Çocuklarda çok saglikli beslenemenin abur cubur yemek kadar zararları oldugu belirtildi.

İngiliz The Times gazetesi, çok lifli ve çok az yağlı beslenmenin beş yas altı çocuklarda vitamin eksikliğine ve kısa boylu olmalarına yol açtığını kaydetti.

Gazete, şişmanlık korkusu ile küçük yaşta çocukların kepek ekmeği, kepekli makarna ve bol miktarda meyveye dayalı bir biçimde beslenmesi sonucunda büyüme ve gelişme için yaşamsal önemi olan süt ürünleri, et yumurta ve balık gibi gıdaların eksik bir biçimde tüketildigini belirtti.

Çocuklardaki dengeli beslenmeyi sağlamak için aşağidaki kurallara uyulması gerektiği kaydedildi:

Düşük Yağlı Süt

Yeni yürümeye baslayan çocuklara iki yaşından itibaren yarı yağı alınmıs süt verilebilir. Yağı tamamiyle alınmış süt büyüyen bir çocuk için yeterli kalorileri içermediği için 5 yaş altı çocuklarda ana içecek olarak uygun degil.

Balık

Uskumru, somon ve sardalya gibi kirletici tortular içeren yağli balıklar erkek çocuklarına haftada 4 porsiyon, kiz çocuklarına ise iki porsiyondan fazla verilmemeli.

Yumurta, fındık, ceviz

Yeni yürümeye başlayan çocukların yumurtaları beyazı ve sarısının katılaştığı aşamaya kadar kadar iyi pişmiş olması gerekir. 5 yaşın altındaki çocuklara boğulma riskine karsı ceviz ve fındık ezilerek verilmelidir.

Tuz

Üç yaşın altındaki çocukların yiyeceklerine tuz eklemeye gerek yoktur, 7 yas altındaki çocuklarda 3 gr. den fazla tuz tüketilmemelidir.

Şeker

4 ile 6 yas arası çocuklar 40 gr, 7-10 yas arası 46 gr ve 11-14 yas arası 50 gr.dan fazla şeker tüketmemelidir.