Gebe kadınlar için ezgersiz yapmanın çok önemli olduğunu belirten uzmanlar, egzersiz yapan anne adaylarında uykusuzluk, bel ağrıları, bacaklarda kasılmalar, basur, varis gibi sorunların daha az görülürdüğünü aktarıyor.

Acıbadem Bursa Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. H. Alper Tanrıverdi, düzenli egzersizin erken doğum ve sezaryen ile doğum riskini azalttığını belirtiyor.

Gebeliği boyunca fiziksel olarak aktif olan kadınların doğum süreçlerinin daha kısa sürdüğünü ve daha az komplikasyonla karşılaştıklarını söyleyen Doç. Dr. Tanrıverdi, "Egzersiz, özellikle normal doğum yapmayı düşünenlerde, doğum sürecini kolaylaştırır. Gebenin doğum sürecinde rahat ve derin soluk almasını, kalça, karın ve bacaklarını sarmış kas gruplarını yönetebilmesini sağlar. Gerginlik belirtilerini en aza indirir. Ayrıca nefes alma ve özel gevşeme tekniklerini öğrenmek, gebenin doğru nefes almasına ve doğum sırasında ağrıyı kontrol edebilmesine de yardımcı olur" dedi.

Egzersizin bebek sağlığı için de yararlı olduğunu kaydeden Tanrıverdi, egzersizin plasentanın gelişmesini kolaylaştırdığını vurguladı. Tanrıverdi, bu sayede bebeğin daha rahat oksijen ve besin aldığını ve egzersiz sayesinde doğan çocuğun daha büyük ve daha sağlıklı olduğunu aktardı.

EN İDEAL EGZERSİZ, YÜRÜYÜŞ VE YÜZME

Haftada en az 5 gün ve en az 30 dakika egzersiz yapılmasını tavsiye eden Tanrıverdi, egzersiz programı sırasında gebenin izin verilen kalp atım limitlerinde kalmasına dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. Tanrıverdi, kalp atım limitini en yüksek kalp atım hızının (220- gebenin yaşı) yüzde 60'ı ve yüzde 80'i arası olarak tanımladı.

Gebenin egzersize cevabına göre egzersiz yoğunluğunun değiştirilmesi gerektiğinin altını çizen Tanrıverdi, şöyle konuştu:

"En ideal ezgersiz yürüyüş ve yüzme. Gebeliğin ilk üç aylarından itibaren yatar pozisyondaki direnç artırıcı ve ağırlıkla yapılan egzersizlerden kaçınılmalı, aerobik hareketlerine önem verilmelidir. Ayrıca karın bölgesine olası travmalardan kaçınmak için düşme olasılığı yüksek olan kayak, paten, sörf, dağ bisikletine veya ata binmek, dağcılık gibi sporlardan; basınç değişikliğinden etkilenme olasılığı yüksek olduğu için ise derin su (Scuba) dalışlarından ve rakımı yüksek yerlerdeki spor aktivitelerinden uzak durulmalıdır. Gebeliğin son üç ayında ise dengeyi sağlamak problem olabileceğinden step aerobik gibi egzersizler tercih edilmemelidir. Ayrıca egzersiz sırasında harcanan kalorileri karşılayacak iyi düzenlenmiş bir beslenme programı takip edilmelidir."

KİMLER EGZERSİZ YAPMAMALI?

Gebelikte uygulanabilecek egzersiz türleri ve günlük uygulama miktarının her anne adayı için farklı olduğunu vurgulayan Tanrıverdi, egzersizden kaçınması gerekenleri şöyle sıraladı:

"Gebeliğe bağlı olarak kan basıncı normalin üzerinde seyreden anne adayları. Gebeliğinin son üç-dört haftasında olanlar. Önceki ya da şimdiki gebeliğinde erken doğum eylemi tanısı konulanlar. Doğum vaktinden önce suyu gelmiş olan gebeler. Rahim ağzı yetmezliği olan ve bu sebeple rahim ağzına dikiş uygulanmış gebeler. Çoğul ve fetüste gelişme geriliği tespit edilen gebeler egzersiz yapmamalı, mümkün olduğunca egzersizden kaçınmalıdırlar."