0ab681308d3d42429644d10qr7 - 2008 doğum modasıJakuzili odalar, bebekbiyografisi ve doğum klibi çektirmekbu yılın doğum modasında ön planda!Loğusa anneye çiçek göndermek artıkdemode! Yerini bebek çantaları aldı.İşte tüm detaylarıyla 2008doğum modası.....

Artık doğumun da modası var. 'İn'leri ve 'out'ları var. Anne adayları için doktoru seçip, hastaneyi ayarlayıp, bir de çanta hazırlamakla; doğum hazırlıkları bitmiyor. Bebeğin doğacağı gün özenle seçiliyor. En gözde tarihler; Sevgililer Günü, Anneler Günü, Babalar Günü, anne-baba olacak çiftin evlilik yıldönümü ya da eşlerden birinin doğum günü. 08.08.08 gibi özel tarihler de çok revaçta. Anneler artık, çocuklarının burçlarını bile hesaplayarak doğum yapıyor. Hafta sonları doğurmak daha çok tercih ediliyor. Cuma günleri ise, trafik nedeniyle out! Doğumhanelere anne adayı ve doktorun yanı sıra; müstakbel baba, fotoğrafçı, kameraman, koçlar ve akapunkturcular da giriyor. Suitlerin yerini jakuzili odalar aldı. Anne adayı doğumdan önce jakuzi içinde rahatlıyor. Tüm bu detaylar, doğum anına büyülü bir atmosfer kazandırıyor...


Yanınızda koçunuz olsun

Hamilesiniz ve hala bir doğum koçunuz yok mu? Bugünlerde yeni trend; bir doğum koçu edinmek. Aslında bir doğum hemşiresi olan Ayşe Öner, en popüler koçlardan biri. Kendisi hem anne adayını doğuma hazırlıyor, hem de doğum sırasında ona nefes egzersizleri yaptırıyor. Anne adayının ağrısız ya da daha az ağrılı bir doğum yapmasına destek oluyor.

AKAPUNKTURCUDAN DESTEK ALIN!
Bu arada sadece bir koçla yetinmeniz gerekmiyor. Hatırlarsınız; ünlü sanatçı Gülben Ergen doğuma girerken, yanına koçunun yanısıra akapunkturcusunu da almıştı. Tamamlayıcı tıp uzmanı Hüseyin Nazlıkulu doğumlarda tercih edilen isimlerden biri. Kendisi, akapunktur yaparak doğumu kolaylaştırıyor. Hamilelik sırasında bulantı, kusma gibi şikayetler için kullanılan akapunktur; doğum sancılarının ve stresinin azalmasını da sağlıyor. Bebeğin, döl yatağına doğru daha rahat ilerlemesine de yardımcı oluyor. Doğum sırasında yapılan akapunktur; bedenin her yerine uygulanabiliyor. Riskli gebeliklerde normal doğum yapılmasına destek olan bu yöntemi, doktorunuza danışarak uygulamalısınız.


Doğum yaparken gülümseyin

Doğum sırasında kocanızın ya da yakınlarınızın çekeceği amatör fotoğraflarla yetinmeyin. Doğum fotoğrafları artık başlı başına bir branş. Bu konuda uzman kişilerin, sizin ve bebeğinizin ilk anlarını albüm yapmasını isteyin. Ama bu; o kadar da kolay değil. Önceden randevu almanız şart. Sezaryen olacaksanız, her şey daha planlı olabilir ama normal doğum düşünüyorsanız ağrı başladığı anda ilk aranacaklar arasına fotoğrafçınızın da adını yazdırın. Bu konudaki en popüler isimlerden biri; Şengül Pallı. Kendisi hem hemşire, hem de fotoğrafçı. Doğumhanede 'gülümseyin' diye etrafınızda dolaşmıyor. Siz bebeğinizi kucaklarken, deklanşöre basıyor. Farkına bile varmadan, ilk anınız görüntüleniyor. Bu ilk anın fotoğrafını, hastane odasının kapısına asmak da çok moda!


Hastanedeki odasını süsleyin

Doğum odası süslemesi yapmak, artık başlı başına bir sektör. Doğumdan hemen sonra çıkacağınız odanın kapısına ne yazdıracaksınız? Erkek çocuk için başka, kız çocuk için başka alternatifler var. İkizler için yapılan kapı süsleri de çok farklı...

BİYOGRAFİSİNİ YAZDIRIN
Bu yıl bebek biyografileri yazdırmak çok moda. A3 boyutunda hazırlanıp, çerçeveleniyor. İçine bebeğin boyu, kilosu ve anne-babasının onun için hissettikleri yazılıyor. Bebeğiniz, hazırlanan bu biyografiyi büyüyünce de saklayabiliyor. Doğum odası süslerini ciddiye alın. Bunlar için özenenler, hamileliğin 7. ayında bir şirketle anlaşıyor. Bazı hastaneler de, kendi içlerinde süs organizasyonu yapıyor. Yatak başı ve ayak ucu süsleri, odadaki sehpa, ikram şekerleri, pusetler, çikolatalar, altın yastığı tek tek organize ediliyor. Baby Shower Gift'in sahibi Deniz Kadaş, "Hastane odasının duvarlarını tüllerle kaplatan müşterilerimiz bile oldu" diyor.

ÇİÇEK GÖNDERME DEVRİ BİTTİ
Aklınızda olsun; yeni doğan bebek için artık hastaneye çicek göndermek demode oldu. Hastanelerin bir kısmı çiçeği ve balonu kabul etmediği için doğum yapanlar için hediye sepetleri var. Bu sepetler, bebeğin kullanabileceği ihtiyaç maddelerinden oluşuyor. Bu amaçla hazırlanan çantalar da çok şık ve kullanışlı. Bu arada bu yıl, bir Amerikan geleneği olan 'baby shower' da çok moda! Sosyalleşmek için yapılan bu partide, bebeğe çeşitli hediyeler sunuluyor. Evlilik listeleri gibi baby shower listeleri hazırlanıyor ve annenin yakınları, partiye listeden hediyeler alıp geliyor. Böylece bebeğin eksikleri tamamlanmış oluyor.


Bebeğinizi ilk gördüğünüz anın klibini çektirin

Doğumhaneye giren heyecanlı hatta şaşkın babaların, ellerindeki küçük kameralarla çektikleri bulanık doğum görüntüleri artık çok demode... Yeni trend ise; doğum klipleri... Bu modayı ünlü kadın doğum uzmanı Prof. Dr. Teksen Çamlıbel'in kızı Pınar Çamlıbel başlattı. Bugüne kadar hiç doğum klibinde yer almadıysanız, hatta seyretmediyseniz size önerim mendillerinizi hazırlamanız. Çünkü bu klipleri seyreden herkes ağlıyor. Son derece duygusal olan doğum anı, tam bir masal gibi sunuluyor.

MİNİ FİLM NİTELİĞİNDE!
Klipler doğum odasında başlıyor. Oradaki heyecan, bebeğin doğumu, göbek bağının kesilmesi, annesi ve babasıyla ilk kucaklaşması, aldığı ilk öpücük, bebek bakım odasında kilosunun ve boyunun ölçülmesi ve ilk banyosu gibi çok özel anlar; doğum kilibinde yer alıyor. Sonra seçilen en güzel görüntüler, stüdyoda işleniyor. Klibe; doğum öncesindeki ultrason fotoğrafları, şiirsel metinler, seslendirmeler ve çeşitli görsel efektler de ekleniyor. Böylece klip, mini bir film niteliğine kavuşuyor.