Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Tahsin Yeşildere, ''Tıp fakültelerinin yapısı güçlendirilmeden yapılan kontenjan artışının ileride insan sağlığını tehlikeye atacağı endişeleri taşıdıklarını'' bildirdi.

Prof. Dr. Yeşildere yaptığı yazılı açıklamada, ''üniversitelerin görüşleri alınmadan, nitelikli öğretim üyesi, yüksek lisans ve doktora yapmış araştırma görevlisi yetiştirilmeden kontenjanların artırıldığı ve yeni üniversitelerin açıldığı'' görüşünü belirterek şunları kaydetti:

''Tıp fakültelerinin yapısı her yönü ile güçlendirilmeden yapılan kontenjan artışının ileride insan sağlığını tehlikeye atacağı endişelerini taşımaktayız. Ayrıca bu olumsuzluğun arkasından gelecek Tam Gün Yasası ile tıp fakülteleri tamamen çökertilecektir.

Hangi rektörler, hangi gerekçe ve kriterlere göre İlahiyat Fakültesi kontenjanlarının yüzde 80'e varan artışını talep etmiştir. bu rektörleri açıklama yapmaya davet ediyoruz.

YÖK merkeziyetçi yüzünü bir kez daha göstermiştir. Aradan geçen 27 yılda üniversitelerimizin geldiği nokta ortadadır. Siyasi iktidar kendi siyaseti doğrultusunda bilim üzerindeki baskısını, üniversitelerdeki iktidarın paylaşımını acımasızca devam ettirmektedir.''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'la görüşmesinin içeriğinin açıklanması talebinde de bulunan Prof. Dr. Yeşildere, açıklamasında ''YÖK Başkanı Başbakan'dan talimat almıştır. Bu görüşme gizli kaldığı taktirde demokrasi ve şeffaflıktan söz edilemeyeceği gibi YÖK Başkanı da şaibe altında kalacaktır'' dedi.
AA