Rahatladığınızı sanıyorsunuz ama aslında tehlikeye davetiye çıkarıyorsunuz...

Rahatlama amacıyla yaptığınız bazı vücut hareketleri kalıcı ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Örneğin boynunuzu kütletirken felç olabilirsiniz... İşte "çok kötü hareketler" dediğimiz vücut hareketleri...

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Havıtçıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yoğun iş stresiyle birlikte masa başı işlerin, insanları rahatlamak için çeşitli vücut hareketleri yapmaya yönlendirdiğini söyledi.

Parmak ve boyun çıtlatma gibi hareketlerin psikolojik bir rahatlamaya neden olduğunu belirten Prof. Dr. Havıtçıoğlu, bu hareketlerin ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirebileceğine dikkati çekti.

Sürtünmeli eklem yerlerinin vücutta en çok çıtlatılan bölgeler olduğunu, iki kemiğin birleştiği yerde bulunan bağlantı kapsülünü yağlayan sıvının bulunduğunu ifade eden Prof. Dr. Havıtçıoğlu, parmakların gerilmesi esnasında kapsülün de gerildiğini, bunun içindeki sıvının basıncının azalarak gaz kabarcıklarının patladığını, çıtırdama sesinin ise bu yüzden oluştuğunu söyledi. Bu tür haraketlerin felce kadar götürebilecek ciddi rahatsızlıklara neden olabileceğini söyleyen Havıtçıoğlu, özellikle boynu aniden sağa sola çevirip kütletmenin omurilik yaralanmalarına, felce neden olabileceğini ifade etti.