Yalnız PAYLAŞILMAZ belki ama bilim adamları kanıtladı ÜŞÜTÜR.

Yalnızlık paylaşılmaz / paylaşılsa yalnızlık olmaz" Özdemir Asaf dizelerinde yalnızlığı anlatır. Ancak Toronto Üniversitesi’nde yapılan araştırma yalnızlık hissinin, insanların üşümesine neden olduğunu ortaya çıkardı.

Toronto Üniversitesi’nde görevli psikologların yaptığı 2 araştırma, kendilerini dışlanmış hisseden kişilerin, bir odayı, herhangi bir dışlanma hissi olmayanlara kıyasla daha soğuk bulduğunu gösterdi.

Araştırmalar çerçevesinde 65 öğrenci 2 gruba ayrıldı. İlk gruba sosyal açıdan dışlanmaları veya kendilerini yalnız hissetmeleri, diğer gruba ise sosyal ortamda kabul görmeleriyle ilgili deneyimleri anımsatıldı. Daha sonra her iki gruptaki öğrencilere, deneyimlerini yaşadıkları odanın sıcaklığı soruldu. Düşük ısı rakamını verenlerin kendilerini dışlanmış hissedenler olduğu görüldü.

İkinci araştırma çerçevesinde 52 öğrenciden, bilgisayarda bir top oyunu oynamaları istendi. Oyunda öğrencilerden bazılarına birçok kez top atılırken, bazıları devre dışı bırakıldı.

Dışlanan çorba istiyor
Daha sonra katılımcılardan, sıcak kahve, kraker, soğuk içecek, bir elma ya da sıcak çorbadan hangisini en çok istedikleri soruldu. Oyunda devre dışı bırakılan katılımcıların sıcak çorba ya da kahveyi diğerlerine oranla daha fazla tercih ettikleri gözlendi. Dr. Chen-Bo Zhong, “Sosyal dışlanmışlık deneyiminin tam anlamıyla üşüttüğünü keşfettik” dedi.


A.A