Gözün de tansiyonu çıkar
Cerrahi gerektiren en yaygın hastalıklar arasında katarakt, göz tansiyonu ve göz dibi sorunları yani görme sinirlerinin olduğu retinayı ilgilendiren hastalıklar yer alıyor. Halk dilinde göz tansiyonu olarak bilinen glokom da cerrahi gerektiren bir hastalık. Ancak bazen ilaç tedavisi de yeterli olabiliyor. Cerrahide göz içi basıncı azaltmak için göz içi sıvılarının dışa akımını kolaylaştırmaya yönelik girişimler yapılıyor. Bunun için de gözde küçük bir kanal açılıyor ve göz içi sıvılarının dışa akımı sağlanarak basınç düşürülüyor.

KATARAKTTA GÖRME BULANIKLAŞIYOR
Yaygın olarak yaşlanmaya bağlı katarakta rastlanıyor. Yaşlanmayla beraber; gözün merceği sertleşiyor, renk değiştiriyor ve mercek saydamlığını yitiriyor. Katarakt genellikle 50 yaşından itibaren görülüyor. Kişilerde yaşa bağlı en sık rastlanan şikayetler arasında başlıca ışığa karşı hassasiyetin artması, görmenin bulanıklaşması, parlak ışıklı ortamlarda görmede azalma kayderdilmesi, gözlük numaralarında miyoplaşmalar ve değişmeler yer alıyor.

BAŞARI ORANI YÜZDE 95...
Uzmanlar, kataraktın tek tedavisinin cerrahi olduğunu belirtiyor. Çünkü göz merceğinin bulanıklaşmasını başka türlü ortadan kaldırmak mümkün değil. Bütün dünyada en son kullanılan teknik ise Fako tekniği. Hasta 1-2 gün içinde normal görmesine kavuşuyor ve başarı oranları yüzde 95'in üzerinde gösteriliyor.