Dr. M. Emin Dinççağ, Ramazan öncesi oruç tutacak olan yüksek tansiyon, koroner kalp hastaları ve şeker hastalarının sağlıkları açısından mutlaka doktor kontrolünden geçirilmesi gerektiğini söyledi. Bu hastaların oruç tutup tutmayacakları konusunda hekimin görüşünün alınması gerektiğini anlatan Dr. M. Emin Dinççağ, şöyle konuştu:

"Özellikle insülin kullanan şeker hastalarının oruç tutması sağlık açısından sakıncalı. Yine ilaç kullanması zorunlu olan kalp hastalarının da tedaviyi aksatmaları ciddi komplikasyonlara yol açar. Özellikle şeker hastalarının bütün gün aç kalıp birden oruç açmaları şeker kontrolünü bozacağından hasta sağlığı açısından tehlike oluşturur. İnsülin kullanan hastaların oruç tutması ani şeker düşüklüğü oluşturabileceğinden ölüme kadar gidebilen rahatsızlıklar ortaya çıkar.

Az az, sık sık yemek yemek zorunda olan şeker hastalarının, ilaca rağmen şeker kontrolü başarılı olmayan diyabetlilerin, şeker hastalığı yanında koroner kalp hastalığı ve yüksek tansiyonu olan hastaların diyetlerini bozmamaları, ilaç tedavisini aksatmamaları sağlıkları açısından gereklidir. Bu tür hastaların oruç tutmaları sağlıkları açısından sakıncalıdır. Bu tür hastalar mutlaka doktor kontrolünden geçirilmeli."