Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Arzu Özgeneci; bebeğinizle birlikte çıkacağınız tatilin sorunsuz geçmesi için önemli uyarılarda bulundu:

ARABA İLE SEYAHAT:
* Eğer bir saatten uzun bir araba yolculuğuna çıkacaksanız, bebeğinizin sıkılmasını önlemek için araba koltuğuna bebeğinizin ilgisini çekecek oyuncaklar asın. Böylelikle bebeğiniz, seyahat boyunca oyalanmış olur.

* Bebeğiniz arabada uyumuyorsa; 1.5 saatte bir mola verin.

* Araba yolculuklarında, termos içinde su bulundurun.

* Arabadaki arka koltuklara renkli kurdeleler bağlayın ya da çocuğunuzun çok sevdiği bir resmi onun karşısına asın.

* Yarım saatte bir bebeğinizi emzirin.

* Arabanın camlarına gölgelik koymak; bebeklerin güneşten rahatsız olmasını engeller.

* Yolculuk sırasında bebeğin beslenme düzenini bozmayacak şekilde yanınızda kavanoz mama ve bisküvi bulundurun.

* Yanınızda mutlaka ıslak mendil bulundurun.

* Seyahate çıkmadan önce arabanın iyice temizlenmesi, klimasının kontrol edilmesi ve toz tutmayan paspas kullanılması gerekiyor.

UÇAK İLE SEYAHAT:
* Çocuklar ve bebekler uçaktaki basınçtan çok fazla etkilenir. Orta kulak basıncını dengelemek için uçağın inişi ve kalkışı sırasında bebeklerin emzirilmesi, büyük çocuklara ise sakız çiğnetilmesi faydalı olmaktadır.

* Bebeklerin en az 7 günlük olmaları, uçağa binmeleri için gereken bir kuraldır. 2 yaşından küçük bebekler, kucakta seyahat etmelidir.

* Uçak biletinizi alırken uçuşunuzu yoğun olmayan saatlere ayarlamanız, rahat etmenizi sağlar.

* Koridor tarafındaki koltukları seçmek, size hareket rahatlığı sağlar. Öte yandan; tren ve gemi yolculuklarında, çocuklara hareket olanağı sağlandığı için daha rahat edebileceğinizi aklınızda bulundurun.