55797221tr2 - Susuzluk yazın kalp krizini tetikler


Yaz sıcaklarının iyice bastırması, kalp hastaları için büyük bir risk oluşturuyor. Uzmanlar, alınacak çok basit önlemlerle kalp hastalarının yazı turp gibi geçirebileceğini söylüyor. Bunun başlıca şartı; günde 2.5 litre su içmek. Susuzluğun kalbi yorduğunu söyleyen uzmanlar, "Susamayı beklemeden su içmek şart" diyor.....
Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Doğan'ın geçtiğimiz hafta Bodrum'da tatil yaparken aniden kalp krizi geçirip hayatını kaybetmesinin ardından, hastanelerin check-up departmanlarının önünde uzun kuyruklar oluştu. Doğan'ın ölümü pek çok kişiyi üzdü ve korkuttu. Peki son derece sağlıklı görünen biri aniden ölebilir mi? Ağır yemek yemek, saunaya girmek ya da stresli maçları seyretmek ölümcül olabilir mi? Anadolu Sağlık Merkezi'nin Kalp Sağlığı Koordinatörü Prof. Dr. Serdar Çiçek ve Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ertan Ökmen sıcak hava ve kalp hastalıkları arasındaki bağlantıyla ilgili sorularımızı yanıtladı:

2.5 LİTRE İÇMEK ŞART!
* Sıcak hava, bir kalp krizi nedeni midir?
Prof. Dr. Sertaç Çiçek: Sıcaklar kendi başına kalp krizi nedeni değildir ama kalp hastalığı olan kişilerde kalp krizini tetikler.
Doç. Dr. Ertan Ökmen: Yüksek tansiyon hastaları, kalp hastaları ve diyabet hastaları sıcaklarda daha büyük risk altındadır. İdrar söktürücü ilaç kullananlarda risk daha da fazladır. Onlar farkına varmadan daha çok sıvı kaybederler ve daha fazla su içmeleri gerekir. Su içmek için susamayı beklemeyin. Susamak zaten vücudu zorlamak ve alarma geçirmek anlamına gelir. Günde 2.5 litre su içmeyi alışkanlık haline getirin.

* Sıcak havalarda aşırı yemek yemenin ölümcül etkileri olabilir mi?
Doç. Dr. E.Ö.: Eğer kalp hastasıysanız ve ağır yedikten sonra bir de egzersiz yaparsanız; çok ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Kalp krizi riski doğabilir. Kalp hastalığı ya da riski olan insanların ağır yemek yiyerek sokağa çıkmalarını ve yemekten sonra egzersiz yapmalarını önermiyoruz. 'Çok yedim, yediklerimi eriteyim' diyerek; yemekten hemen sonra yürüyüş yapmak, merdiven çıkmak ya da spor yapmak yanlış olur. Herkese, yemekten sonra vücutlarını bir saat dinlenmeye bırakmayı öneriyorum.

KOŞMAYI ÖNERMEM
* Sıcaklarda egzersiz yapmak için en uygun zaman dilimi nedir?
Doç. Dr. E.Ö.: Sabah erken saatleri ya da akşam saatlerini öneririm. Sağlıklıysanız; her gün ya da haftanın en az 4 günü 30 dakika yürüyüş yapmanız yeterlidir. Koşmayı ise kesinlikle tavsiye etmem. Kalp hastaları için uygun olan egzersizi, mutlaka doktorlar belirlemelidir.


Sıcak, hastalığa davetiye çıkarır mı?
Sıcaklar insanları bunaltmakla kalmıyor, pek çok sağlık sorununu da beraberinde getiriyor. Yazın en sıcak günleri yaşanırken, sizin ve ailenizin sağlığını korumak için bir rehber hazırladık. Uzman doktorlar belki de hayatınızı kurtarabilecek tavsiyelerde bulundu. Tatil yapayım derken kalp krizi geçirme riskin var mı? Tatilde kilo verilir mi? Sıcaklar düşük riskini artırıyorsa, hamilelerin tatili nasıl olmalı? Çocuklar için en ideal tatil önerileri neler? Sağlıklı bir yaz sezonu geçirmenin yolları bu yazı dizisinde...


Kalp hastasına hamam ve sıcak banyo yasak!
* Kalp hastaları saunaya ya da hamama girmemeli mi?
Doç. Dr. Ertan Ökmen: Bir kalp hastasının sauna ve hamamla işi olmaz. Çok sıcak banyo bile önermem. Sıcakta damar genişler, su kaybı olur ve kalp hızlanır. Soğuk da, sıcak kadar etkilidir. Soğuk sulara dalmayı da, kalp hastalarına önermem.
Prof. Dr. Sertaç Çiçek: Saunanın şok havuzu kalp hastası için intihardır. Sıcak suya girip damarları genişletmek, kalbi zorlar. Üzerine bir de bir anda damarları soğuk su ile büzmek, çok tehlikelidir. Sporlardan yüzme yararlıdır ama bunu yarış içinde yapmamak önemli.

