Çalışırken de doğru beslenmek ve kilo almak yerine fazla kilolardan kurtulmak mümkün.

Oturarak da kilo verilir
Fazla kiloların yegane suçlusu çoğunlukla uzun süren çalışma saatleri olarak gösterilir. Oysa çalışırken de doğru beslenmek ve kilo almak yerine fazla kilolardan kurtulmak mümkün.

Uzun çalışma saatleri etken
Türk Böbrek Vakfı Hizmet Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Diyetisyen Aşkın Yüksel, teknoloji sayesinde çalışanların masa başında geçirdiği zamanın arttığını hatırlatarak, “Özellikle uzun çalışma saatlerini ofiste oturarak geçiren çalışanlarda obezite görülme sıklığı artıyor” diyor.

Aşkın Yüksel, bunun en önemli nedenleri arasında uzun süre hareketsiz masa başında oturmanın yanı sıra, özellikle toplu çalışma alanlarında aralarda atıştırılan abur-cubur besinlerin birbirine ikramları, öğle yemeğini masada fast food tarzı yağlı ve kalorili besinlerden oluşan bir mönüyle yapma, masada su yerine çay, kahve, meşrubat tarzı besinleri tüketme, ofis içerisinde ara öğün bulundurmama, toplantıların sık ve uzun saatler alması sonucunda ara veya ana öğünleri atlama gibi birçok faktörü sıralıyor.

Çekmecede atıştırmalık bulundurun
Aşkın Yüksel, ofiste masa başında çalışanlara şu önerilerde bulunuyor; Mümkünse öğle yemeğinizi telefonla sipariş etmeyin, yakın bir restorana giderek öğle yemeği saatinde hareketinizi artırın.

Ofis dışına çıkamıyorsanız, telefonda vereceğimiz siparişte yemeklerin yüksek yağ ve kalori içermemesine dikkat edin. Kepekli sandviç, ton balıklı salata, ızgara köfte salata, kepekli tost ayran gibi mönüleri tercih edin.

15 dakikada bir hareket edin
Çay, kahve ve meşrubat yerine masanıza sürahi alın ve bol bol su tüketin. Çay ve kahve yerine özellikle stresi azalttığı için rezene ve bağışıklık sisteminiz için adaçayı, ıhlamur tüketin.

Çalışırken herhangi bir şey gerekli olduğunda masadan kalkarak siz alın. İş arkadaşlarınızla iletişimi telefonla değil yerinizden kalkarak yapın. Bu küçük hareketler bile gün içerisinde harcadığınız enerjinin artmasına sebep olacaktır.

İş yerine gelip-giderken servis kullanın ve servisten evinize 2 - 3 durak önce inip-binin. Bu tür 15 - 20 dakikalık yürüyüşler günlük egzersizin artmasına sebep olur. Çekmecenizde kuru kayısı, incir, grisini, kepekli bisküvi, ceviz, fındık bulundurun. Metabolizmamızı hızlandıran ve çok acıkıp bir sonraki ana öğünde fazla miktarda yememizi engelleyen ara öğünlerdir. Bunları 3 - 4 saatte bir atıştırın.

Öğle yemeğinde karbonhidratlı, ağır gıdalar yerine salata ve protein içeren hafif besinler sizi uzun süre tok tutacaktır.