Virüsler de birbirlerini hasta ediyor

Virüslerin de birbirlerini hasta edebildikleri ortaya çıktı.

289589pt2 - Virüsler de birbirlerini hasta ediyor

LONDRA - Fransız bilimadamları, dev bir virüsün yeni bir biçiminin, insan eliyle yapılan ilk uydu olan Sputnik adı verilen ve klima sistemlerinin su soğutma devrelerinden kaynaklanan amiplerin içine saklanan küçük bir virüs tarafından enfekte edildiğinin görüldüğünü keşfettiler.


Marseille’deki Universite de la Mediterranee’de görevli bilimadamı Bernard La Scola ve çalışma arkadaşları, Sputnik’in, diğer organizmalar ve diğer bir organizmayı içinde veya üzerinde, parazit olarak bulunduran virüsten yağmaladığı genleri dikkate değer bir ölçüde karışım haline getirebildiğini ve bir virüsün bir diğerini hasta etmek için enfekte ettiği ilk örnek olduğunu açıkladılar.

Nature dergisinde yayımlanan buluşun, virüslerin nasıl çok hızlı bir biçimde mutasyona uğradıklarına ışık tutması bekleniyor. Virüslerin çok hızlı mutasyona uğramaları, ilaç ve aşılarla mücadeleyi zorlaştırıyor.

Buluş ayrıca, virüslerin, hücrelere sahip olmamalarına rağmen gerçek yaşayan organizmalar olduğu yönündeki tezi de güçlendiriyor.

Virüslerin bakterileri enfekte ve hasta ettikleri biliniyordu.