Prof. Dr. Mehmet Öz, yıllara meydan okumanın yollarını anlattı. Genç kalmanın başlıca sırrının insanlarla yardımlaşmak olduğunu belirten Öz, ekledi: Stresten korunmak için bol bol spor yapın ve şarkı söyleyin. Bunlar, içinizin huzurla dolmasını sağlar.....
Her insan uzun ve sağlıklı bir ömür sürmenin hayalini kuruyor. Dünyaca ünlü kalp cerrahı Prof. Dr. Mehmet Öz, uzun yaşamanın başlıca sırrının başkalarına yardım etmek olduğunu söylüyor. İşte Öz'den yıllara meydana okumanızı sağlayacak tüyolar...

* Yaşlanmaya karşı koymanın temel yöntemi nedir?
Başkalarına yardım etmektir. İnsanlar başkalarına yardım etmek için para ve zaman harcıyor. Aslında başkalarına yardım ederken, kendinize de yardım ediyorsunuz. Başkasına yardım etmek, stresle savaşmanın da bir yolu.

STRES DÜZENİNİZİ BOZAR
* Stres, erken yaşlanmanın tetikleyicisi midir?
Günümüzdeki stres ile geçmişteki stresin en büyük farkı; mağara adamlarının e-postaya sahip olmamalarıydı. Bu yüzden onların stresleri geçiciydi. Stres, yaklaşmakta olan bir tehlike ile başa çıkabilmeniz için biyolojik sistemleri yükseltir. Fakat aşırı stres; kalp krizi, kanser ve sakat bırakan kazalar gibi nihai stres sonlandırıcıları için zemin hazırlar. Ayrıca uyku düzenini bozar. Bu da alkol, yemek ya da televizyon programlarına sağlıksız bir bağımlılık yaratabilir.

* Siz kendinizi stresten nasıl uzak tutuyorsunuz?
Ben içimde hiçbir şey tutamam. Her şeyi etrafımdaki insanlara açık açık anlatırım. Çünkü beni rahatsız eden şey ne ise; anlatırsam bunun tekrarı olmaz. Eğer haksızsam ve bu bana anlatılırsa en azından kızmam. Ayrıca çok spor yapıyorum. Spor yaptıktan sonra hem kendimi çok yorgun hissediyorum, hem de içimdeki tüm telaşlar yok oluyor. Egzersizleri yavaş yavaş yapıyorum. Genç gözükmek için adalelerin biraz büyük kalması lazım. Bunun için de adaleleri yormak şart.

İYİ HİSSETTİRİYOR
* Şarkı söylemenin insanı rahatlatıcı bir etkisi var. Nereden kaynaklanıyor bu etki?
Şarkı söylemek hem zihinsel, hem de fiziksel açıdan çok sağlıklıdır. Yapılan araştırmalara göre; şarkı söyleyerek bağışıklık sistemi yükseltilebilir ve böylece kişinin yapacağı doktor ziyaretleri azalır. Bunun nedeni şarkı söylerken vücuda endorfin ve iyi hissetme hormonu 'dopamin' salgılanmasıdır.


Hayatınızı detokslayın
Kapıda
Ayakkabılarınızı eve girmeden dış kapıda bırakın. Evinizin içine giren bakteriler, tarım ilaçları ve kimyasallar sağlığınız için büyük tehdit oluşturur.

Yatak odasında
Yatağınızı ve yastıklarınızı her gün havalandırın. Haşerelere karşı koruyan ürünler kullanın.

Mutfakta
Mikrodalgada plastik kullanmayın. Süngerlerinizi atın ve bunların yerine her hafta çamaşır suyu ile temizlediğiniz 10 adet bulaşık bezi temin edin. İçme suyunuzu filtre edin. Mutlaka iyi su kullanın.

Dolaplarda
Eğer giysilerinizi kurutemizlemeye veriyorsanız, bunları plastik kılıflarından çıkarın ve havalandırın. Sadece kurutemizleme gerektiren giysileri, kurutemizlemeye verin.

Genel temizlik
Evinizi temizlemek için alkol, peroksid ya da bikarbonat temelli toksik olmayan ürünler kullanın. Lavabolar ve küvetlerin temizliğini yapmak için basit karbonat mükemmel olabilir. Bir püskürtme şişesi içine doldurduğunuz sirkeyi de pencereler ve aynaların temizliğini yapmak için kullanılabilirsiniz.

Banyoda
Derinizi koruyabilmek için, klorin ve diğer kötü materyalleri ortadan kaldırmak üzere, suyunuzu bir karbon filtresi ile filtreleyin. Ter doğaldır ancak gözenekler değildir. Bu yüzden antiperspiran yerine deodorant kullanmayı tercih edin.

Bodrumda
Evinizdeki radon seviyesini kontrol altında tutun. Islak ortamlarda, küfü azaltmak için nem giderici kullanın. Nemlilik oranını yüzde 40'lık bir oranın altında tutmaya özen gösterin.

