Güneş lekeleri ihmale gelmez…

Güneşin fotosentez, D vitamini oluşumunu sağlamak, ısı ve ışık yaymak, mikropları öldürmek ve insanlara psikolojik olarak olumlu etkilemek gibi sayısız yararı bulunuyor. Ancak güneşin faydaları olduğu kadar birçok zararı da var.

Güneş, yaydığı UVA ve UVB ışınları nedeniyle cilt hücrelerini bozduğu için oldukça zararlı. Güneşin zararları bu kadarla sınırlı değil. Özel Kadıköy Hastanesi Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Funda Güneri güneşin olumsuz etkileriyle ilgili şunları söylüyor: “Uzun yıllar güneş ışınlarına maruz kalındığında deride güneşin geç dönem etkileri ortaya çıkar. Bunlar; güneşe bağlı deri yaşlanması, ciltte ince veya kalın çizgilenme, kuruluk, ince kırmızı damarcıklar, renk bozukluğu , derinin esnekliğinin azalması ve siyah noktalardır. Bu olay sadece yaz aylarında güneşlenirken olmaz. Bu açıdan yolda yürürken, araba kullanırken, spor yaparken de güneşten korunmak gerekir.”

Güneş ışınları

Güneş, yaydığı UVA, UVB ışınları nedeniyle cilt hücrelerini bozduğu için oldukça zararlı. UVA ve UVB ışınlarını birçok kişi ismen biliyor. Ancak bu ışınların özelliği, birbirinden farkı ya da benzerliği pek bilinmiyor. Ultraviyole A ışınları yeryüzüne ulaşan ancak ozon tabakasında süzülmeyen ışınlar arasında yer alıyor. Bu nedenle güneş ışığı içinde UVB’ye göre 1000 kat daha yoğun olarak bulunuyorlar. Bulutlardan ve camdan geçme özelliğine sahip. Derinin alt tabakasına etki ettikleri için, bronzlaşma gelişiyor. Ultraviyole B ışınları ise yeryüzüne ulaşarak güneş yanığına veya kızarmaya neden oluyor. Üstelik bu ışınlar derideki hücrelerde, bağ dokusunda ve deri damarlarındaki hasarın başlıca sebebi. Her ne kadar uzun yıllar UVB ışını daha zararlı olarak bilinse de yapılan araştırmalar UVA ışınlarının daha zararlı olduğunu ortaya koyuyor. Bugün ultraviyolenin, deri kanserlerine neden olduğu biliniyor. Bu sebeple özellikle güneş altında çalışan insanlar ve deniz kenarında bronz bir ten uğruna saatler boyunca güneşlenen kişiler risk altında. Acıbadem Hastanesi Bakırköy Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Rıfkiye Küçükoğlu ışınların diğer etkileri ile ilgili şunları söylüyor: “Uzun süre güneşe maruz kalma, derinin bağ dokusunu etkileyeceğinden, kronik hasarlanma sonucu, erken deri yaşlanması ortaya çıkacaktır. Güneş ışınları pigment hücrelerini de etkilediğinden istenmeyen çiller veya lekelerin oluşması kaçınılmazdır. Diğer taraftan güneş ışınları, bağışıklık sistemini zayıflatmakta bunun sonucunda infeksiyonlara direnci azaltmaktadır.

Neden bronzlaşıyoruz?

Bronzlaşma cildin kendini koruması anlamına geliyor. Dr. Güneri bunun nedenini şöyle açıklıyor: “Güneş ışığından etkilenen kişilerde öncelikle ciltte kalınlaşma olur ve deri korunmak için daha fazla renk maddesi üretir. Yani bronzlaşma derinin savunma mekanizmasıdır. Fakat ek koruma önlemleri almadan sadece bu mekanizma yeterli olamamaktadır. Açık tenli kişiler, yaşlılar ve 3 yaş altı çocuklar güneşin olumsuz etkilerine daha açık oldukları için özellikle korunmalıdırlar.”


Lekeleri önemseyin

Güneş lekeleri, ultraviyole ışınlarına maruz kalınması sonrası gelişen küçük, koyu sarıdan kahverengiye değişen pigmentte, cilt lezyonları olarak tanımlanıyor. Güneş ışınlarına maruz kalınmaya devam edildikçe renklerde koyulaşma daha belirgin olarak ortaya çıkıyor. Bu lekeleri tetikleyen sadece güneş ışınları da değil. Son yıllarda moda olan solaryuma giren kişilerde de lekeler görülüyor. Bu kahverengi lekeleri kişinin genetik özellikleri, hormonal durumu, alınan sıvı gıdalar ve ilaçlar da etkiliyor. Dr. Güneri lekeler tarzında görülen cilt lezyonlarının deri kanseri habercisi olabileceğine dikkat çekerek şunları söylüyor: “Güneşin deri kanseri oluşumuna neden olduğu bilinmektedir. UV B daha az etkili olmakla bi rlikte hem UVA hem de UVB buna neden olmaktadır. Bu nedenle kullanılan güneş koruyucu ürünlerin her iki ışına karşı da koruyucu filtre içermeleri gerekmektedir. Deri kanserlerinin bir kısmı yıllar içinde yavaşça gelişir ve hayati tehlike yaratmaz. Bazı tipleri ise erken tanı konulmadığı sürece ölüme neden olabilirler.”

Güneş “ben”leri etkiliyor

Benler sayıları kalıtsal olarak belirlenen, çocuklukta çıkmaya başlayan, ergenlik döneminde kahverengiye dönüşen cilt lezyonları olarak adlandırılıyor. Benler cilt kanserlerine sebep olabiliyor. Dr. Güneri bu noktada bir uyarıda bulunarak şöyle diyor: “Benler birden ortaya çıkarsa, hızla büyür ve kabarıklaşırsa, içinde farklı renk tonları varsa, sınırları düzensizse veya kaşınıyorsa mutlaka bir dermatolog tarafından muayene edilmelidir. Güneşe maruz kalma, açık ten rengi, ailede kanser olması ve benlerin sayıca çokluğu benler üzerinden kanser gelişme riskini arttırır. Bu nedenle bu risk faktörlerini taşıyanların güneşten korunmaları gerekmektedir.”

Tek şart: Güneşe karşı önlem

Güneş lekelerine maruz kalmamanın birincil şartı, güneşe karşı korunmaktan geçiyor. Prof. Dr.Küçükoğlu alınması gereken önlemleri şu şekilde sıralıyor:

Güneş ışınlarının yoğun olduğu saatlerde (11:00-15:00) güneşe çıkmayın. Yazın bulutlu havalarda da UV ışınlarının % 50’ si yeryüzüne ulaştığından koruma önlemleri alınması gerektiğini unutmayın.
Sık dokuma ve renkli giysiler tercih edin. Ayrıca şapka ve gözlük de kullanın.
Güneşten koruyan ürünleri bilinçli kullanın. Güneşe çıkmadan yarım saat önce kremi uygulayın ve 3 saatte bir tekrarlayın. Deniz veya havuzlardan çıkınca, terleyince duş alarak tekrar krem sürün.
Beyaz tenlilerin, sarışın ve açık gözlü kişilerin, çocukların, yaşlıların ve güneşe duyarlılığı olanların her gün ve faktörü 30’un üzerinde olan güneş koruyucu kullanmaları gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Buğday tenli ve esmerseniz SPF (Güneş koruma faktörü) 15 ve üzerinde olan ürünleri tercih edin


Güneş cildinizi lekelemesinYaşamın kaynağı olan güneş, ondan doğru oranda faydalandığımız sürece vücudumuza birçok yarar sağlar.Ama aşırıya kaçıldığında cildimiz için tehlike oluşturduğu gibi, zararlı olmayan, ama görüntüsü rahatsız eden küçük kahverengi lekelerin oluşmasına da yol açar.


Yaz geldiğinde çoğumuz saatlerce güneşin altından ayrılamıyoruz. Fakat güneşin yararlarının yanında bir takım zararlarının olduğunu da kabul etmemiz gerekiyor. Çünkü ondan bilinçsiz bir şekilde faydalandığımız takdirde vücudumuzda bazı lekelenmeler meydana geliyor. 'Güneş lekeleri' olarak adlandırılan bu görünüm, derinin güneş gören yerlerinde kahverengi izler şeklinde beliriyor. Genç yaşlarda kanser öncüsü olarak nitelendirilmeyen bu lekeler, özellikle kadınlarda kozmetik bir sorun olarak karşımıza çıkıyor.Genellikle 5 ile 10 mm çapında olan bu sorun, derisi açık renkli, sarışın kişilerde ve yaşlılarda daha sık görülüyor. Keskin ve düzenli bir sınırı olmayan lekelerin görüntüleri çillerden daha büyük boyutta oluyor.

İlk adım önlem almak


Elbette güneş lekelerini nasıl yok edeceğimizi öğrenmeden önce, nasıl korunacağımızı bilmeliyiz. Örneğin; 3 yaşın altındaki çocukların plajda ve havuz kenarında mutlaka gölgede oturmaları gerekiyor. Ayrıca açık tenli ve güneşe hassas ciltlerin de önlem almaları özellikle sağlık açısından çok önemli. Vücudunda deriden kabarık, kenarı düzensiz görünümde koyu renkli beni olanların da bu bölgeyi güneşten korumaya özen göstermeleri gerekiyor. Güneşten korumak için seçeceğiniz ürünün hem UVA hem de UVB'ye karşı koruyucu olmasına dikkat edin ve özellikle ilk günlerde daha yüksek koruma faktörü olanları tercih edin.
Lekelerden kurtulmak mümkün

Güneş lekelerini tedavi eden birçok yöntem bulunuyor. Bunların ortak noktaları; derinin yüzeysel tabakasını yenileyerek izleri yok etmek. İşte en sık kullanılan yöntemler:
Kriyoterapi (dondurarak tedavi)
Kriyoterapi bir dondurma işlemidir. Bu işlemde cihaz, derinin altına çok ince buz kristelleri gönderir. Daha sonra da bu kristaller cihaz tarafından geri emilir.
Uygulama alanları: Güneş lekelerinin giderilmesinin dışında çatlak ve ameliyat izleri, gebelik, siğil ve derinin damarsal oluşumlarının tedavisinde kullanılıyor.
Nasıl uygulanır? Uzmanlar kriyoterapi cihazını çatlakların ya da izlerin üzerinde gezdirerek uygulama yapıyor. Tedavi esnasında herhangi bir acı hissedilmiyor. Ama işlem sonrasında hafif bir kızarıklık oluşuyor.
Kaç seans sürüyor? İzlerin derinliği veya meydana gelen lekelerin çokluğuna bağlı olarak seans süresi ve sayısı belirleniyor. Genellikle 15 seans, yeterli olabiliyor.

Lazer tedavisi

Özel lazer ışınlarıyla cildin üst tabakasını soyan ve izlerin hafiflemesini mümkün kılan bir yöntemdir. İki bölümden oluşuyor:
1- Kimyasal peeling: Bazı soyucu kimyasallarla derinin yüzeysel tabakasının yenilenmesidir. Piyasada satılan leke yok edici kozmetik ürünleri de bu temele dayanır.
2- Işın tedavisi: Özellikle derinin yüzeysel tabakalarında oluşmuş lekeler için soyma ve yenileme tedavileri ile yapılabilir.
Uygulama alanları: Lazer uygulaması daha ciddi bir girişim ve diğerlerinden farklı olarak mevsimsel bir uygulamadır. Vücudumuzda meydana gelen güneş lekeleri ve çatlaklar bağ dokusu hastalığıdır. Ancak cildin soyulması için tek başına yeterli değildir. Bu bağları onarıcı ürün ve kremlerin emilmesini artırmak için ultrason yöntemi de mutlaka uygulamaya eklenmelidir.
Nasıl uygulanır? Uzman tarafından izlerin ve lekelerin üzerine uygulama yapılır. Kulağımızın duyamayacağı şiddetteki ses dalgaları karın içine doğru gönderilip bilgisayar ekranına yansıtılır. Seanslar sırasında acı hissedilmez, ancak sonrasında izlerin üzerinde hafif bir kızarıklık ve kabuklanma görülür.
Kaç seans sürüyor?
15 gün ve 3 hafta aralıklarla 6 - 8 seans arasında yapılır. Bu işlemlerin süresi ve sıklığı, problemin sebebi, bu problemin ne kadardır sürdüğü ile bağlantılı olarak değişir.LEKE TEDAVİSİNİN ZAMANIGüneş ışınlarının en az olduğu bu dönemin, leke tedavisi için en uygun zaman olduğu ifade edildi.Güzellik Uzmanı Nermin Bulur, lekelerin, peeling (törpüleme) tedavisiyle yok edilebileceğini belirtti. 4-5 ay süren tedavinin etkili olabilmesi için bu aylarda başlanması gerektiğine dikkat çeken Bulur, güneş ışınlarının yoğun olduğu dönemde tedavinin zorlaştığını kaydetti.Güzellik Uzmanı Nermin Bulur, yüz ve vücutta görülen istenmeyen lekelerin, çok değişik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabildiğini söyledi.Güneş gören bölgelerde oluşuyor


Güneş ışınlarının bu lekelerin oluşumunda etkili olduğunu anlatan Bulur, özellikle güneş gören yüz, dekolte bölgesi, omuz başları, sırt, el üstü gibi bölgelerde kahverengi lekelerin kendini gösterdiğini ifade etti. Lekelerin yanlış bronzlaşma ve güneşlenmelerden sonra artış gösterdiğini vurgulayan Bulur, yaş ilerlemesiyle birlikte el üstünde de bu lekelerin görülmeye başlandığını kaydetti. Yine gebelikte görülen hormonal düzensizliğe bağlı özellikle güneş gören yerlerde ve yüzde lekelere rastlandığını belirten Bulur, tende görülen bazı cilt hastalıkların da leke bırakabildiğini ifade etti.


Bulur, bu tip lekelerin bayanlarda daha çok görüldüğünü belirterek, şunları söyledi: “Güneşten gelen A ve B ışınları melaninleri ortaya çıkararak lekeleri görünür kılıyor. Güneş etkisiyle oluşmuş lekeler aslında, zaten ciltte var olan renklerin ortaya çıkmasıdır. Bu lekeler herhangi bir sağlık problemi olarak düşünülmemeli. Ancak estetik olarak bakıldığında hoş görünmüyor. Bu nedenle çeşitli tedavi yönetimleri ile bu lekeleri yok etmek mümkün.”Peeling (Törpüleme) Tedavisi


Lekelerin peeling adı verilen törpüleme tedavisi ile yok edilebileceğini belirten Bulur, ancak peeling öncesi cildin buna hazırlanması gerektiğini anlattı. Tedaviye başlamak için de uygun zamanın seçilmesi gerektiğini belirten Bulur, “Tedaviye, güneş ışınlarının etkili olmadığı bir dönemde, yani içinde bulunduğumuz bu aylarda başlanmalı. Çünkü bu tedavi 4-5 ay sürdüğü için ancak bu aylarda başlandığı takdirde etkili olur. Güneş ışınlarının yoğun olduğu bir dönem ise tedaviyi zorlaştırır” diye konuştu.


Cilt lekelerinin tedavisiYüzde yama tarzı açık veya koyu renkli kahverengi lekeler şeklinde seyreden ‘melasma’ çoğunlukla kadınlarda görülür. Gebelikte sık görüldüğünden ‘gebelik maskesi’ de denir.Güneş, koyu renk cilt tipi, doğum kontrol hapıları, östrojen , bazı epilepsi ilaçlarının kullanımı bu lekelerin oluşumunda rol oynar. Bazı makyaj malzemeleri, kolonya, parfümler, sabun ve nemlendiriciler gibi kozmetik ürünler de özellikle güneş temasını takiben bu tür lekelenmelere yol açabilir.Kozmed Lazer Merkezleri doktorlarında Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Canan Savaş, melasma ve tedavisi ihakkında hakkında bilgiler verdi.Gebelik sırasında gelişen melasma doğumdan sonra kaybolabilir. Bazen de kalıcı olur. Melasma; tedavisinin zor olması nedeniyle hastaları ve doktorları sıkıntıya sokabilen bir durumdur.


Melasma tedavisinde melaninin yerleşim yeri önemlidir. Derinin daha üst tabakalarında yerleşim klinik olarak kahverengi görünümlüdür. Tedavi edilebilir. Daha alt tabakalara yerleşim mavi gri renklidir. Tedavi edilmesi zordur. Bu ayrım Wood lambası denilen özel lambalarla muayene edilerek yapılabilir ve hastaya tedavi başarısı hakkında daha net bir bilgi verilebilir.


Açık tenli kişilerde tedavi lekeleri tamamen ortadan kaldırabilir ancak tekrarlama olasılığı vardır. Koyu tenli kişiler daha az oranda tamamen tedavi olabilirler ve melasmanın tekrarlama olasılığı daha fazladır. Açık tenli kişilerde sonuçlar haftalar içinde ortaya çıkarken koyu tenli kişilerde aylarca kullanmak gerekebilir.Güneşten Koruma


Melasması olan kişilerde güneş ışınları bu lekelerin koyulaşmasına neden olur. Bu nedenle güneşten korunma tedavinin temelidir. Güneş koruyucular hem uva hem de UVB koruması içermelidir. UVA camdan da geçebilir. Bu yüzden dışarıya çıkılmasa bile güneş koruyucu düzenli bir şekilde tüm gün sürülmelidir. Ayrıca hiç bir koruyucunun tam bir koruma sağlamadığı da bilinmeli ve güneşten kaçınma bir alışkanlık haline getirilmelidir.

Renk Açıcılar


Hidrokinon içeren kremler günde iki kez uzun süre hatta gerekirse 1 yıla kadar kullanılabilir. Kızarıklık, kepeklenme, yanma ve batma gibi tahriş edici etkiler olabilir. Alllejik bir duyarlılık varsa uygulamadan kaçınmalıdır.


Tretinoin kremleri genelde akşamları sürülür. Düşük konsantrasyonda başlanıp arttırılarak kullanılırsa yan etkiler azalır. Uzun süre devam etmek gerekir.Azeleik asit günde iki kez ve uzun süre kullanılır.Kojik asit, hidroksi asitler de kullanılan ürünlerdir. Glikolik asit hidrokinonun etkinliğini arttırabilir. Kojik asit de diğer maddelerin etkinliğini arttırabilir.


Leke tedavisinde temel olan bu maddeler hastanın cildine göre birlikte de kullanılabilir. Bazılarına kortizonlu kremlerin de eklendiği çeşitli karışım formüller de bulunmaktadır. Kimyasal peeling jessner solusyonu, trikloroasetik asit, alfa hidroksi asitler gibi maddelerin cilde uygulandığı soyma yöntemleridir. Mutlaka uzman kişilerce yapılmalıdır. Bu tedavilere ek olarak kullanılabilir ve daha çabuk bir sonuç sağlayabilirler.Bu tedavilere cevap alınamadığı durumlarda lazer tedavileri değerlendirmeye alınmalıdır.
Kış mevsimi cildi kurutuyorUludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hayriye Sarıcaoğlu, kış aylarında havanın kuru ve nemsiz olmasının, deride nem kaybına yol açtığını söyledi.UÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hayriye Sarıcaoğlu, cilt bakımı denilince ilk akla gelenin yüz bakımı olduğunu, ancak bakımın tüm vücudu kapsaması gerektiğini kaydetti.Kış mevsiminde havadaki nemin azaldığını, kalorifer, soba ve klima gibi cihazların nem oranını daha da aşağıya çektiğini ifade eden Doç. Dr. Hayriye Sarıcaoğlu, “Kış aylarında bulunulan ortamın kuruluğu, derideki nemin azalmasına neden olur. Bu nedenle, özellikle kış aylarında cilt, uygun ürünlerle düzenli olarak nemlendirilmelidir” dedi.Doç. Dr. Sarıcaoğlu, erken yaşlılık belirtilerinin ortadan kaldırılmasına yönelik cilt bakımında, temizlik ve nemlendirmenin, yaşa, cinsiyete ve deri tipine göre değiştiğini anlatarak, derinin yıpranmasının önüne geçebilmek için özellikle yüzün günde bir defadan fazla yıkanmaması gerektiğini bildirdi. Bu durumun, derinin kendini toparlaması açısından çok önemli olduğuna dikkati çeken Sarıcaoğlu, şunları söyledi: “Cilt temizliğinde, cildin PH değerine uygun tıbbi temizlik ürünlerinin kullanılması önerilir. El temizliği için kullanılan sabunların, yüz temizliği için kullanılması son derece yanlıştır. Çünkü el derisi, yüze oranla daha kalındır. Günde birkaç kez duş alma alışkanlığı, sık sabun kullanımı nedeniyle cilt kuruluğunu artırır. Özellikle çok sık duş alan kişiler, cilt bakımlarını ihmal etmeyerek, banyodan sonra mutlaka nemlendirici kullanmalılar.”


Sarıcaoğlu, ciltin yağlı olmasının, nemle karıştırılmaması gerektiğini, yağlı cilde sahip kişilerin de kış aylarında nemlendirici kullanması gerektiğini sözlerine ekledi.
Sivilce: Estetik bir sorun değil, hastalık!Genellikle ergenlik döneminin sorunu olarak bilinen sivilceler günümüzde yetişkin insanlarda da sıklıkla görülüyor

Araştırmalar her 100 kişiden 85’inin yaşamının bir döneminde sivilce sorununu yaşadığını gösteriyor. Hem özel hem de sosyal yaşamı olumsuz etkileyen, ruhsal sorunlara yol açabilen sivilceler bilimsel yöntemlerle tedavi edilebiliyor.Hemen her yaşta görülebilen bir sorun olan sivilce iyi tedavi edilemediğinde birçok ruhsal soruna neden oluyor. Sivilcenin oluşumunda ciltteki yağ bezlerinin faaliyetinin bozulması birinci derecede rol oynuyor.Akne ergenlik çağında yağ bezlerinin çalışmasıyla birlikte ortaya çıkan ve yaklaşık 8-12 gün kadar devam eden bir hastalık, estetik bir sorun değil. Yani akne, yağ bezlerinin anormal çalışmasına bağlı olarak gelişen bir hastalık olarak kabul ediliyor.


Uzmanlara göre sivilce estetik bir sorun değil, hastalık. Ancak yapılan araştırmalar sivilce tedavisi için öncelikle hekime başvurulmadığını gösteriyor.İlk başvuru evde dişmacunundan başlayıp gelişen birtakım geleneksel uygulamalar oluyor. Biraz daha maddi durumu iyiler ise hekime değil güzellik salonlarına gitmeyi tercih ediyorlar.


