Ankara Üniversitesi (Aü) Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necati Örmeci, Türkiye'de Her 100 Kişiden 5'inde Görülen Hepatit B Virüsünün, Kronikleşmesi Halinde Siroz ve Karaciğer Kanserinden Ölüme Neden Olduğunu Bildirdi. Amerika'da Bir Yılda Bir Milyon Kişinin Kronik Hepatit B'ye Bağlı Komplikasyonlardan Öldüğünü Belirten Prof. Dr. Örmeci, 'Yani Hastalık, Veba Salgınından Bile Yaygın' Dedi.
Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necati Örmeci, Türkiye'de her 100 kişiden 5'inde görülen Hepatit B virüsünün, kronikleşmesi halinde siroz ve karaciğer kanserinden ölüme neden olduğunu bildirdi. Amerika'da bir yılda bir milyon kişinin kronik Hepatit B'ye bağlı komplikasyonlardan öldüğünü belirten Prof. Dr. Örmeci, ''Yani hastalık, veba salgınından bile yaygın'' dedi. Prof. Dr. Örmeci, yaptığı açıklamada, dünyada 350 milyon kişinin siroz ve karaciğer kanserine yol açan Hepatit B virüsünü taşıdığını söyledi. Türkiye'de de 100 kişiden 5'inin Hepatit B virüsü taşıdığını ifade eden Prof. Dr. Örmeci, ''Hepatit B'nin kronikleştiği kişilerin yüzde 20-40'ı siroza yakalanıyor ve bunların yüzde 2'si hastalıktan ölüyor'' diye konuştu.
Kronikleşen Hepatit B'li siroz hastalarının dörtte birinin ise akciğer kanseri olduğunu bildiren Prof. Dr. Örmeci, bu nedenle kronikleşen Hepatit B'nin mutlaka tedavi edilmesi gerektiğini söyledi.
Virüsün cinsel yolla ve kan yoluyla bulaştığını, aile içinde bir kişide görülmesi halinde diğer fertlere de geçebildiğini bildiren Prof. Dr. Örmeci, doktorların, sağlık çalışanlarının, hayat kadınlarının, iğne yoluyla ilaç kullananların ve diyaliz programına dahil olanların virüse karşı yüksek risk grubunda olduklarını ifade etti.