Baskıcı ve aşırı kıskanç eş, karısının bütün yaşamını kontrol etmeye çalışıyor, zamanla bunalan kadın çeşitli ruhsal sorunlarla karşı karşıya kalıyor.

İkili ilişkilerde erkeklerin aşırı baskıcı tavrı, kadını yıpratarak zamanla depresyona girmesine neden oluyor. Uzman psikolog Aslıhan Tokgöz Tozlu, 'Kadını yıpratan bazı davranışlar, ruhsal sıkıntıları da beraberinde getiriyor. Aldatılma, fiziksel şiddet, sözlü ve psikolojik şiddet, aşağılanma, hiç yerine konma, fiziksel görünümündeki eksiklikleri yüzüne vurma gibi davranışlar, kadını bir süre sonra içine kapanır ve depresif bir görünüme sokuyor' diyor.
depresyonge8 - Aşırı kıskançlık depresyon sebebi

ARKADAŞLARIYLA BİLE GÖRÜYEMİYOR
Psikolog Aslıhan Tokgöz Tozlu'ya göre ikili ilişkilerde ilişkiyi ve kadını yıpratan en önemli unsurlardan biri kıskançlık... . Ama bunun da ötesinde kadını çok fazla yıpratan ve kıskançlığın da önüne geçebilen durum, sahiplenme duygusu. Evlendikten sonra erkeğin kadına hissettirdiği, 'Sen benim malımsın' düşüncesi. Erkek, kadının kıyafetlerini, davranışların eleştitiyor, arkadaşlarını görmesini istemiyor. Eşinin işine karışıyor ve bir süre sonra çalışmasına da karşı çıkıyor. Özetle erkek kıskançlığı kadının her şeyini kontrol altına almaya çalışıyor. Kendisinden izinsiz hiçbir şey yapmasına izin vermiyor.

İLETİŞİM KOPUKLUĞU
Evlilik ya da ikili ilişkilerde kadınları depresyona sokan bir başka neden ise iletişim bozukluğu. Erkek sürekli içine kapanık ise, konuşmuyorsa, zamanını bilgisayarın ya da elinde kumanda ile televizyonun karşısında geçiriyorsa bir süre sonra kadın eşinden soğuyor. Tozlu bu konuda ''Kadınları en çok yıpratan durumlardan en önemlisi, çiftlerin birbirleriyle konuşamamaları. Öyle çiftler var ki birlikte bir şeyler yapmaktan sıkılıyorlar. Bir yere gideceklerse arkadaşlarını da çağırmak isterler, paylaşım olmadığı zaman ilişki çiftleri yıpratır'' diyor. Kadınların içine kapanıklık, yemek yeme alışkanlıklarında bozukluk, ev içinde eşiyle paylaşamadığı şeyleri ailesi ve arkadaşlarıyla paylaşmaya çalışması, ruhsal ve psikolojik olarak çökme, kaygı bozuklukları, sürekli kötü bir şey olacak duygusuyla yaşamaya başlama gibi durumlarda mutlaka bir uzman yardımı alması gerektiğini söyleyen Tozlu, depresyonun tedavi edilebilir bir sorun olduğunu, vakit kaybedilmemesini hatırlatıyor.