12812008131148 2096 - Ofiste Göz Sağlığına Dikkat...


Küçük detaylar gözü korur
Monitöre uzaklık ne kadar olmalı?


Monitöre uzaklık, görüntüye, ekran çözünürlüğüne, yazıların okunabilirliğine ve monitörün büyüklüğüne bağlı. Ortalama olarak göz-ekran uzaklığı 50 cm olması yeterli.

Bilgisayar ekranının üst seviyesi, göz seviyenizi aşmamalı. Böylelikle gözünüz çalışma sırasında hafifçe aşağı bakar pozisyonda olacak, bu durum kapak aralığınızın bir miktar dar kalması yoluyla, göz yaşınızın buharlaşabileceği göz yüzeyini azaltacaktır.

Ekran çözünürlüğü doğru ölçülerde mi?


Ekran çözünürlüğünü ihmal etmeyin! Ekrana 60-80 cm mesafeden bakan bir kişi için ekran boyu ile ekran çözünürlüğü dengesi de önemli. 14 inç ekran boyutu için 640x480; 15 inç ekran boyutu için 600x800; 17 inç ekran çözünürlüğü için 1024x768 ideal seçim olur. Bu durum kıyasla büyük harf ve imge görüntüleri nedeniyle görüşü kolaylaştıracak.

Sürekli monitöre bakmak göz kuruluğu yapar


Sürekli monitöre bakıyorsanız, sık sık gözlerinizi dinlendirmeli ve görüş açısını gözlerinizi yormayacak şekilde ayarlamak göz sağlığınız açısından yaralı olacaktır.

Uzun süre ekrana bakıldığında göz kasları kasılır, göz kırpma azalır. Bunun sonucunda göz nemliliğini kaybeder. Bu nedenle sık sık göz kırpma işlemini yapmak gerekir. Arada bir gözlerinizi monitörden uzaklaştırmanızda yararlı olacaktır.

15-20 dakikada bir gözlerinizi monitörden uzaklaştırın ve gözlerinizi uzak bir yere odaklayın.

Tüm bu önlerler yetersiz ise...


Eğer bu önlemler sizi rahatlatmıyorsa, gizli hipermetropi, erken-başlangıç dönem yaşlılık hipermetropisi olup olmadığı yönünden bir göz hekimine başvurmanız gerekir. Bu arada göz yaşı fonksiyonlarınızı da ölçtürmenizi öneriyoruz.

Aydınlatma soldan olmalı


Ofis aydınlatması ya da işyeri ışıklandırma düzeni, hem sağlık hem de çalışma verimliği açılarından üzerinde durulması gereken bir konu.

Temel olarak en sağlıklı aydınlatma gün ışığından elde ediliyor elbette. Gerçek ışık kaynağımız olan güneşten ofis ortamlarında mümkün olduğunca istifade etmek gerekiyor. Ofis kurulumu aşamasında güneşli ortamların değerlendirilmesi bu anlamda çok önemli.

Çalışma birimlerinde özelikle masa başı çalışmada genelde kabul edilen yaklaşım, gün ışığının soldan alınması olarak önerilmesidir. Şayet gün ışığı yoksa ya da bir başka ışık kaynağına ihtiyaç duyuracak ölçüde yetersizse (Ve de gece çalışması da yapılıyorsa) yine soldan aydınlatma yapılması ideal olan.