Tatil dönüşü bunalıma girmemek gerçekten zor... Ama kendinizi kapıp koyvermeyin ve olası bir depresyon ihtimaline karşı mutlaka önleminizi alın...

Mevsimsel depresyonun belirtileri

- Halsizlik

- Aşırı uyku ihtiyacı (günde en az 10 saat) veya normal uykudan iki saat fazla uyuma

- Karbonhidrat ihtiyacının artması

- İki hafta boyunca genel isteksizlik, ilgi kaybı ve ruhsal çökkünlük hissi

Mevsimsel depresyondan kurtulmak için

- Depresyonu yenilgi olarak görmeyin. Hatta yeni oluşan bu durum, kişi için var olan sorunları sorgulama açısından bir fırsat olabilir.

- İşle ilgili bir probleminiz varsa, bunu halletmenin yollarını bulun. Eğer patronunuzla aranızda bir sorun varsa, konuşarak meseleyi halletmeye çalışın.

- İşinizi sevmiyorsanız ya başka bir iş yapmaya çalışın ya da işinizin güzel yönlerini görüp alışmaya bakın. Kendinizi yıpratmayın.

- Eğer ev hanımıysanız, arkadaşlarınızla birlikte günlük yaşamınızı renklendirecek aktiviteler planlayın.

- Okulla ilgili sorunlar, üzerinde uzun uzadıya durulabilecek konulardır. Özetle, tüm yaş grupları için, geçen yıl nasıl geçmiş olursa olsun, bu yılın yeni bir başlangıç olduğunu vurgulamak esastır.

- Ebeveyn olarak her zaman onların tarafında olduğunuzu göstermelisiniz. Öğretmenle ilişkiye geçmek ve çocukla birlikte onu sıkmadan ödevle uğraşmak çözümün ilk basamağıdır.

- Kararlarınızı uygulamak için baştan öngördüğünüz zamanı belirleyin. Acele etmeyin, bonkör davranın. Sonuçta ulaşmayı beklediğiniz hedefe giden yolu parçalara ayırın.