''Evlerinizi 15 dakika havalandırın'' önerisi

Ankara (AA)- Türk Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) Radyasyon Sağlığı ve Güvenliği Dairesi Başkanı Dr. İsmail Arıkan, ''Eğer evlerimizi günde en az 15 dakika havalandırmazsak akciğer kanserine neden olan radon gazını solumuş oluruz'' dedi.

Arıkan, TBMM Çevre Sorunlarının Araştırılarak Sürdürülebilir Çevre Politikası İçin Alınması Gereken Önlenmelerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonuna, radyoaktivite konusunda bilgi verdi. TAEK Radyasyon Sağlığı ve Güvenliği Daire Başkanı Dr. İsmail Arıkan, bina yapı malzemelerinde radon gazı bulunduğunu, bu gazın zamanla açığa çıktığını söyledi.

Radon gazının sağlığa zararına dikkati çeken Arıkan, ''Eğer evlerimizi günde en az 15 dakika havalandırmazsak akciğer kanserine neden olan radon gazını solumuş oluruz. Sigara, radon gazının yanında hiç kalıyor'' dedi. Özellikle evi bodrum katında veya alt katlarda olanların günde en az 15 dakika evlerini havalandırmaları gerektiğini söyleyen Arıkan, ''Beton yapı malzemelerinde bulunan radyoaktif maddeler zamanla bozulup, radon gazının oluşmasına neden oluyor. Özellikle bodrum katında veya kapalı yerde oturanlar, bu gaza maruz kalma tehlikesiyle karşı karşıya kalırlar'' diye konuştu.

Binaların ısı ve ses yalıtımı için dış cephe kaplaması ile pencere ve kapıların PVC'den yaptırıldığına dikkati çeken Arıkan, ''PVC kaplama veya çerçeve, radon gazının dışarı sızmasını önler. İçeride biriken gazın solunması da sağlık yönünden iyi olmaz. Bunun için pencere ve kapı çerçevelerinde ahşap tercih edilmelidir'' dedi. Dr. Arıkan, cep telefonlarının yaydığı iddia edilen radyasyona ilişkin bir soru üzerine, ''Cep telefonuna gitmeye gerek yok. Elektrikli tıraş makinesi, saç kurutma makinesinin kullanımı, beyne yakınlığından daha riskli. Sık kullanımları halinde vücudun elektrik dengesini bozabilir. Cep telefonu konusu Türkiye'de boşluk kalan bir alandır. Bunun üzerinde çalışılmalıdır'' diye konuştu.

Türk Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) Radyasyon Sağlığı ve Güvenliği Dairesi Başkanlığı Fizik Mühendisi Doç. Dr. Şeref Turhan, dünya genelindeki radyasyon kaynaklarının yüzde 85'inin doğal, yüzde 15'inin ise yapay olduğunu bildirdi. Granitteki yoğun radyasyona dikkati çeken Turhan, ''Mermer varken mutfaklarda bile granit kullanılıyor. Mermerdeki radyasyon, granite göre yok denecek kadar az. Çin'den ithal edilen granitte de Türkiye'de üretilen granitte de radyasyon var. Granit döşeme, ıslak zeminli yerler ile mutfaklarda tercih edilmemelidir'' dedi.