Evin dışında
Yüzbinlerce çocuk kurşun boyaların toksik seviyelerine maruz kalıyor. Bu konuda baş suçlu; evin tamamı boyandığı zamanlarda bile boyanmadıklarından dolayı pencere eşikleri. Otoyol yakınlarında yaşamak da, çocuklar için solunum yolları komplikasyonlarına yol açar ve bu komplikasyonlar çocuklar büyüdükten sonra da iyileşmez. Köpeğinizin patilerini ve tüylerini temizleyin. Bahçe, çimen ilaçları ve tarım ilaçları genellikle sadece uygulandıkları alanlarda kalmazlar ve oda içi havasını kirletebildikleri gibi yeraltı sularına da geçerler. Bahçe ot kontrolünde kullanılan ürünler ise; organik ve toksinsiz olmalıdır.

Pencereler
Evinizin kapılarını mümkün olduğu kadar dış dünyaya açın. Çünkü bir evin içi genel olarak, sağlığımız için en tehlikeli olan toz ve partiküllerin 3-4 katını barındırır.

Garajda
Yeni arabanızın kokusu size tatlı gelebilir ancak bunun yanında içerdiği kimyasallar da henüz tazedir. Burnunuz için ufak bir hayalkırıklığı olsa da, belki de en iyisi yeni arabaları havalanmaları için dışarıda tutmak olacaktır.

Verandada
Etlerin maruz kaldığı kömür ateşini mümkün olduğu kadar azaltın. Kırmızı et, tavuk ya da balığınızı pişirmeden önce 15 dakikalığına sirke ve zeytinyağı karışımında bekletmeniz; tehlike riskini yüzde 90 oranında azaltır. Aynı zamanda böcekleri de uzak tutmak için, idris otu kullanın. Bu ot; sıklıkla böcek uzaklaştırıcı olarak kullanılan nörotoksinler kadar etkili ve sağlıklıdır.

Havalandırmalarda
Eviniz için en iyi hava filtresi, bir yüksek verimlilikte partiküllü hava filtresidir. (HEPA) Klima filtrenizi yılda bir kez değiştirin. Havalandırma kanallarınızı da her 3 senede bir temizletmeyi unutmayın.


Yeşil çay için
Yapılan araştırmalar sonucunda, antioksidan özelliklere sahip bir kimyasal olan polifenollerin en yüksek oranda yeşil çayın içinde bulunduğu kanıtlandı. Bunlar yeşil çaya acı tadını verir. Yeşil çayın yaprakları tazedir ve oksitlenmiş değildir. İçinde yaklaşık yüzde 40'lık bir orana kadar polifenol bulundurur. Siyah çayda ise sadece yüzde 10 oranında polifenol vardır.


Tek eşli seks ömrü uzatıyor
Kırışıklıklar gibi sertleşme sorunları da, yaşınız ilerledikçe artar. 40'lı yaşlardaki erkeklerin yüzde 5'inde bu sorun varken, 65 yaşındaki erkeklerde bu oran yüzde 25'tir. 40-70 yaşları arasındaki erkeklerin yarısı çeşitli şekillerde sertleşme sorunu yaşar. Ancak kalp-damar sağlığınıza gereken ilgiyi gösterirseniz, 70 yaşına gelseniz bile sorun yaşamayabilirsiniz. Sahip olduğunuz cinsel partnerlerin sayısı, prostat kanseri riskinizi arttırır. Çünkü enfeksiyonlara açıklığınız artar. Prostat kanseri şu anda, rahim ağzı kanserinin 20 yıl önce olduğu aşamada. Ancak haftada 3 kez tek eşli seksin, prostat kanseri riskini yüzde 50 azalttığı ileri sürülüyor.


Akıl sağlığınızı dansla koruyun
Organlarını kullanamadıkları için kaybedenlerin en iyi örneği astronotlar. Bir süre yer çekiminden uzak kaldıkları için, kas ve kemik kütlelerini önemli ölçüde kaybederler. Vücudunuz kullanılmayan kol, bacak ve organları beslemek için çok fazla enerji harcar. Uzun süre kullanılmayan kaslar bir süre sonra paslanır. Hayatınız boyunca kaslarınızı çalıştırmak zorundasınız. Özellikle salon dansları ve eşli danslar, fiziksel aktiviteyi arttırır. Zihinsel uyarılma da sağlayarak akıl hastalıkları risklerini engeller. Beyninizi bulmaca, su doku ya da iş gibi şeylerle düzenli zihinsel alıştırma yaparak uyarmayı da unutmayın.


En etkili ilaç kahkaha atmak
Güldüğünüz zamanlarda, tümörleri ve virüsleri yok eden katil hücrelerle birlikte, 'gamma interferon' adı verilen hastalıkla savaşan proteinlerin ve T hücreleri ile B hücrelerinin (hastalıkla savaşan antikorlar) sayıları artmaktadır. Gülmek kan basıncını düşürür. Daha derin solunum ile kandaki oksijen seviyesini yükseltir. Bu da, oksijenin atardamarlardaki zihinsel stres etkilerini hedef almasını sağlar.