Baltık’ın yağlı balıkları spermler için tehlikeli

289806io7 - Baltık’ın yağlı balıkları spermler için tehlikeli

İsveç’te Malmö ve Danimarka’da Ahus Üniversitelerin’de yapılan bir araştırmaya göre zararlı toksik maddeler içeren Baltık Denizi’ndeki yağlı balıklar erkeklerde sperm üretimine zarar veriyor.STOCKHOLM - İsveç, Polonya, Ukrayna ve Grönland’lı 680 erkek arasında yapılan araştırmada, belirli bir genetik yapısı olan erkeklerin yüzde 40 daha az sperm ürettikleri saptandı.
Haberin devamı

Araştırmada genetik yapısı farklı olup, daha az sperm üreten erkeklerin oranının yüzde 20 olduğu belirlendi. Söz konusu zehirli maddelerin erkeklerde prostat kanserine yol açabileceği uyarısı da yapıldı. Son 35 yılda prostat kanserine yakalananların iki kat artmış olduğuna işaret eden uzmanlar bu araştırmadan hareket ederek prostat kanseriyle, genetik yapı ve toksinler arasındaki bağlantının araştırılması gerektiğine dikkat çektiler.

Baltıklı balıkçılar arasında sperm üretiminde daha önce saptanmış olan bozukluk da bu araştırmayla aydınlandığı kavuştu.

Ukraynalı erkeklerde görülen sperm üretimindeki bozukluğun sebebinin de tarım ürünlerindeki zehirli maddeler olduğu tahmin ediliyor.

Zehirli maddeler insan ve hayvan vücudunda uzun süre kaldığından genetik bozulmaya yol açabiliyor.

Araştırmacılar, özellikle hamile ve bebek emziren kadınlarla baba olmak isteyen erkeklerin Baltık Denizi’nden ve göllerden çıkan balıkların tüketilmemesini tavsiye ettiler.

Daha önceki araştırmalarda da Baltık’ta avlanan balıklarda cıva bulunmuştu. Cıva içeren balıkları hamile kadınların yememesi gerektiği yolunda uyarıda bulunmuş olmasına rağmen, balıkçılık sektörünün baskıları yüzünden yasaklama yoluna gidilmemişti.

Tepkiler üzerine, Gıda Maddeleri Genel Müdürlüğü marketlerde balık paketlerine hamile kadınlar için tehlikeli olabileceği uyarısı yazılmısına karar vermişti.

Gıda Maddeleri Genel Müdürlüğü bu kez de tek bir araştırma sonucuna bakarak karar alınamayacağını bildirdi.