24112008151842  1 577161dis - Diş bakımında doğru bildiğimiz yanlışlar!Berk, diş fırçalama şeklinden fırça seçimine, macun kullanımından diş taşı temizliğine kadar yanlış ya da eksik bilgilenmişiz.

Diş etinde çekilme olabilir

Sağlıklı diş ve diş eti için, hekimlerin önerileri doğrultusunda uygulama yapılması gerektiği, aksi halde dişlerde çürük oluşabileceği, diş minesinin zarar görebileceği ve diş etlerinde çekilme meydana gelebileceği belirtildi.

Oral Lazer Uygulamaları Derneği Başkanı Dr. Nükhet Berk, 17-22 Kasım Ağız ve Diş Sağlığı Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, halk arasında ağız bakımına ilişkin bilinenlerin çoğunun yanlış olduğunu söyledi. Berk, diş fırçalama şeklinden fırça seçimine, macun kullanımından diş taşı temizliğine kadar yanlış ya da eksik bilgilenmenin diş ve ağız sağlığını tehlikeye attığını kaydetti.

Hekime kulak verin!

Sağlıklı ağız ve diş sağlığı için hekimlerin önerilerinin dikkate alınması gerektiğini belirten Berk, yanlış bilgilerin uygulanması halinde özellikle diş minesinin zarar gördüğüne ve diş etlerinde çekilme meydana geldiğine dikkati çekti.

Berk, diş bakımıyla ilgili yanlış bilinenlerin başında, diş fırçası seçiminin geldiğini belirterek, sert fırçalamanın dişleri temizlemekten çok aşınmalara neden olabileceğini söyledi. Berk, "Dişlerin mine tabakası aşındığı için, alttaki sarı tabaka belirginleşir ve diş rengi sarı görünür. En önemlisi ise dişlerde sert fırçalamaya bağlı hassasiyet ve diş etinde çekilme olabilir" dedi.