Çocuk yaşta östrojen içeren ürün kullanımı erken ergenliğe yol açıyor.

Çocuk yaşta östrojen içeren ürün kullanımı erken ergenliğe yol açıyor
Erken yaşta kendi yaşına uygun olmayan kozmetik ürünleri kullanan çocuklar hormonal sorunlar yaşayabiliyor.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tamer Tetiker, "Daha çocuk yaşta östrojen hormonu içeren makyaj ürünlerinin kullanılmasının, hormon dengesini bozarak erken ergenliğe yol açtığını, bunun da birtakım fizyolojik ve psikolojik olumsuz sonuçlarının bulunduğunu" bildirdi.

Prof. Dr. Tetiker, "oyun çocuğu" denebilecek yaştaki bireylerin bile yaşlarıyla bağdaşmayan kozmetik malzemelerini kullandıklarının gözlendiğini söyledi. Prof. Dr. Tetiker, çeşitli ülkelerde yapılan bilimsel araştırmaların yanı sıra üniversite polikliniklerine başvuran hastalardan elde ettikleri deneyimlerin, bu kozmetik ürünleri kullananların ergenliğe daha çabuk girdiklerini ortaya koyduğunu belirtti.

"Dudak kalınlaştıran" ya da "silikonlu' diye tabir edilen ruj başta olmak üzere bazı makyaj malzemelerinin östrojen içerdiğine dikkati çeken Prof. Dr. Tetiker, bunun da çocukların daha erken yaşta ergenlik dönemini yaşamalarına yol açtığını bildirdi.

Prof. Dr. Tetiker, ergenliğin, çocukluktan genç kızlığa adım atıldığı bir dönem olduğunu, bu dönemde bedensel gelişim ve kişilik gelişiminin hızlandığını, kızlarda 9-10 yaş arası başlayan bu değişimin 18 yaşına kadar sürdüğünü belirtti. Tetiker, "Günümüzde artık katkı maddelerinin kullanımının oldukça yoğun olduğunu artık herkes biliyor. Gerek gıdaların raf ömrünün uzatılması, gerekse hormonlu sebze ve meyveler ile katkı maddeli gıdalar özellikle çocuk gelişiminde olumsuz etki yapıyor. Bazen tüketimi kaçınılmaz olan bu gıdaların yanı sıra bir de kozmetik kullanımıyla zaten var olan metabolizma sorunları büyüyor, ergenliğe erken giriliyor." diye konuştu.

Prof. Dr. Tetiker, bazı kız çocuklarının da yine genetik faktörlerin etkisiyle göğsünde yeterince gelişim olmaması halinde piyasada reçetesiz, bolca satılan göğüs büyütücü kremlere bile başvurabildiklerini bildirdi.

Tetiker sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bilinçsizce kullanılan kozmetikler ile östrojen içeren kozmetik ürünlerin vücut gelişimine olumsuz etkisinin yanı sıra ciltte alerjik reaksiyonlar, aşırı tüylenme, yüzde kollarda, sırt ve bel bölgelerinde çıkan istenmeyen tüyler de oluşabiliyor. Bu nedenle ergenlikteki hormon değişimine bağlı sorunlarla bize başvuran hastalarımızın ebeveynlerine, çocuklarını, hormonlu ve katkı maddeli gıdaların yanı sıra bilinçsiz kozmetik kullanımından da uzak tutmalarını tavsiye ediyoruz.