* Tansiyon hastası olmak, kalp hastası olmak demek mi?
Doç. Dr. E.Ö.: Tansiyon ve kalp hastalığı et ve tırnak gibidir, birbirinden ayrılmaz. Yüksek tansiyon kalp hastalığının nedenlerindendir. Tansiyon için ideal rakam büyük tansiyonun 12'nin, küçüğün ise 8'in altında olmasıdır. Büyük tansiyonu 14, küçük tansiyonu ise 9 sınırında olan kişilerde ilaca başlanmaz ama bunlar hipertansiyon adayı olarak görülür.

40'TAN SONRA DİKKAT!
* Her türlü check-up yapılsa bile bazı kalp hastalıkları anlaşılmayabiliyor mu?
Doç. Dr. E.Ö.: Check-up yüzde 80 kalp hastalığını ortaya çıkarır. Ama 40 yaşından sonra kendinizi sorgulayın. Şeker hastalığınız ve tansiyonunuz varsa, sigara içiyorsanız, şişmansanız, egzersiz yapmıyorsanız, stresli bir hayatınız varsa, ailenizde kalp hastalığından erken yaşta ölüm varsa ya da kolesterolünüz yüksekse, risk altındasınız demektir.

* Hasan Doğan'ın ölümünün ardından, stresin kalp kirizi üzerindeki etkisi tartışıldı...
Doç. Dr. E.Ö.: Stres ve aşırı yorgunluk, kalp krizini tetikleyici faktörlerdir. Uzun süreli kronik stres, çok stresli iş ve kötü evlilik de kalp hastalığı nedenidir. Ancak ani stres etkisini 10-15 gün sonra göstermez. Kalp krizi yaratacaksa o an yaratır.
Prof. Dr. S.Ç.: Ben kısa süreli stresin kalp krizinde çok etkili olduğunu düşünmüyorum. Sağlıklı bir insan ne kadar stres yaşarsa yaşasın kalp krizi geçirmez. Ani stres 15 gün sonra kriz geçirmenize neden olmaz.

YÜZDE 90'I KURTULUYOR
* Kalp krizi geçiren hastalarınızın ne kadarını kurtarabiliyorsunuz?
Prof. Dr. S.Ç.: Hastanın hastaneye ulaşması sağlanırsa, yüzde 90 kurtulur. Yüzde 10 hasta zordur. Onlar hastaneye ulaşsa bile, kurtarılamayabilir. Zamanında müdahale çok önemlidir. İnsanların bu nedenle göğüs ağrısını iyi tanıması lazım. Göğüs ağrısı çeken insanlardan çok dikkatli olmalarını istiyoruz çünkü en basit ağrı bile, kriz belirtisi olabilir.


Kadınlar daha riskli!
* Genç hastalarda kalp krizi daha mı ölümcül?
Prof. Dr. Sertaç Çiçek: Kalp krizi aslında kadınlar için daha ölümcüldür. Çünkü kadınlar, kalp krizi geçirdiklerini fark etmiyorlar. Krizi kendilerine konduramadıkları için onlarda daha fazla ölüm görülüyor.


Aspirin çiğnetin!
* Kalp krizi geçiren birine, hastaneye gidene kadar nasıl müdahale edilmeli?
Doç. Dr. Ertan Ökmen: Hastanın şuuru kapalıysa yapacağınız ilk iş acile ulaşmaktır. 112'yi arayıp, hastanın solunumunu açın yeter. Şuuru açıksa, hemen onun kalp hastası olup olmadığını öğrenin. Kalp hastası ise ve ilaç kullanıyorsa, ona dil altı hapı verebilirsiniz. Eğer değilse, sakın vermeyin. Sıkı giysilerini gevşetip, onu rahat pozisyona getirin. Ambulansı arayın ve bu sırada ona aspirin çiğnetin.


Bodrum tehlikeli mi?
* Bodrum'da tatil yapmak, kalp hastaları için tehlikeli bir durum yaratır mı?
Prof. Dr. Sertaç Çiçek: Asla böyle bir şey söyleyemeyiz. Ama nem tehlikelidir, kalbin yorulmasına neden olur. Sıcak yerlerde dikkat etmek gerekir.

* Hastalarınıza, kalp sağlıkları için Euro 2008 maçlarını seyretmemelerini tavsiye ettiniz mi?
Doç. Dr. Ertan Öktem: Böyle bir hakkım yok. Gerekli de değil. Sadece tepkileri kontrol altına alabilir. Maalesef biz heyecanlı bir milletiz. Bir şekilde heyecanla mücadeleyi herkesin öğrenmesi lazım. Heyecanı gidermenin en önemli yolu egzersizdir. Egzersiz yapan insanlar daha kontrollüdür.