Türkiye’de, son üç yıl içinde yaklaşık 108 bin tüp bebek uygulaması yapıldı, bunlardan yüzde 25’i canlı ve sağlıklı doğumla sonuçlandı.

Türkiye’de 1980’li yıllarda tüp bebek uygulamalarında gebe kalma başarısının, uygulama başına yüzde 15 seviyesinde iken günümüzde yüzde 45-55’lere çıktığı ifade edildi.

Ege Üniversitesi Aile Planlaması İnfertilite (IVF) Araştırma Uygulama Merkezi Müdürü ve Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erol Tavmergen, Türkiye’de ilk tüp bebek uygulamaları için çalışmaların Ege Üniversitesi’nde başladığını belirterek, “Prof. Dr. Refik Çapanoğlu, beni kendi imkanları ile Almanya’ya göndererek bu konuda eğitim almaya gönderdi. Almanya dönüşümden sonra 3 yıl fareler üzerinde çalışmalar yaptık” dedi.

Sağlık Bakanlığınca, 1987 yılı ortalarında, yasal altyapıyı oluşturmak üzere “Tüp Bebek Bilimsel Komisyonu” oluşturulduğunu, Diyanet İşleri Başkanlığının da nikahlı çiftlere uygulanmasının caiz olduğunu açıkladığını hatırlatan Tavmergen, o dönem tüp bebek tedavisi için 10 aday çiftin belirlendiğini söyledi. Tavmergen, Türkiye’de ilk tüp bebeğin 18 Nisan 1989’da, 2 Mayıs 1989’da da ilk ikizlerin dünyaya geldiğini kaydetti.