"Reflü Hastalığı'na" dikkat !


Ramazanda 'Reflü hastalığı'na dikkat

Ramazan geliyor. Oruç tutacaklardan özellikle sindirim sistemi hassas olanların hastalanmamak ve rahat oruç tutabilmek için özel dikkat harcamaları gerekiyor. Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Bülent Koç, Mynet okurları için yazdı.

İftarda boş midelerini hızlı olarak ve fazlaca dolduranların yaşayacağı şişkinlik, gaz, hazımsızlık gibi yakınmaların yanında reflü hastalığına karşı da dikkatli olunması gerekiyor. İftar sonrası tok karna uzananlarda ve özellikle sahurda yemek yedikten sonra tekrar uykuya yatanlarda göğüs kafesi arkasında yanmalar, ağıza acı su gelmesi, geğirti, boğaz ve geniz bölgesi yakınmaları, uyku bozuklukları sık görülen yakınmalardır.

Tüm bunların sebebi reflü hastalığı. Reflü kelime anlamı olarak geriye kaçış demektir. Bu kelime genellikle mideden yemek borusuna asit ve gıdanın kaçışını ifade etmek için kullanılır.

Reflü hastalığı batı ülkelerinin en yaygın hastalığıdır. Erişkinlerde % 20 oranda görülür, yani her beş kişiden birinde reflü hastalığı vardır.

Reflü ne demektir?
Reflü kelime anlamı olarak geriye kaçış demektir. Reflü hastalığı terimi genellikle mideden yemek borusuna ve boğaza doğru asit kaçışını ifade etmek için kullanılır. Her beş kişiden birinde bu hastalık vardır.

Reflü hastalığında ne gibi şikayetler oluşur?
Reflü hastalığında tipik yakınmalar göğüste,göğüs kemiğinin arkasında rahatsızlık hissi ve yanma ile ağıza acı su gelmesi ve geğirti olmasıdır. Tipik olmayan yakınmalar ise göğüs ağrısı, mide ağrısı, bulantı gibi yakınmalar ve bunun dışında yemek borusu ve mide dışı yakınmalardır.

Yemek borusu dışı yakınmalar nelerdir?
Bunları şöyle sıralayabiliriz :
Dişlerde erozyon ve çürükler
Aşırı tükrük salgılanması
Ses kısıklığı
Ses tellerinde polip,nodül
Boğazda dolgunluk ve takılma hissi
Horlama, uyku esnasında solunum bozuklukları
Larenjit
Kötü nefes kokusu
Müzmin öksürük
Astım
Bronşit

Reflü hastalığı neden oluşur?
Normalde mide asidi yemek borusuna kaçmaz,burada asit kaçmasını engelleyen bir mekanizma vardır. Eğer bu mekanizma bir şekilde bozulur veya kişide mide fıtığı oluşursa reflü hastalığı meydana gelir. Bu gibi bir durumda yalnız asit değil,s afra veya yenilen gıdalar da geriye kaçabilir.

Reflü hastalığına nasıl tanı konur?
İlk tanı koymada hastanın şikayetlerinin iyi değerlendirilmesi ve muayene genellikle yeterlidir, bu tip hastalara çoğunlukla gastrit gibi yanlış tanı konmaktadır. Tanıyı kesinleştirmek için gastroskopi, yemek borusunda asit ve basınç ölçümleri ve ilaçlı grafi çekimleri yapılabilir.

Reflü hastalığı tedavisi nasıl yapılır?
Tedavide yenilen yiyeceklerin ayarlanması, zayıflama, sigara ve alkol alınımının azaltılması, yatak başının yükseltilmesi ve uygun ilaç tedavisi uygulanır. Eğer bu tedaviye rağmen şikayetler geçmiyorsa, hastada sık sık zatürre, astım veya larenjit atakları oluşuyorsa, kaçan asit yemek borusunda kanamalı ülserler veya darlıklar meydana geliyorsa ameliyat ile tedavi gerekebilir.

Reflü hastalığı kötü sonuçlara yol açabilir mi?
Devamlı asit kaçmasının yaptığı şikayetler ve geğirtiler hastanın normal sosyal yaşantısını çok bozabilir. Geriye kaçan asit bazen yemek borusu alt kısmında yapı değişikliğine sebep olabilir, bu da ilerki senelerde kansere dönüşebilir, ayrıca bu bölgede kanayan ülserler veya darlıklar oluşabilir. Bu nedenlerle çağımızın hastalığı olarak anılan reflü hastalığına karşı dikkatli olmak ve zamanında gerekli tetkik ve tedavileri yaptırmak çok önemlidir.