ELMA'NIN FAYDALARI Meyvelerin Sultanı:Kökeni Doğu Avrupâ'dır. Çok çeşidiolan elma eski çağlardan beri bilinen birmeyvedir. Tedavi edici özellikleri açısındanen eski yazarlar bile elma kürünü övmekteydi. Bu meyvede vitaminler, sindirilebilir şeker, bedenin dengesi için çok gerekli enzimler, temel asitler ve hayatın kendisi olan (potasyum, sodyum,kalsiyum magnezyum, fosfor gibi) madenler bulunmaktadır. fayda clip image002 0010 - MEYVELERDEKİ MUCİZELER..
DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN:

HURMANIN FAYDALARI
hurma çok besleyici bir meyvedir.
Bunun yanı sıra; Bedeni ve zihni gençleştiriyor.
• Vücudun ihtiyarlamasına engel oluyor.
• Kansere karşı koruyor.
• Damar sertliği ve kolestrole karşı koruyucu, şişmanlama tehlikesine yol açmıyor.
• Böbrek iltihabına ve kumlarına iyi geliyor.
• Saf hurma cildi besliyor, hamilelik ve güneş lekelerini yok ediyor, vücuttaki yara ve iltihaplara hurma, hakiki zeytinyağı ile krem kıvamına getirilip sürüldüğünde fayda sağlıyor.
• Şeker oranını ayarlayan tek meyvedir.
• İçerdiği demir sayesinde, Anemi hastalığını kaldırdığı tıbben ispatlanmıştır.
• Hurma çekirdeğinden öğütülmüş bir fincan kahve zihin açıcı, dinlendirici, asabilik-sinir bozukluğu ve üzerindeki strese iyi geliyor. Sinir vitamini diye adlandırılan B6, stresli ve gergin yaşantısı olanlara sabah, öğle ve akşam saatlerinde üçer adet hurma yemesi son zamanlarda tıp adamlarınca tavsiye edilmekte.
• B1, B2 vitaminlerinin bir arada bulunmasından dolayı karaciğeri kuvvetlendiriyor. hurma - MEYVELERDEKİ MUCİZELER..
DETAYLI BİLGİ İÇİN:

İNCİRİN FAYDALARI
Sindirimi kolaylaştıran incirin ,bedeni bakterilere karşı koruyan etkileri de vardır.
--Kemik ve dişlerin oluşumu ile sağlıklarını garantiler.İncirin içerdiği kalsiyum ,diğer besinlerdekine göre daha kolay sindirilir.Süt içmeyen kişilerin incir yemeleri tavsiye edilir . ---İncir ,içerdiği BENZALDEHİT adlı maddeyle kanserli hücrelerin büyümesini önler.Kansere karşı etkili olur.
--Yüksek lif oranı sayesinde sindirimi hızlandırır ve kolaylaştırır., bağırsakları yumuşatır.Kabızlığı giderir.
--Vücuda kuvvet ve enerji verir.
--Bedensel ve zihinsel yorgunluğu giderir.
--Halsizliğe ve unutkanlığa iyi gelir.
--Öksürük ve boğaz ağrılarına iyi gelir.
--Nezle ve bronşite faydalıdır.Özellikle kuru incir balgam söktürür.
--Basura iyi gelir.
--Bakteri ve virüslerin çoğalmasını önleyerek, hastalıklara karşı direnci artırır. yarar clip image002 - MEYVELERDEKİ MUCİZELER..
DETAYLI BİLGİ İÇİN:

KARPUZUN FAYDALARI
Karpuz bol miktarda C vitamini ve antioksidan özelliği ile çeşitli kanser türlerine karşı etkili olan Beta karoten içerir. İçerdiği yüksek potasyum kalp fonksiyonlarının ve kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda iyi bir lif kaynağı olduğundan bağırsak hareketlerini düzenler ve bağırsak kanserini önlemede de rol oynar. Karpuz çekirdekleri de içinde bulunan Cucurbocitrin adlı madde ile kan basıncını düşürmeye ve böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı olur. Yağ ve kolestrol içermediğinden ve kalorisi de düşük olduğundan yaz aylarında yapılan diyetlerde özel bir yeri vardır Tatlı ve sulu soğuk bir karpuz yaz aylarının en lezzetli serinleticisidir. İçerdiği bol su ve vitaminlerle sağlıklı beslenmemizde önemli bir rol oynar. teknigi clip image001 - MEYVELERDEKİ MUCİZELER..
DETAYLI BİLGİ İÇİN:

MUZUN FAYDALARI Son derece besleyici bir meyve olan muzun içerisinde % 75 oranında su, % 1,3 oranında protein ve % 0,6 oranında da yağ bulunmaktadır. Geri kalanı ise çeşitli karbonhidratlardan ve önemli ölçüde potasyumdan oluşmaktadır. Birçok hastalığın tedavisinde faydalı olduğu gibi özellikle de, ateş, sindirim bozuklukları, kas krampları ve kas gevşekliği gibi durumlarda tavsiye edilir. İçerdiği yüksek orandaki potasyum sayesinde, atıkların vücuttan dışarı atılması işlemini kolaylaştırır. Kan basıncının düşürülmesini sağlar. Bunun yanında muz, alerji tedavisinde de kullanılır. İçindeki potasyum, sodyum ile birlikte çalışarak hücre ve kas gelişimini sağlar, vücudun su dengesini ayarlar ve kalp atışlarının normale dönmesini sağlar. Eğer vücuttaki sodyum-potasyum dengesinde bozulma olacak olursa, sinir sistemi ve kasların faaliyetlerinde düzensizlik meydana gelir. Bu sebeple potasyum dengesinin korunması vücut için son derece önemli bir konudur. Ayrıca potasyum eksikliği, vücutta ödem oluşmasına ve kan şekerinin düşmesine yol açacağı için, söz konusu dengenin korunması oldukça mühimdir. Ayrıca beynin normal fonksiyonlarını gerçekleştirmesine yardımcı olur. Kırmızı kan hücrelerinin oluşmasını destekler. Bunun yanında vücut sıvıları arasındaki kimyasal dengenin sürekliliğini sağlar. muz - MEYVELERDEKİ MUCİZELER..
DETALI BİLGİ İÇİN :


