleridir.

Sinüzit genel olarak akut ve kronik olarak ikiye ayrılır. Akut sinüzit yeni oluşan sinüzit anlamına gelir. Uygun tedavi edildiği zaman tamamen iyileşir. Ancak kronik sinüzit sinüslerde sürekli bir iltihap olması anlamına gelir ve tedavisi de zordur. Uzun süreli medikal tedaviye cevap vermez ise cerrahi müdahale gerektirebilir.

BELİRTİLERİ NELERDİR?
Akut ve kronik sinüzitin belirtileri birbirinden farklıdır. Akut sinüzit daha şiddetli şikayetler ile kendini gösterir. Ağrı en sık görülen şikayettir. Bu, baş ağrısı, yüz ağrısı, göz çevresinde ağrı şeklinde olabilir. Genellikle öne doğru eğilmekle artan dolgunluk tarzında tarif edilebilen bir ağrıdır. Ayrıca burun tıkanıklığı, koyu kıvamlı ve sarı-yeşil renkli burun akıntısı, koku duyusunda azalma, geniz akıntısı, ateş, çene ve dişlerde ağrı, ağız kokusu, burun kanaması, göz kapakları ve yüzde şişme gibi belirtiler olur. Öksürük hem akut hem de kronik sinüzitin belirtisidir. Kronik sinüzitte şikayetler daha az şiddetlidir ancak süre olarak 3 aydan uzun sürer. Sanılanın aksine ağrı daha az hatta bazen belli belirsizdir. Hastada daha çok burun tıkanıklığı, öksürük, geniz akıntısı, koku almada azalma veya kötü koku rahatsız eder. Bunun dışında yine burun tıkanıklığı, yüzde dolgunluk hissi ve ağız kokusu olur. Kronik sinüzitte zaman zaman şiddetli ağrı, ateş ve akıntı ile giden akut enfeksiyon atakları olabilir.

CERRAHİ TEDAVİ
Günümüzde standart olarak olarak yapılan cerrahi endoskopik sinüs cerrahisidir. Burada muayene sırasında kullanılan endoskoplarla yakın zamanda geliştirilmiş ince araçlar kullanılır. Endoskoplar aracılığı ile sinüslerin burun içine açıldıkları deliklere ulaşıp deliklerin genişletilmekte ve sinüslerin havalanması sağlanmaktadır. Cerrahi genel ve lokal anestezi altında yapılabilmektedir. Cerrahi sonrası burun içine kısa süreli küçük tamponlar yerleştirilmekte ve ameliyat sonrası hasta birkaç kez pansumana çağrılabilmektedir. Genel olarak çok ağrılı olmayan, hasta konforunun çok fazla bozulmadığı ameliyatlardır.

Aşırı soğuk solunum durmasına neden olabilir
Aşırı soğuğa maruz kalındığında kan dolaşımıyla solunumun durmasına yol açacak kadar ciddi sağlık problemleriyle karşılaşılabileceğini belirten Prof. Dr. Yıldız Pekşen, 'Aşırı soğuğa maruz kalan kişilerde titreme, kas hareketlerinde yavaşlama ve uyku eğilimi görülebilir. Zamanla kan dolaşımı ve solunum durabilir. Böyle durumla karşı karşıya bulunan kişiler birdenbire hamam, sauna gibi çok sıcak ortamlara alınmamalıdır.

ODA SICAKLIĞI ÖNEMLİ
Öncelikle 20 derece civarındaki oda sıcaklığına alınması gerekir. Giysileri de ıslaksa hemen kuru giyeceklerle değiştirilmelidir. Donan insanların doğrudan doğruya ateşe maruz bırakılmaması gerekmektedir' diye konuştu.