Aşırı sıcaklar sinirleri bozuyor

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları, özellikle insan psikolojisi üzerinde olumsuz etki yapıyor.

Uzmanlar, sıcaklarda daha kolay sinirlenebilen insanların kendilerine hakim olmaları gerektiğini belirtiyor. Özellikle nemin fazla olduğu bölgelerde insanların bu etkileşimi daha fazla hissettiğini belirten uzmanlar, sıcak havaların insanlarda öfke, karamsarlık, bıkkınlık, isteksizlik, yorgunluk ve refleks zayıflığına sebep olduğu gibi, sıcakların hormonal dengeyi, davranışı etkilediğini ve algı bozukluklarına neden olabileceğini ifade ediyor.

Bu tür etkilerin insanların sinir sistemi ve psikolojisini bozabileceğini de belirten uzmanlar, bu insanlarda panik atak, obsesyon ve depresyona varan rahatsızlıkların görülebileceğini dile getiriyor.

Sıcak havalarda insanların daha saldırgan ve hoşgörüsüz olduğunu ifade eden uzmanlar, sıcaktan etkilenen insanların ani tepkiler verebildiğini ve saldırgan tavırlar sergileyebildiğini, bu tür davranışlarında trafik kazaları ve cinayetlere varan sonuçlar doğurabileceğini vurguluyor.

Sıcak havalarda insanların ani tepki vermekten kaçınması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, insanların nefes egzersizleri yapmalarını, tepkilerini insani ölçüler içinde vermelerini, kendilerine dinlenme zamanları ayırmalarını,
bol sıvı tüketmelerini, dikkat gerektiren işleri havanın daha serin olduğu zamanlara kaydırmalarını tavsiye ediyor.