Malatya Sağlık İl Müdürü Hacı Bayram Zengin, "Evlenmeden önce mutlaka talasemi testi yapılmalıdır" dedi.

Sağlık İl Müdürü Hacı Bayram Zengin, Dünya Talasemi Haftası münasebetiyle yaptığı açıklamada, talasemi yani Akdeniz anemisi hastalığının, dünyanın birçok ülkesinde görülen, anne ve babadan çocuklara geçen kalıtsal bir kan hastalığı olduğunu vurguladı. Zengin, "Bu hastalık Akdeniz ülkelerinde yaygın olduğu için, Akdeniz anemisi olarak da bilinir. Ağır hastalık tipi olan talasemi majörden, hiçbir belirtisi olmayan taşıyıcı bireylere kadar geniş bir yelpazeye sahiptir.

Talasemi minör, yani taşıyıcı tipteki bireyler tamamen sağlıklıdırlar. Eğer her iki ebeveyn talasemi taşıyıcısı ise her gebelikte yüzde 25 olasılıkla normal, yüzde 50 olasılıkla talasemi taşıyıcısı, yüzde 25 olasılıkla talasemi majör çocuk doğabilir. Eğer ebeveynlerden biri talasemi taşıyıcısı ise doğacak her çocuk yüzde 50 ihtimalle taşıyıcı olabilir. Bu nedenle anne ve babaların çocuk sahibi olmadan önce talasemi taşıyıcısı olup olmadıklarını bilmeleri önemlidir" dedi.

Talasemi taşıyıcılarının büyük çoğunluğunun bu hastalığı taşıdıklarını bilmediklerine dikkat çeken Zengin, şunları kaydetti:

"Ancak talasemi majörlü bir çocuk sahibi olduklarında ya da özel kan testi yaptırdıklarında öğrenirler. Taşıyıcılık bulaşıcı değildir. Talasemi taşıyıcılığı bir hastalık değildir ve tedavi gerektirmez. Taşıyıcılık evlenmeye engel değildir. Ancak iki taşıyıcının evlenmesi halinde gebeliğin 10-11. haftalarında doğum öncesi tanı yapılabilir. Akraba evlilikleri talasemi gibi nadir görülen genetik geçişli hastalıkların toplumdaki sıklığını artırır. Türkiye'de her 5 evlilikten biri akraba evliliğidir.

Yakın akraba evliliklerinin oldukça yüksek olduğu ülkemizde bu gerçek bir toplumsal sorundur. Evlenecek çiftlere danışmanlık hizmeti verilerek talasemili bebek doğumunun engellenmesi hedeflenmektedir. Evlilik öncesi, evlenecek olan çiftler ve sağlıklı bir çocuğa sahip olmak isteyen aileler bebek sahibi olmadan önce mutlaka talasemi testi yaptırmalıdır