Medikal Park Bahçelievler Hastanesi'nden Beslenme ve Diyet Uzmanı Emel Unutmaz, Şeker Bayramı'nda kilo almak istemeyenlere güne sıkı bir kahvaltıyla başlamalarını önerdi..

Bol bol tatlı ve çikolata ikramının yapıldığı Şeker Bayramı, kilo almaya en elverişli dönemlerden biri. Medical Park Bahçelievler Hastanesi'nden Beslenme ve Diyet Uzmanı Emel Unutmaz, bayramı kilo almadan geçirmek isteyenlere tüyolar verdi. Özellikle bayramın ilk günü nasıl beslenildiğine çok dikkat edilmesi gerektiğini belirten Unutmaz, şu önerilerde bulundu:

Kahvaltıyı atlamayın
Bayramlarda psikolojik olarak yeme eğilimi artar. Ramazan'dan çıkmanın verdiği yeme isteğiyle, ikramlara 'hayır' demek güçleşir. Oysa, özellikle bayramın ilk gününde azar azar ve sık sık beslenmek gerekir. Kahvaltı kesinlikle atlanmamalıdır çünkü atlandığı zaman tüm günün dengesi bozulur. Bayramda her gittiğiniz yerde size sunulan birbirinden güzel tatlılara, aç karınla 'hayır' diyemezsiniz. Bu yüzden kalkar kalkmaz karbonhidrat, protein ve yağı dengeli biçimde içeren bir kahvaltı yapın. Bu; geniş bir bayram kahvaltısı olabileceği gibi, bir tost veya yulaf ezmesi ve sütten oluşan pratik bir kahvaltı da olabilir. Örnek verecek olursak; iki dilim kepekli ekmek ile yapılmış beyaz peynirli yağsız, domatesli bir tost, yanında şekersiz çay veya bunların yerine 1 bardak süt içine konulmuş 5 kaşık yulaf ezmesi, 3 kuru kayısı, 2 ceviz ve 1 çay kaşığı tarçından oluşturulmuş bir kahvaltı tercih edilebilir. Ya da kahvaltıda; tam buğday ekmeği, az yağlı beyaz peynir, zeytin, bol domates, salatalık, maydanoz, 6 adet zeytin ve şekersiz çay tüketilebilir. Gün içinde birçok ikramla karşılaşacağınızı düşünerek, kahvaltı sofrasında şekerli gıdalardan ve fazla ekmek yemekten kaçınabilirsiniz. 'HAYIR'

Demeyi öğrenin
Şeker Bayramı'nda bir diğer önemli nokta; ikramlardır. Her gittiğiniz yerde size her ikram edileni yerseniz, bayram sonunda yolunuz bir beslenme uzmanına düşecektir. Bu noktada, akılcı yaklaşım gerekir. En sevdiğiniz tatlıları miktarlarına dikkat ederek tüketebilir, en azından kendi evinizde tatlıdan uzak durabilir, meyve ve ekmek grubu besinlerin miktarlarına bayram boyunca dikkat edebilirsiniz. Her bayram bizlerin önerisi sütlü tatlılar veya meyve tatlılarıdır. Ne yazık ki; baklava veya hamur tatlılarından oluşan yerleşmiş tatlı kültürümüzden uzaklaşmak zor. Ancak ilk adımı siz atabilir, hafif tatlı ikramlarınızla çevrenizdeki herkese örnek olabilirsiniz.

Ara öğünü atlamayın
Tatlıların ara öğün yerine geçmediğini unutmayın. Basit şekerli gıdalar, kan şekerini hızla yükseltir ve yine aynı şekilde hızla düşürür. Bu nedenle protein, yağ içeriği dengeli süt, yoğurt, ayran ve meyve içeren ara öğünler yapmaya özen göstermek gerekmektedir.

Az yiyin
Bir aylık Ramazan döneminden sonra yemek yemeye başlanması kişide, 'bir aydır yemiyorum artık yiyebilirim' gibi bir duygu uyandırabilir. Bunun sonucunda da yediği yemeklerin miktarlarında gereksiz artışlar söz konusu olur. Yemeklerinizi gün içinde dengeli bir biçimde dağıtmaya, sabahtan akşama doğru kalori alımını azaltmaya ve besin çeşitliliğini baz almaya yani sofranızda tüm besin gruplarını doğru miktarlarda bulundurmaya özen göstermelisiniz. Bununla birlikte yemek hazırlama ve pişirmede de doğru yöntemleri kullanın. Kızartma ve kavurmaların yerine ızgara, fırın ve haşlama yöntemlerini tercih edin. Ağır hamur tatlıları yerine ise, sütlü veya meyveli tatlıları tüketin.

