Erkekliğe Doğru İlk Adımlar

Genellikle erkekler 11 - 16 yaşları arasında ergenliğe giriyorlar. 11 yaşından itibaren kandaki testosteron hormonu yavaş yavaş artmaya başlıyor. Kızlardan daha geç ergenliğe giren genç erkekler, vücutlarındaki değişiklikleri ortalama 12 - 13 yaşlarından itibaren görmeye başlıyor. Ergenlik sonrasında cinsel olgunluk gelişiyor ve genç, artık yetişkinliğe giden ilk aşamaya girmiş sayılıyor. Yani, bu dönemden itibaren erkek, cinsel ilişkiye girme ve baba olma öçelliklerini taşıyor.

Fiziksel özellikler değişiyor
Erkeğin vücudu, ergenlik dönemine girdikten sonra büyük bir değişikliğe uğruyor. Özellikle omuz bölgesinde kaslanmalar artıyor. Bu gelişim, ortalama 14 yaşlarında kendini göstermeye başlıyor. Tabii bununla birlikte bacaklar ve gövde de uzama sürecine giriyor. Bütün bu değişimler, testesteron hormonunun oranına bağlı olarak yaşanıyor ve 15 - 16 yaşlarında iyice somtluk kazanıyor.

Boy uzamaya başlıyor
Büyüme hızı ve kemik gelişimi ergenlik döneminde artıyor. Ergenin boyu ilk yılda ortalama 8 cm., ikinci yılda 6 - 7 cm. uzamaya başlıyor. Genç erkek bir yılda ortalama 12 cm.'ye kadar uzayabiliyor. Büyümenin genel olarak 17 yaşlarında bittiği kabul ediliyor. Ancak bu, ergenliğin başladığı yaşa göre ve çocuktan çocuğa değişebiliyor.

Kıllar çıkıyor
Ergenliğin başlangıcında hız kazanan kıllanma, 16 yaşına kadar devam ediyor. 14 yaşına doğru kıllar bacakları kaplıyor, 15 yaş civarında da koltukaltlarına beliriyor. 16 - 17 yaşlarında kıllar kalınlaşmaya ve yüz bölgesine yayılmaya başlıyor, bıyık ve sakal oluşuyor.

Ses kalınlaşıyor
Sesin kalınlaşması yine testesteron hormonuna bağlı olarak gelişiyor. Bu dönem ortalama 13 - 15 yaşlarına denk geliyor.

Cinsel organ gelişiyor
Cinsel organda meydana gelen büyüme ve değişiklikler, ergenliğin, erkeklerdeki ilk işaretlerinden biri sayılıyor. Bu değişim ortalama 11 - 12 yaşlarında yaşanıyor. Erkeğin cinsel organı birkaç yıl içinde tamamen gelişmiş sayılıyor.

Cinsel kimlik oturuyor
Ereksiyon, erkeklerin her yaşta yaşadıkları bir durum. Özellikle ergenlik çağında ereksiyon sıklığı artıyor. Vücutta seksüel hareketin başlamasından birkaç ay sonra da, uykuda boşalmalar yaşanıyor.