Düşüğü bitiren testi ABD de onayladı
Genetik hastalıkları anne karnında tespit eden yöntem ABD’de bilimsel makale olarak yayınlandı. Amniyosentezden güvenli testi bir süredir uygulayan Türk uzmanlar, “Sonuç olumlu” dedi

Çukurova Üniversitesi’nde deneysel olarak uygulanan ‘anneden alınan kan örneğiyle bebekteki anomalilerin tespiti yöntemi’ ABD’li bilim adamları tarafından da uygulanmaya başladı. Genetik test, başta Down Sendromu (Trizomi 21) olmak üzere genetik hastalıkların anne karnında öğrenilmesine olanak sağlayan amniyosentezden daha güvenli bir doğum öncesi yöntem olarak kabul ediliyor. Daha önce İtalyan Prof. Giancarlo Di Renzo’nun çalışmalarını açıkladığı yöntemde, anne adayından alınan kan örneği bebekteki anomalinin ortaya çıkarılmasına yeterli oluyor.

TESTİN HİÇBİR RİSKİ YOK

ABD’deki Stanford Üniversitesi ile Howard Hughes Tıp Enstitüsü araştırmacılarının da bir süredir testlerini yürüttüğü çalışma, Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi’nin (PNAS) dergisinde yayınlandı. Dergide yer alan açıklamada, daha önce hamile kadınların bebeklerinde herhangi bir anomali olup olmadığını öğrenmek için 100’de bir oranında düşük tehlikesine yol açan amniyosentez gibi yöntemleri denedikleri, yeni uygulamannı damardan alınan kan yoluyla yapıldığı için herhangi bir risk taşımadığı belirtildi.

DOWN SENDROMUNA ERKEN TEŞHİS SAĞLIYOR

Normal olarak bebeklere yarısı babalarından yarısı da annelerinden olmak üzere 46 kromozom geçiyor. Kromozomların sayısındaki hatalar, fiziksel ve zihinsel gelişimde ciddi sorunlara neden oluyor. 21’inci kromozomun fazladan bir kopyasının oluştuğu Down Sendromu da bunun bir örneği. Uzmanlara göre, annenin kanında bulunan cenine ait DNA örneklerinin kullanıldığı yeni test yöntemi de daha güvenli olmasının yanı sıra herhangi bir anomalinin diğer yöntemlere göre çok daha erken dönemde saptanmasına imkan sağlıyor.Türk doktorlar: Bir adım daha ileri götüreceğiz

Genetik testi Türkiye’de bir süredir deneysel olarak uygulamaya başladıklarını anlatan Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Cansun Demir, olumlu sonuçlar aldıklarını söyledi. Demir, “ABD’deki doktorların yaptığı testlerde bebekteki Down Sendromu bulundu. Ama bizdeki çalışmalarda bu bir adım ileri götürülecek. Biz bölgemizde de yaygın olan Akdeniz Anemisi ve orak hücre anemisi hastalığını önlemek için çalışıyoruz. Sadece amniyosentez değil, kondondan kan alma yöntemlerinin de alternatifi olmak istiyoruz. Hedefimiz biraz daha yüksek” dedi.