Annede veya babada sivilce olması, çocuklarda görülme sıklığını artırıyor. Terleme, adet düzensizliği ve hormonal bozukluklar da sivilce artışından sorumlu tutuluyor.Yalnızca yüzde değil ayrıca göğüs sırt gibi alanlarda da görülebilen sivilce uzun süreli tedavilere mutlaka yanıt veriyor.Hekimler takibi süresince gerekirse antibiyotiklerden, (hekimin seçtiği) ve hem yerel tedavilere cevap vermeyen, hem de çok yaygın kistik lezyonlarla gelen çok abartılı vakalarda retinoikleri tercih ediyorlar. Uzmanlara göre başarılı bir sonuç elde edilebilmesi için sivilce tedavisinin en az 3 ay sürdürülmesi gerekiyor.


Kırışıklık ve lekeleri dert etmeyinAcı çekmeden, normal yaşamı etkilemeden uygulanan ‘soft’ yöntemlerle, ciltte ortaya çıkan kırışıklık, leke, şekil bozukluğu gibi estetik kusurların düzeltilmesi mümkün.Ciltte yaşlanmaya, sivilcelere, yaralanmalara ve güneş ışınlarının olumsuz etkilerine bağlı olarak kırışıklık, leke, şekil bozukluğu gibi estetik kusurlar ortaya çıkabiliyor. Bu kusurların düzeltilmesi için kullanılan ‘soft’ yöntemler acı çekmeden ve normal yaşamı etkilemeden uygulandığı için büyük ilgi görüyor. Ancak hangi yöntemin kullanılacağına kişinin estetik sorununun niteliğine ve beklentilerine bakılarak karar veriliyor.

Dolgu maddelerinin enjeksiyonu


Dolgu maddelerin cilt içine enjekte edilmesiyle, kırışıklık bölgesinde hacim yaratılarak kırışıklık çizgileri düzeltiliyor. Dolgu maddeleri, yüzdeki yaşlılık çizgileri, yaralanmalarla oluşan çizgiler, yüzdeki şekil bozuklukları, kişinin derin sivilce izleri gibi sorunlarda tercih ediliyor. Ayrıca kişinin dudak kalınlaştırma, dudak şekillendirme gibi estetik değişiklik taleplerinde de bu yöntemler rahatlıkla uygulanabiliyor.
Dolgu yapılmasında kullanılan birçok madde bulunmaktadır. Bunlar sıvı parafin, sıvı silikon (ülkemizde kullanımı yasal değil) kolajen, hyalüronik asit, otolog yağ, otolog kolajen gibi maddelerdir. Kliniğimizde uygulanan dolgu maddesi, stabilize edilmiş hyalüronik asittir. Tamamen organizmaya uyumlu ve organizma tarafından eritilebilen doğal bir maddedir. Fonksiyonu, vücudun kendi hyalüronik asidinin tüketildiği yere hacim eklemektir.Kalıcılığı ne kadar?


Dolgu maddeleri enjeksiyonun kalıcılık süresi 5 -12 ay arasında değişiyor. °°°°bolizmanın, hyalüronik asidi su ve karbonhidrata dönüştürmektedir. Büyüme faktörleri ve hormonlar, glikoz ve oksijen gibi önemli besleyici ajanların serbest geçişine olanak verir. Hyalüronik asit jelinin parçaları arasında hücreler dolaşabilir ve sağlıklı bir cilt ortaya çıkar. Test ihtiyacı olmadığından kişi hemen uygulamaya alınabilir, anında tatmin sağlar. Enjeksiyonun hemen sonrasında kişi normal yaşantısını sürdürebilir. Her yaşta uygulanabilir. İstenildiği sıklıkta tekrar edilebilir. Alerji riski yoktur.BT-A (Botilinum Toksin - A) Enjeksiyonu


BT-A, 1980 yılından bu yana tıbbın çeşitli alanlarında başarıyla kullanılıyor. Bazı kişilerin alışkanlık olarak kaşlarını çatmasıyla zamanla o bölgedeki çizgiler belirginleşmekte, bu da hoş olmayan bir yüz ifadesine neden olmaktadır. BT-A enjeksiyonu en sık, alın, iki kaşın arası, göz çevresi, çene ve dudak çevresindeki çizgilere uygulanmaktadır. Bu bölgelerin sinir ileti bozukluğuna ait anormalliklerinde özellikle tercih edilir. BT-A enjeksiyonunun etkisinin kalıcılığı kişiden kişiye değişiklik gösterir. Ortalama 4 -12 ay kalıcı etki elde edilir. Hiçbir sistemik yan etki gözlenmemiştir. Uygulamanın isteğe bağlı tekrarı mümkündür. BT-A enjeksiyonu uzman doktorlar tarafından yapılmadığında, kaş ve göz kapağı düşmesi, göz altı şişmesi gibi geçici yan etkiler görülebilir. BT-A uygulaması öncesi, hekimin, hastanın yüzündeki patalojiyi iyi belirlemesi, uygulayacağı dozu ve yöntemi belirlemesi gerekir.


