Sigara beyin düşmanı

AA - CHICAGO

Günde bir paketten fazla sigara içen erkeklerde beyin kanaması riskinin iki kat arttığı öne sürüldü. Yaklaşık 22 bin erkek deneği 18 yıl boyunca takip eden ABD'nin Harvard Tıp Okulu uzmanları, günde 20 sigaradan daha fazla sigara içen deneklerde beyin kanaması riskinin hiç sigara içmeyenlere göre 2.4 kat daha fazla olduğu belirlendi. Araştırmacılar, sigaranın damar cidarında hasar meydana getirdiğini de belirtti..
----------------------------------
Amerikalı bilim adamları, sigara sayısını yarıya indiren tiryakilerin, vücutlarına giren kanserojen maddeleri de yarılamadığını bildirdiler.

''Journal of the National Cancer Institute'' dergisinde yayımlanan habere göre, Minnesota Üniversitesi'nde görevli bilim adamı Stephen S.Hecht başkanlığındaki ekip, 92 sigara tiryakisinin idrarındaki NNK maddesinin metabolizma ürünlerinin miktarını ölçtüler. NNK maddesi tütünde bulunan en önemli kanserojen olarak biliniyor.

6 ay süren araştırmada, katılımcılar sigara tüketimini önce yüzde 25, daha sonra yüzde 50, en son da en az yüzde 75 oranında azalttılar.

Bilim adamları, NNK'nın vücutta parçalanması sırasında oluşan maddelerin konsantrasyonunun, azalan sigara sayısıyla birlikte düştüğünü, fakat beklenen düzeyde azalmadığını kaydettiler.

Araştırma sonuçlarına göre, günde 25 sigara içen tiryaki, sigara sayısını 3'e düşürdüğünde (yaklaşık yüzde 90), idrardaki kanserojen düzeyi sadece yüzde 46 oranında azaldı.

Bilim adamları, sigarayı azaltan tiryakilerin, içtikleri sigaranın dumanını içlerine daha güçlü ve uzun çektikleri için vücudun daha fazla kanserojen aldığını tahmin ediyorlar.

İçilen sigara sayısının azaltılmasının sağlık üzerindeki olumlu etkisinin çok düşük olduğunu belirten bilim adamları, akciğer kanseri riskinin belirgin bir şekilde düşürülebilmesi için sigaranın tamamen bırakılması gerektiğini kaydettiler.

Dünyada akciğer kanseri vakaların yüzde 90'ının nedeni sigara..

(aa)
--------------------------------------------
İçerdiği 4000 çeşit zehirle onlarca hastalık ve ölümün nedeni olan sigara, Türkiye'de yılda yaklaşık 75 bin kişinin ölümüne yol açıyorSigara ve Sağlık Ulusal Komitesi Koordinatörü Prof. Dr. Elif Dağlı, sigaranın başladıktan ortalama 20 yıl sonra 'öldürdüğünü' söylüyor. Sigara, kronik akciğer hastalıkları ve bu hastalıklar nedeniyle meydana gelen ölümlerin yüzde 90'ından sorumlu tutuluyor. Kalp damar hastalıkları, düşük, erken doğum ve bebeklerde zeka geriliği riskleri de sigaranın zararları arasında. Gebelik sırasında sigara içmek, tüm bebek ölümlerinin yüzde 10'una neden oluyor.

Okumuş kadın daha çok içiyor

Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre sigara içenlerin yaklaşık yarısının 35 - 69 yaşları arasında sigara nedeniyle vakitsiz olarak öldükleri belirtiliyor. Amerikan Hastanesi Sigara Bırakma Kliniği doktorları, erkeklerde kanser ölümlerinin yüzde 35'inin sigaradan kaynaklandığını belirtiyor. Meslek grupları arasında yüzde 44 - 45'le en çok öğretmenler sigara içiyor. Kadın öğretmenlerde ise bu oran daha yüksek.


Sigarayı bırakınca neler oluyor?

- İlk 20 dakikada, kan basıncı ve kalp hızı normale döner.
- 8 saatte, kandaki nikotin ve karbonmonoksit düzeyleri yarıya iner; oksijen düzeyleri normale döner.
- 24 saatte, karbonmonoksit vücuttan atılır.
- Akciğerler temizlenmeye başlar.
- 48 saatte, vücutta hiç nikotin kalmaz. Tat ve koku duyularında iyileşme olur.
- 72 saatte, bronş tüpleri gevşemeye başladığından solunum kolaylaşır.
- 2 - 12 haftada, dolaşım iyileşir.
- 5 yılda, kalp krizi riski sigara kullanan kişidekinin yarısına düşer.
---------------------------------------------
Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan sigarayı bırakma tekniğinin anlatıldığı ''Sigarayı Bırakın'' adlı broşür, Yeşilay Haftası nedeniyle sağlık il müdürlüklerince tiryakilere ulaştırılıyor.

