Bayramda tatlı ve hamur işi yiyeceklerle midenin yorulmaması ve bayramın ilk günlerinde az ama sık aralıklarla sebze ve meyveye ağırlık vererek beslenilmesi gerektiği bildirildi.

VKV Amerikan Hastanesinden Diyetisyen Zuhal Güler Çelik, yaptığı yazılı açıklamada, ramazanın ardından, bayramda aşırı miktarda besin tüketiminin başladığını, özellikle tatlı ve et tüketiminin arttığına işaret etti.

Ramazan ayı boyunca iki ya da üç öğünden oluşan farklı bir beslenme tarzına alışan midenin ve metabolizmanın, bir anda çok yoğun bir besin tüketimiyle karşılaşınca, hemen tepki gösterdiğini vurgulayan Çelik, bu durumun başta mide ve bağırsak hastalıkları olmak üzere çeşitli sorunlara sebep olabildiğine dikkati çekti.

Çelik, fazla miktarda ve yağlı besin tüketimiyle kişilerde gaz, hazımsızlık, mide bulantısı gibi mide ve bağırsak sistemi rahatsızlıklarının görülebildiğini ifade ederek, özellikle bu dönemde hamurlu tatlı tüketiminin kandaki yağ ve kolesterol düzeyini yükseltebildiğini belirtti.

Zuhal Güler Çelik, ailesinde kalp, hipertansiyon ve şeker hastalığı gibi kronik hastalığı ve mide rahatsızlığı bulunan kişilerin, bu konuda daha dikkatli davranmaları uyarısında bulundu.

Özellikle yaşı ilerlemiş ve çeşitli sağlık problemleri olanların daha dikkatli olması gerektiğini belirten Çelik, şu bilgileri verdi:

"Ramazanda bir ay dinlenmeye çekilen mide, bayramda tatlı ve hamur işi yiyeceklerle yorulmamalı ve bayramın ilk günlerinde az ve sık aralıklarla sebze ve meyveye ağırlık vererek beslenilmelidir. Vücudun eski düzenine dönmesi daha yumuşak ve sağlıklı bir geçişle sağlanmalıdır.

Ramazan süresince kişilerde sıvı alımı düşmektedir. Bu yüzden mutlaka bayram süresince ve sonrasında su ve asitsiz içecekler içilerek, günlük sıvıs ihtiyacı karşılanmalıdır. Ayrıca çay, kahve gibi kafein içeriği yüksek içecekler
yerine bitkisel çaylar tercih edilmelidir."

Misafirlere ısrar etmeyin

Ramazan bayramında misafirlere ikram konusunda fazla ısrarcı olunmasının ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceği bildirildi.

Erciyes Üniversitesi Atatürk Sağlık Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Habibe Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bayram gelenekleri olarak misafirlere fazla miktarda şeker içeren yiyecek ve tatlı ikram edildiğini, bu durumun bir aylık oruç alışkanlığından yeni çıkan vücutta ciddi rahatsızlıklara neden olabileceğini belirtti.

Şahin, şöyle konuştu:

"Bayram geleneklerimiz arasında eş, dost ve akraba ziyaretleri önemli bir yer tutuyor. Bu ziyaretler sırasında ev sahibi misafirlerini en iyi şekilde ağırlamaya çalışıyor. Bunun için de genellikle misafirlerin kendileri için hazırlanan ikramlardan yemeleri konusunda ısrarcı olunuyor. Bayramda misafirlere ikram konusunda fazla ısrarcı olunması, bayram sevincine gölge düşürebilir. Ev sahibinin ısrarıyla fazla miktarda şekerli gıda tüketmek ciddi sağlık sorunlarına davetiye çıkartabilir."

Fazla şekerin zararı


Bayramda misafirlere ikram edilen baklavalar, çikolatalar ve meşrubatların fazla miktarda tüketilmesinin vücutta şeker fazlalığına ve dolayısıyla insülün hormonunun yetersiz kalmasına neden olacağını ifade eden Şahin, bu durumun şeker hastalığına olan yatkınlığın daha çabuk ortaya çıkmasına yol açacağını belirtti.

Özellikle kalp ve şeker hastalarının bayramda fazla şeker tüketimine çok dikkat etmesi gerektiğini vurgulayan Şahin, fazla şeker tüketiminin, kan şekerinin yükselmesiyle diyabet hastalarının komaya girmesine, fazla şekerin vücutta yağa dönüştürülmesiyle da kalp hastalarının krize girmesine neden olabileceğini kaydetti.

Fazla şeker tüketmenin zararlarını en aza indirmek için şekerli gıdaların tüketilmesinin azaltılması gerektiğini bildiren Şahin, şu tavsiyelerde bulundu:

"Bayramda misafirlere şekerli meşrubatlar yerine ayran ikram edilmesini tavsiye ediyoruz. Ayran iyi bir kalsiyum kaynağı olarak son derece faydalı bir içecektir. Tatlı ve baklava yerine ise tuzlu pastalar veya kurabiyeler öneriyoruz. Ayrıca sebze-meyve, kuru baklagiller, bulgur ve kepekli ekmek gibi posalı yiyeceklerin tüketilmesini tavsiye ediyoruz. Çünkü bu yiyecekler fazla şekerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır. Bayramda fazla şeker tüketiminden çocuklar da etkileniyor. Çocuklara şeker ve çikolata yerine sakız ve balon gibi hediyeler verilmesi daha yararlı olacaktır."