Tatil sonrası hayal ettiğiniz bronzluğu gölgede bırakan güneş lekeri canınızı sıkabilir. Güneşe çıkmadan önce önlemlerinizi almayı ihmal etmeyin.

İnsan derisi birkaç tabakadan oluşmuştur. Gözle görünen en dış tabaka epidermis altında dermis ve dermisin altında da destek görevi gören deri altı yağ dokusu bulunur. Derimize rengini veren hücreler yani melanositler derinin üst tabakasında yer alır ve melanin üretirler. Melanin derinin üst tabakası içinde dağılır bir filtre gibi güneş ışınlarının geçişini bloke eder. Güneşlenme ile deride melanin yapımı artar, deriyi bir giysi gibi örterek deriyi güneşin zararlı etkilerinden korumaya çalışır. Ancak güneş ışınları zamanla deri üzerinde birikim yapar. Güneşte uzun süre kalan insanlarda, güneşle ilgili olarak istenmeyen çiller ve güneş lekelerinin oluşması kaçınılmazdır.

Güneş ışınlarından en çok etkilenenler açık tenli bireylerdir. Açık tenli olan ancak kolay bronzlaşanlar da bir dereceye kadar etkilenirler. Bu sebeple leke oluşumları en çok açık tenli bireylerde meydana gelir. Güneş lekeleri kişinin genetik özellikleri, hormonal durumu, kullandığı bazı ilaçlar ve kozmetik ürünler sonucu oluşabileceği gibi iç hastalıklardan kaynaklanan değişimler de olabilir. Bu sebeple kişiler daima bir deri hastalıkları uzmanı tarafından değerlendirilmelidir. Güneş lekeleri sadece güneşlenmekle değil son yıllarda moda olan ve tehlike oluşturan solaryumların sık kullanımı ile de meydana gelebilir. Güneşin oluşturduğu etkilerin bir kısmı tedavi edilebilir. Ancak sonuçlar hiçbir zaman gelişmelerinin önlenmesi kadar tatmin edici değildir. Alınacak basit önlemler güneşin oluşturduğu hasarı büyük ölçüde azaltır. Örneğin güneşin etkileri en yoğun saat 11:00 ve 15:00 arasında görüldüğü için bu saatlerde güneşten kaçınılmalıdır. Güneş hasarına alınabilecek en iyi önlem giysi ve şapkalar ile korunmaktır. Geniş siperli şapkalar kullanılması güneşten en fazla etkilenen bölgeler olan yüz kulaklar ve boynun arkasında oluşabilecek güneş hasarını büyük ölçüde azaltır. Güneş koruyucu losyonlar güneşin hasar oluşturan enerjisini %70-95’ini filtre eder. Krem, jel, losyon ve alkol solüsyon formlarında olan güneş koruyucular deri tipine uygun ve doğru kullanılmalıdır. Güneş koruyucular güneşe çıkmadan yarım saat önce sürülmelidir. Güneşte bulunma süresi 3 saati aşıyorsa uygulama tekrar edilmelidir.