Edinilen bilgiye göre, ''Kendinizi Yenileyin'' sloganıyla hazırlanan ve girişinde bu cümleye yer verilen broşürde, sigarayı bırakmanın zor olduğu, ancak şimdiye kadar çok sayıda kişinin zoru başararak, sigarayı bırakabildiği belirtiliyor.

Sigarayı bırakanların sayısının giderek arttığına dikkat çekilen broşürde, ''Sağlıklı bir hayatı seçin. Kendinize uygun bir plan yapın ve ona bağlı kalın'' ifadeleriyle sigarayı bırakmak isteyenlere yönelik bazı ipuçları veriliyor.

Sigarayı bırakacak kişinin ilk olarak günü belirlemesi gerektiğine yer verilen broşürde, şu önerilerde bulunuluyor:

''Bu hayatınızın en önemli günüdür. Ailenize ve arkadaşlarınıza bu karanızı anlatın. Onlardan destek isteyin. Bırakma nedenlerinizi bir kağıda yazın ve bir kopyasını her gün görebileceğiniz bir yere, örneğin buzdolabının üzerine asın. Evinizdeki çalışma odanızdaki bütün sigaralarınızı çakmaklarını kül tablalarını ve size sigaraya hatırlatacak her şeyi atın. Kesinlikle sigara satın almayın.''

Daha sonraki adımın sigaradan uzak durulması yolunda bir plan yapılması olduğu belirtilen broşürde, sigara isteği uyandıran yerlerden uzak durulması, bunun yerine kütüphane, sinema ve mağaza gibi sigara içilmeyen yerlere gidilmesi gerektiği vurgulanıyor.

Sigarayı bırakmanın ''bir şeyi terk etmek'' olarak düşünülmemesine dikkat edilmesinin istendiği broşürde, şunlara yer veriliyor:

''Sigara için harcanmayan paralarla kendiniz, aileniz ve özellikle çocuklarınız için özel bir şeyler alın. Kendinizi sürekli ödüllendirin. Ellerinizi meşgul etmek için resim çizin, gazete okuyun, bulmaca çözün ve en önemlisi de spora başlayın. Günde yaklaşık 1 saat orta tempoda yürüyüş yapın. Sinirlendiğiniz, strese girdiniz dönemlerde rahatlamaya çalışın, gezin, müzik dinleyin. Yemeklerden sonra dişinizi fırçalayın. Bolca su için, akşam yemeklerinden sonra kahve yerine meyveli ve bitkisel kokulu çaylar için.''

Sigarayı bırakma çabası içindeki kişilerin en güç dönemler olan ilk bir kaç hafta çok zorlanacağının belirtildiği broşürde, ''Bu süreçte vücutta nikotin eksikliği ortaya çıkar. Konsantre olun. Bir müddet sora sigara içmiyor olacaksınız'' deniyor.

Broşürde, sigarayı bırakanlarda kalp hastalıkları, felç, kanser, amfisem veya bronşit gibi akciğer hastalıklarına yakalanma ve sağlıksız bebek sahibi olma riskinin azalacağı belirtiliyor.

Sigaranın bırakılması halinde daha uzun ve sağlıklı bir yaşam şansının artacağı ve ilerleyen dönemlerde sigaranın elbise, saç, ve nefeste meydana getirdiği kötü kokunun da kaybolacağı kaydediliyor.

Sigarının bırakılmasıyla yaşam kalitesinin artacağının vurgulandığı broşürde, ''Paradan tasarruf edeceksiniz. Sigaranın dumanıyla, arkadaşlarınızın kalp ve akciğer hastalıklarına, ailenizin özellikle çocuklarınızın grip, soğuk algınlığı ve astıma yakalanmalarına neden olmayacaksınız. En önemlisi de kendi hayatınızı kurtaracaksınız.''

(aa)
----------------------------------------------------------
Bilim adamları iki önemli sağlık sorununun çaresini tek bir ilaçta topladılar. Henüz deney aşamasında olan Rimonabant adlı hap, hem sigarayı bıraktırıyor, hem de zayıflatıyor.Çalışmalar, Fransız Sanofi-Synthelabo firmasının ABD'nin Pennsylvania eyaletindeki Malvern'de faaliyet gösteren ilaç geliştirme branşı yönetiminde yürütülüyor.

YIılda 9 Kilo
Pennsylvania Üniversitesi'nde bugüne kadar yapılan deneylere göre, kilo kontrolü ilacı olarak Rimonabant, aşırı kilolu insanların yılda 9 kilo vermesini sağlayabiliyor. İlaç bu arada iyi kolesterol seviyesini de yükseltirken kandaki yağlı madde oranını düşürüyor.

