Bilim insanları dünyanın ilk kan fabrikasını yarattılar

Bu �Hellraiser XXV: Dear God The Franchise Is Still Going�ten bir sahne değil, ama tıbbi teknolojide büyük bir buluş. Kütleler içersinde kan yetiştirme yeteneğiyle, başka bir �Lütfen lütfen kan verin�le karşılaşmak zorunda kalmayabiliriz.

Ticari ve akademik araştırmacılardan oluşan bir birlik, insan kemik iliğindeki kan üretme sistemine özenerek, yüz milyar kan hücresi ürettiler. Bu, insan bedenindeki kanın sadece %1�i olsa da, bir kez yöntemi kapınca, onu dünyanın en kanlı musluğu gibi akması için bırakamazsınız.

Engellerden biri 0-negatif kan üretmek, yani herhangi bir hastaya nakil edilebilen nadir �evrensel donör� tipi. Eğlenceli gerçek: birilerine yanlış tip kan ver ve kardiyovaskular sisteminin bölümleri katılaşsın! Araştırmacıları tereddüte düşüren tek şey, bunun bir deneysel problem ya da yatırım meselesi olması değil; ama düpedüz hükümet aptallığı: kök-hücre araştırmalarında dinsel-doğru-kökenli zorluklar, Amerika�da kullanımı onaylanmış 0-negatif kök hücre olmayışı anlamına geliyor. Ameliyat masasında kanamadan ölmekte olan kişilere o sırada sadece �Sıkıntı için üzgünüz.� tarzı bir şeyler söyleyebilmeyi umabiliriz.

Allahtan ne kadar abuk neden varsa, bilim onun üstesinden gelir. Kök-hücre-kurnazlıklarına eklenen yeni bir yan adım, bu işte uygulanabilir- sağlam bir deri dokusundan kök hücre elde etmek amacıyla uyarılmış Pluripotent Kök Hücrelerinin (iPSC) kullanımı. Bu, hemen ve bariz bir şekilde hayatları kurtarma amacındaki son buluşların muhteşem bir birleşimi olacak � ve genetik mühendisliğinin kötü olduğu konusunda ısrar eden herhangi biri de anında korkunç derecede fazla insanı ikna etmek zorunda kalacak.