Güneş lekelerinin tedavilerini medikal ve cerrahi tedaviler olarak ayırabiliriz. Medikal tedavilerde bölgesel olarak uygulanan azeleik asit, kojik asit, retinoik asit ve hidrokinon grubu ilaçlar kullanılır. Bunlar etkilerini melanin üretimini azaltması ile gösterir. Ayrıca bölgesel olarak uygulanabilen ve yüzün üst tabakasını soyan ‘‘kimyasal peeling’’ pek çok kişide etkilidir. Peeling işlemi işlemin derinin dış yüzeyinden alt tabakalara doğru derinliğine göre bu sınıflandırma yapılabilir. Buna göre yüzeyel peeling, orta düzey peeling ve derin peeling sınıflanması yapılmıştır. Orta düzey ve yüzeyel peeling daha yaygın bir kullanıma sahip olup güneş lekelerinin tedavisinde sık kullanılır. Yüzeyel peelingde kullanılan glikolik asidleri içeren kremler, treninoin, salisilik asid evde kişisel kullanıma ürünler piyasada bulunmaktadır. Bugün için daha çok özel uygulanan peeling ayarları %10-35 triklorasetik asit, alfa hidroksiasitler ve glikolik asid solüsyonlarıdır. Glikolik asid solüsyonları hem derinin en üst tabakalarını soyAr, hem de deride hücre yenilenmesine yol açarak deriyi tazeler. İşlem oldukça kısa sürelerde (2 – 7 dakika) gerçekleştirilmektedir. İşlem sonrasında ise güneş koruyucular önerilerek yeni leke oluşumlarını engellemek amaç edinilmektedir. Leke yüzeysel tabakalarda ise daha kolay tedavi edilebilir. Çillerin tedavisi biraz daha zordur çünkü bu kişilerde çil ve leke oluşumuna yatkınlık vardır. Tedavi sonrası koruyucu kullanılmazsa yeni lekeler oluşabilir. Tedavi tek seansta sonuçlanmaz. Lekenin derinliğine, yerleşimine ve derinin kendini yenilemesine bağlı olarak seans sayısı değişir. Kimyasal peeling dışında ‘‘fiziksel peeling’’ olarak adlandırılan ve orta düzeyde peeling yapan dermabrazyon ve mikrodermabrazyon gibi mekanik uygulamalar da güneş lekelerinin tedavisinde kullanılır. Peeling uygulanan kişilerde peeling sonrası hafif soyulma, kızarma veya kabuklanma görülebilir. Ayrıca peeling yapılan her deri hassaslaşır. Bu nedenle peeling sonrası bazı ilaçlar ve kozmetiklerden kaçınmak gerekir. Peeling öncesinde ve sonrasında güneş ve solaryum kesinlikle yasaktır. Özellikle leke tedavilerinden sonra, yaşam boyunca, güneşten koruyucu kullanılmalıdır. Deride daha derin peeling uygulaması olan lazer uygulamalarının son günlerde giderek kullanımı artmaktadır. Kişiler için uygun tedavi tercihi kişinin derisinin genel yapısı ve ihtiyacına göre belirlenirGüneşlenirken bunlara dikkat!

Yaz aylarında tatilinizi genellikle deniz ve havuz kenarında geçirecekseniz cildinize dikkat edin. Basit tedbirlerle başta kanser riski olmak üzere güneşin zararlı etkilerinden korunmak mümkün. Uzmanından uygulanabilir öneriler:


Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yorulmaz, açık tenlilerin koyu tenlilere göre cilt kanserine yakalanma riskinin yüksek olduğunu belirterek, ''Güneşe maruz kalan yanıklar ve yaralar kanserleşme için uygun ortamı yaratır'' dedi. Prof. Dr. Yorulmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte tatile çıkanların genellikle zamanlarını, denizde ve havuzda geçirdiğini söyledi.

Tatil boyunca vatandaşları çok sayıda tehlikenin beklediğini, bu nedenle dikkatli olmaları gerektiğini ifade eden Yorulmaz, kızgın güneşin altında asla kalınmaması gerektiğini bildirdi. Bir şemsiyenin altında durulması ya da öğleden önce 11.00'e kadar, öğleden sonra da 16.00'dan sonra dışarıya çıkılması gerektiğini belirten Yorulmaz, doğrudan güneş altında kalmanın açık tenlilere zarar verdiği gibi koyu tenliler için de risk oluşturabileceğini kaydetti. Bu nedenle güneşe çıkmadan önce en az 24 faktör güneşten koruyucu krem kullanılması gerektiğini bildiren Yorulmaz, ''Açık tenliler koyu tenlilere göre cilt kanserine yakalanma riski yüksek olduğundan, güneşlenirken daha fazla dikkat etmelidirler. Vücudunda güneş yanığı ve yara olan kişiler ise kızgın güneş altında güneşlenmemedir. Çünkü güneşe maruz kalan yanıklar ve yaralar, kanserleşme için uygun ortamı yaratır'' dedi.
GÜNEŞLENİRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Özellikle genç kız ve erkekler arasında, tatile çıkıldığında mutlaka bronz bir tene kavuşulması gerektiği gibi yanlış düşüncenin hakim olduğunu bildiren Yorulmaz, şunları kaydetti: ''İnsanları ültraviyole ışınları bronzlaştırır. Bu ışınlardan da sadece güneşin altında kalarak faydalanılmaz. Çünkü ultroviyole ışınları şemsiye gibi maddeler üzerinden de etkisini gösterir. Bu nedenler tatilde bronzlaşmak isteyenler geniş bir şapka kullanmalı ve şemsiye altında bronzlaşmalıdır. Kızgın güneşte yanmak aynı ateşte yanmak gibidir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında ise yanan bölgeye buz veya soğuk suyla ıslatılmış kumaşlar konmalıdır. Daha ciddi yanıklar oluşması durumunda ise bir sağlık kurumuna başvurulmalıdır.'' Su toplayan bölgelerin asla patlatılmaması gerektiğini ifade eden Yorulmaz, su toplayan bölgelerin açılması durumunda ise ciddi ağrıların olabileceği ve tende iz kalabileceğini kaydetti.