Hobiyi iş haline getirmek harika bir olay. Hobi olamayacak bir işi ise hobi olarak kabul etmek, çok yıpratıcı.

Sabahları kendinize, “Ben bugün kendim için ne yapacağım?” diye sorarak güne başlarsanız ve yapmayı planladıklarınızı uygularsanız, gün içinde sağlığınıza büyük katkılar sağlayabilirsiniz.

Daha önceki bir yazımda da yazmıştım, bizim İstanbul’daki Four Seasons Oteli, Avrupa birincisi ve dünya dördüncüsü seçilmişti. Bunun ne kadar doğru olduğuna bir kez daha şahit oldum. Salı akşamı Four Seasons Otel’e gittik, ciğer ve köfte yemeğe. Tabii ta ne zamandan rezervasyon yaptırdık, günler önceden doluydu yerler. Hakikaten böyle bir şey olamaz. Edirne’den kısa bir süre için özel olarak gelen Kazım ustanın yaptığı ciğer ve yine Edirne’den özel olarak gelen Osman ustanın yaptığı köfteler olağanüstü. Bütün akşam masada köfte ve ciğerden başka bir şey konuşmadık, nasıl bu kadar güzel olabilir, hangisi daha güzel falan gibilerden.

Sevgili dostum Güngör Uras akıllı adam vesselam. Bana hep önerilerde bulunur, bütün hünerlerini bir anda sunma, doğru giden bir işe dokunma gibi. Hep dinlerim. Osman ustaya da bir öneride bulunmuş, “Sakın Edirne’deki dükkanını büyütme, doğru giden işe dokunma” diye. Haklı, bu tat ve bu kalite bozulursa günah olur.

Hobiyi işe dönüştürebilmek

Yemekte bizimle beraber Tülin ve Hasan Yurdakul da vardı. Hasan yıllarca yurtdışında bulunduktan sonra Türkiye’ye dönmüştü. Emekli olunca kendini bir köşeye çekmemiş, tam tersine hobilerini işi haline getirmişti. Hem klasik otomobil imalatına, hem de boğazda kullanılmak için özel olarak planlanmış, özellikle evden işe gitmek için kullanılabilecek, iş adamları için şık yat imalatına girişmişti. Bugün de onun yaptığı iki yatın vernik atılma aşamasına gelmesini kutlamıştık bu yemekte. Nasıl heyecanlıydı, nasıl mutluydu görmek lazım. Hayata pozitif bakabilen nadir kişilerden biriydi.

Hobiyi iş haline getirmek harika bir olay. Hobi olamayacak bir işi ise hobi olarak kabul etmek, çok yıpratıcı. Çoğu iş adamı başarı kazandıkları işlerini, hobi olarak görmekte ve başka hobilere hayatlarında yer vermemekte. Bu zaman içinde kendilerine dinlenme fırsatı vermeyen bir durum haline geliyor. Hayatta dengeler çok önemli.

Sabahları kendinize, “Ben bugün kendim için ne yapacağım?” diye sorarak güne başlarsanız ve yapmayı planladıklarınızı uygularsanız, gün içinde sağlığınıza büyük katkılar sağlayabilirsiniz. Gece yatmadan önce ise “Ben bugün kendim için neler yaptım?” diye, günün şöyle bir muhasebesini yaparak kendinizi kontrol ve takdir etmek ise başarınızı artırır. Rahmetli Sakıp Sabancı Bey ile bunları konuşmuştuk bir gün. Çok hoşuna gitmişti herkese sınırsız iyilikler yapan kişiliğinin, kendisi için ne yaptığı konusunda sorgulanması. Küçük kağıtlara “Ben bugün kendim için ne yaptım?” diye yazıp bunları arabasının koltuğuna, yatak odasına falan yapıştırmış, beni de çağırıp göstermişti.


Aslında biraz dikkat edersiniz kendiniz için pek de bir şeyler yapmadığınızı göreceksiniz. Normalde sağlığımızı koruyup, yıllara meydan okumak için yapabileceğimiz çok şey var. Bunları önceden planlayıp günlük hayatımıza sokabilirsek yaşantımız bize sağlık kazandırır hale dönüşür.

Nedir şöyle basitçe yapmamız gerekenler. Kısaca günlük hayatta hareketli bir yaşam sürmek, dengeli ve sağlıklı beslenmek ve olaylara ve yaşama pozitif bakabilmek. Şimdi “Dengeli beslenmek diyor, biraz önce ciğerler, köfteler anlattı” demeyin. Eğer herhangi bir sağlık probleminiz yoksa, ölçüyü de kaçırmamak şartıyla bu tip hoşluklar, yaşama renk katar.

Gününüzü sabahtan planlayın

Hareketli yaşam, günde yarım saat kadar tempolu yürümek ve mümkün olduğu kadar günümüze hareket katmakla elde edilebilir. Bu 30 dakikayı 10’ar dakikalık yürüyüşlerle de yapabilirsiniz. Yani sabahtan güne başlarken arabadan biraz geride inip işe kadar 10 dakika yürümek işin üçte birini başarmak demektir. Yemekte ne yiyeceklerinizi de daha acıkmadan şöyle bir gözünüzün önüne getirseniz, yemeğe oturduğunuz an açlıkla gözünüzü karartıp ısmarlamak yerine daha doğru seçimler yapabilirsiniz. Hele sabahtan planladığınız gibi yemeğe gidiş gelişlerinizi de yürüyerek yaptıysanız, hareketli yaşama katkınız daha da çok olmuştur. Gününüzü sabahtan planlayıp, sürpriz gelişmelere az yer bıraktığınıza göre de akşam üstü size zevk verecek şekilde bir uğraşıya biraz vakit ayırırsanız, dinlenmiş ve işten kopmuş olarak eve varabilirsiniz. Yemek sonrası televizyon karşısında oturup, kısa sürede yavaşça uyku pozisyonuna kaymak yerine, zevk aldığınız bir uğraşla vakit geçirmeniz de sizi günün stresinden iyice uzaklaştıracaktır.

Dr. Hasan İnsel/ Milliyet