Diyabetik şekerli tatlı
Şeker hastaları bayramda öğün atlamamalı ve tatlı ikramlarını kabul etmemelidir. Reaktif hipoglisemisi (karbonhidratlı yemekler yendikten 3 saat sonra kan şekerinin düşmesi) veya bozulmuş glikoz intoleransı (yemekten 2 saat sonra kan şekerinin 140'ın üzerinde olması) yaşayanlar, tatlılardan mutlaka uzak durmalıdır. Bu hastalar, çay şekeri yerine diyabetik şeker kullanarak, kendi tatlılarını kendileri yapabilirler. Burada gözardı edilmemesi gereken nokta; sütlü tatlının süt ve ekmek yerine, hamur tatlısının ise ekmek ve yağ yerine geçtiğidir


En iyi ramazan tatlısı hurma

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Zehra Akören, bayramda fazla şeker almanın sağlığı bozacağını belirtti. Akören, "Fazla şeker tansiyonu yükseltir ve damarların yapısını bozar. Ayrıca, kan şekerini aniden yükseltir ve aniden de düşürür" dedi.

Şekere dikkat edin!
Ramazan yani Şeker Bayramı'nın her ziyarette genellikle bol bol şeker ve tatlı tüketilen bir bayram olduğuna dikkat çeken Akören, fazla şeker alımının sağlığı bozabileceğini dile getirdi. Bayramda hamurlu tatlılar, pastalar, baklavalar, börekler ve çikolataların ikram edildiğini belirten Zehra Akören, bu ikramların sağlığımızı nasıl bozduğunu şöyle anlattı: "Uzun bir açlık döneminden çıktıktan sonra dinlenmiş olan bir mideye fazla karbonhidrat yüklenmesi kan şekerinin aniden yükselmesine neden olur. Aniden yükselen kan şekeri, aniden düşer. Bu da; halsizliğe, isteksizliğe ve hızlı kilo alımına neden olur. Tansiyonda da değişiklikler yapar çünkü fazla şeker damarlarda oksitlenmeye yol açar. Damarların yapısını bozar. Fazla şekerin vücuda hiçbir yararı yoktur, sadece enerji verir. Fazla enerji de, vücudumuzda kilo olarak depolanır."

Sütlü tatlıyı seçin!
Kabızlığa karşı lif oranı yüksek gıdaları öneren Diyetisyen Akören, şöyle devam etti: "Bayramda bol su tüketilmeli, kahve gibi kafein içeren içeceklerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Hamurlu tatlılar ve şeker yerine daha hafif yiyecekler tercih edilmelidir. Mesela şeker yerine; yüzde 70-80 kakao oranlı çikolata, sütlü tatlılar ya da hurma tüketilebilir."


Bayramda kilo almamak için altın kurallar

Bayramda kilo almak istemeyenlerin, yeme düzenlerine önem göstermeleri şart. Ana ve ara öğünleri sakın atlamayın. Gün boyunca en azından 3 ana ve 1-2 ara öğün tüketin. Bayramlarda öğle ve akşam yemekleri ya misafirlikte ya da misafir ağırlayarak geçer. Ana yemek; et veya bol etli sebze yemekleridir.

Posalı gıda yiyin!
Vücudun yapıtaşı proteinlerin başlıca kaynağı olan et grubu besinler, vitamin ve mineral açısından zengindir. Ancak et grubu besinlerde posa oranı düşük ve C vitamini az olduğu için bunların beraberinde mutlaka posa ve C vitamini açısından zengin olan sebze grubu da (koyu yeşil yapraklı sebzeler, brokoli, biber, maydanoz, vBulletin.) tüketilmelidir. Bayramda beslenirken, şunlara dikkat edilmelidir:
* Hızlı ve fazla yenen yemeklerden sonra kalp krizi geçirme riski artar. Bu nedenle yavaş yavaş, az miktarda ve sık beslenin.
* Tansiyon probleminiz varsa; sofra tuzundan, tuzlu besinlerden ve hazır gıdalardan uzak durun.
* Her çikolata ve şeker ikramını kabul ederseniz; 4 gün boyunca çok fazla kalori alırsınız. İkramların bir kısmına 'hayır' demelisiniz.
* Hamur tatlıları yerine sütlü tatlıları tercih edin.
* En azından çay veya kahvenizde hiç şeker kullanmamaya çalışın. Günde 1-2 fincandan fazla kahve tüketmeyin. Açık çay için.
* Günde 8-10 bardak su içmeye özen gösterin.Bir uzmandan destek alın!

Sağlıklı bir kahvaltı etmek, ara öğünleri atlamamak, size sunulan her ikramı kabul etmemek gibi davranışlar; Şeker Bayramı'nı kilo almadan geçirmeniz için size yardımcı olur. Ancak yine de en doğrusu; bu konuda bir beslenme uzmanından yardım almak, onunla bir beslenme programı oluşturmak ve bayramda uygulamanız gereken beslenme biçimini bir uzmandan öğrenmek olacaktır.