Araştırmanın liderliğini yapan, Pennsylvania Üniversitesi Kilo ve Yeme Bozuklukları Programı Başkanı Tom Wadden, ��Rimonabant, kilo ve iştahla ilgili temel bilimler açısından heyecan verici bir buluş�� dedi. Cincinnati Üniversitesi'nde yapılan bir başka araştırma sırasında Rimonabant'ın ikinci bir etkisi daha keşfedildi. Bu hapı kullanan sigara tiryakileri 3 ay içinde alışkanlıklarını bırakabiliyorlardı.

Tek Bir Hapla
Cincinnati Üniversitesi'nden Prof. Dr. Robert Anthenelli, ��Kalp riskini artıran iki sağlık problemini tek bir hapla aynı zamanda ortadan kaldırmak üzereyiz�� dedi. İki üniversitedeki araştırmada denek olarak 2 bin kişi kullanıldı. Sanofi-Synthelabo firması ise ayrıca dünya çapında 11 bin hastanın katılacağı 5 deney daha yürütüyor. Rimonabant, marihuana ya da esrar içenlerin acıktığı gerçeğinden yola çıkılarak bulundu.

Fransız Sanofi-Synthelabo Şirketi tarafından marihuananın beyni nasıl etkilediğine dair araştırmalar sırasında geliştirilen ��Rimonabant�� isimli ilaç, hem zayıflatıyor, hem de sigarayı bıraktırıyor. Araştırma aşamasındaki ilacın iki yıl sonra piyasaya çıkması planlanıyor.

Yeni ilaç beyindeki acıkma merkezlerini bloke ediyor ve böylece iştah kesiliyor. Acıkma merkezi bloke edilince sigara içme isteği de azalıyor.
(Hürriyet)
------------------------------------------------------------
Sigara içenlerde kör olma riski

İngiltere'de bilim adamlarının yaptıkları araştırmalar, sigara içenlerin kör olma ihtimalinin içmeyenlere göre üç kat daha fazla olduğunu ortaya koydu.

Sigara içenlerde, yaşlılıkla bağlantılı olarak ortaya çıkan maküler dejenerasyon adlı rahatsızlığın görülme oranının yüksek olduğuna dikkati çeken bilim adamları, hastalığın sürekli ve tedavisi imkansız şekilde körlük yarattığını hatırlattı.

Araştırmacılar, İngiltere'de halkın büyük bölümünün söz konusu tehlikeden haberdar olmadığını da belirtirken, hükümetten sigara karşıtı kampanyalarda bu unsurun da kullanılmasını istedi.

Kampanyalarda kullanılan afiş ve broşürlerde bu konudaki bilgilerin de yer almasını isteyen bilim adamları, aksi takdirde maküler dejenerasyon nedeniyle körlük vakalarındaki artışın süreceğine işaret etti.

Araştırmayı yürüten Manchester Üniversitesi ve Bolton Hastanesi bilim adamları, İngiltere'de görülen her beş maküler dejenerasyon vakasından birinin sigaradan kaynaklandığını bildirdi.

(aa)
-------------------------------------------------------------
Günümüzde büyük boyutlarda tehlikeli artış gösteren, tüm KANSER ÖLÜMLERİNİN %40�nın sigara ile ilgili olduğu yetkililerce açıklanmıştır.
Dünyayı bir veba gibi saran �AIDS� virüsünün insan vücudunda yaptığı tahribatla TÜTÜN dumanının yaptığı tahribatın eşit olduğu Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi yetkililerince açıklanmıştır.
Tüm sigara pipo ve nargile dumanındaki çok ufak atom olan radyasyonlu kurşun tanecikleri tütün içen kişinin ak ciğerine dolup sıkıştırdığı dolayısıyla tütün içen kişilerin hem kendi kendilerine hem de çevrelerine radyasyon ve diğer zehirli maddeleri yaymakta olduğu belirtilmiştir.
Amerikan KANSER Cemiyeti Mütehassısları bu sene bir milyondan fazla kişide KANSER teşhisi yaptığı bunların yarısından fazlasının öleceği belirtilen bu araştırma, Akciğer Kanserinin büyük ölçüde sigara ile alakalı olduğunu teyit etmektedir.
Sigara içenler arasındaki akciğer kanseri tehlikesi, içmeyenlere nazaran 12 misli olup bıraktıkları zaman bu tehlikenin sadece 3 misli kalmaktadır.
Bu bilgiler sizi uyarmak için verilmektedir. Sigara alışkanlığı alkol ve uyuşturucu alışkanlığı başlangıcıdır.
Alkol almak, cinsel bozukluklar, Depresyon, Ülser, Karaciğer hastalıkları gibi ciddi sağlık problemleri doğurur.