PORTAKALIN FAYDALARI
Vücudu ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Enerji verir. İyileşmeyi hızlandırır. Yüksek tansiyonu ve kolesterolü düşürür. Damar sertliğini ve tıkanıklığını önleyen portakal, kalp ve damar hastalıkları ile kansere karşı koruyucudur. Sinirleri yatıştırır ve yorgunluğu giderir. Damarları güçlendirir. Grip ve nezle gibi soğuk algınlığına iyi gelir ve öksürüğü azaltır. Cilt kırışıklıklarını önler, cildin taze ve pürüzsüz görünmesi sağlar. Karaciğeri çalıştırır. Vücuttaki zararlı maddeleri temizler. Kansızlığa iyi gelir. Hazmı kolaylaştırır. İçerdiği folik asit özellikle hamileler ve bebek için çok yararlıdır.. İlaç gibi... yararlari clip image002 - MEYVELERDEKİ MUCİZELER..
DETAYLI BİLGİ İÇİN:

ŞEFTALİNİN FAYDALARI Ağız kokusunu alır. Böbrek taşlannı eritir. Bağırsak kurtlarını öldürür ve olgunu yumuşaklık yapar. Kanı zehirlerden temizler. Gut hastalığına karşı etkili bir ilaçtır. Çiçekleri kabızlığı giderir ve barsak solucanlarını düşürür. Bol miktarda idrar söktürür. Meyvesi hazmı kolaylaştırır.İdrar yollarını temizler. Basur memelerinden doğan şikayetleri giderir. Şeftali çiçeğini kuru yada tazesini 1 litre kaynayan suya 10 gr atın. 10 dakika bekletin.çay gibi içilirse bağarsaklara yumuşaklık verir öksürüğü hafifletir. Şeftali ağız ve midede salgıyı arttırarak hazma yardım eder. Yemek üzerine yenilen şeftali hazmın çabuk ve kolay olmasını sağlar. Gribe karşı vücudun savunma mekanizmasını güçlendirir Kansere ve kalp krizine karşı koruyucu olan betakaroten açısından da zengindir. Bir şeftali günlük C vitamini ihtiyacının %50 sini karşılar. Böbreklerin ve safra kesesinin düzenli çalışmasını sağlar, Sabah aç karnına ve gece yatarken 1-2 olgun şeftali yenir ya da suyu içilirse İdrar yollarında kum ve taşı döker, yeniden olmasını önler. Bol bol idrar söktürür ve vücuttaki fazla suyu atar. Antioksidan özelliğiyle toksik maddelerin vücuda vereceği zararları önler. Şeftali çiçeğini kuru yada tazesini 1 litre kaynayan suya 10 gr atın.10 dakika bekletin. Çay gibi içilirse bağarsaklara yumuşaklık verir öksürüğü hafifletir. Sinir sistemi üzerinde olumlu etki yapar, uykusuzluğu giderir Gece körlüğünü önleyici özelliğine sahiptir. Şeftali ve badem, her ikisi de vitamin-mineral açısından güçlü. Bu tatlıda savaş beşlisi olarak adlandırılan (A,C, E vitaminleri, çinko ve selenyum mineralleri) Vücutta A vitaminini oluşturan temel madde olan betakaroten, şeftalide çok zengin miktarda bulunur kansere, yaşlanmaya karşı koruyan en güçlü vitamin ve minerallerden dördü de var olduğu söylenir. Yüz ve boyundaki kırışıklara gece ince şeftali dilimleri koyun, 10-20 dakika bekletin. Şeftali dilimlerini alın, yıkamadan yatın. ozellikleri clip image002 0000 - MEYVELERDEKİ MUCİZELER..
DETAYLI BİLGİ İÇİN

ÜZÜMÜN FAYDALARI Üzüm bağışıklık sistemini kuvvetlendirmektedir. Böbrek ve karaciğerin işlevini artırır, karaciğer hastalıkları ve kansızlığın tedavisinde etkilidir. Kanın temizlenmesine, vücutta yağların erimesine yardımcı olur. Vücutta biriken zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Yağlı bileşiklerin kılcal birikmesini engelleyerek ve kanı sulandırarak kalp-damar sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur. İçerdiği resveratrol maddesi sayesinde kansere karşı vücudu korumakta görev almaktadır. Vücudu virüslere karşı dirençli hale getirir. Kabuk ve çekirdekleri mideye zarar vermeden sindirimi hızlandırır, bağırsak sisteminin çalışmasını düzenler, bağırsak sancısını giderir. ozellikleri clip image002 0000 - MEYVELERDEKİ MUCİZELER..
DETAYLI BİLGİ İÇİN: