El ve Ayaklarınız Hiç Isınmıyorsa...

Kansızlık, kırmızı kan hücrelerinin içinde bulunan, oksijen taşımakla görevli hemoglobin molekülünün miktarındaki azalma olarak biliniyor. Bunda da en büyük etken demir eksikliği olarak biliniyor. Kansızlığın en fazla genç kadınlarda ve iyi beslenmeyen bebeklerde görüldüğü ifade ediliyor. Kan hücreleri açısından önem taşıyan hemoglobin molekülünün üretilmesi için demire ihtiyaç duyulduğu kaydediliyor.


Kansızlığın çoğunda hangi hastalıklar yatıyor?

Hematologlar, "Besinlerle demir alımının az olması ya da farkına varılamayan iç kanamalar nedeniyle vücuttaki demir kaybının artması bu mineralin eksikliğine yol açar. Bu eksikliğin yol açtığı başlıca rahatsızlık da kansızlıktır. Kansızlığın temelinde çoğunlukla karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları, kanser gibi ciddi hastalıklar yatar" diye belirtiyor.

Kansızlık belirtileri

Uzmanlar, kansızlık görülen kişilerin el ve ayaklarında normalden daha fazla üşüme olacağını ve çok güç ısıtılacağını belirterek, "Ayrıca, halsizlik, çabuk yorulma ve iştahsızlık da kansızlığa işaret edebilir. Bu nedenle, özellikle kış aylarında el ve ayakların fazla üşümesinden şikayet edenler hemen bir doktora başvurmalı ve kanını kontrol ettirmelidir" diye dikkat çekiyor.

Gelişi güzel beslenme kansızlığı gidermiyor

Kansızlığın önce altında yatan nedeninin belirlenmesi ve bilinçsiz bir şekilde ilaç kullanmaktan kesinlikle kaçınılması gerektiğini vurgulayan hematologlar, "Beslenmeden kaynaklanıyorsa demir destekli bir diyet programı uygulanır. Ancak, temelinde ciddi hastalıkların bulunabileceği kansızlık için doktora gitmeden gelişigüzel bir beslenme programının uygulanması, daha kötü sonuçlar doğurabilir. Bir elin fazla üşümesi, önemsenmelidir" diye kaydediyor.


Mutlu Olmanın Yolu Kendinizi Sevmek

Kendinize karşı da olumlu bir bakış açısı edinebilir, mutluluğu yakalayabilirsiniz. Şöyle bir düşünün, sabah işe gittiniz. Arkadaşlarınız sizi görünce bugün ne kadar güzel olduğunuzu söylediler. Birden yüzünüz aydınlanıp, çok mutlu olursunuz öyle değil mi? Bir de tersini düşünün. En yakın arkadaşınız size ne kadar şişman ve tembel bir insan olduğunuzu söylüyor, kendinizin çok kötü hissedersiniz.

Sizde mutluluk kaynağı olun

Aynı şekilde siz de çevrenizdeki insanları, söylediğiniz destekleyici sözlerle mutlu edip, güven kazanmalarını sağlayabilir ya da tek bir sözünüzle mutsuz olmalarına yol açabilirsiniz. Peki neden aynı şeyi kendiniz için de yapmıyorsunuz? Kendinizi her zaman acımasız bir şekilde eleştirmekten vazgeçip, biraz pohpohlayabilirsiniz. Emin olun bunun size hiçbir zararı olmaz. Aksine hayatınızın çok daha mutlu ve huzurlu geçmesini sağlayabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey pasifleştiren ve kötü hissetmenize yol açan düşüncelerden kurtulmak ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak "iç sesinize" kulak vermek. Ilk kuralımız da "kendine iyi davranmak."

Mutlu olmak elinizde

Yaşadığınız olaylar karşısında hemen olumsuz tepki vermekten veya insanları suçlamaktan vazgeçmelisiniz. Örneğin, yolda bir arkadaşınız size selam vermedi diye "Kimse beni sevmiyor, beni umursamıyor" gibi bir düşünceye kapılmayın. Olumlu düşünün ve arkadaşınızın sizi belki de o sırada çok dalgın olduğu için göremediği olasılığını da hesaba katın.

Kendinize karşı dürüst olun

Negatif özelliklerinizin neler olduğunu tespit edip, bir kağıda yazın. "İnsanlar beni sıkıcı buluyor" diyorsanız.. Sonraki adım bu düşüncenin sizde yarattığı duygusal tepkileri yazmak. Daha sonra ise ; kendinizle bir iç konuşma yapmak. Size böyle bir sorunla gelen arkadaşınıza neler söyler, onu nasıl rahatlatırdınız? Bunu düşünerek kendinize moral verecek düşüncelere yönelin. "Hayır, sen sıkıcı bir insan değilsin. Bazen sessiz olsan da ben seninleyken çok eğleniyorum. Hepimizin suskun olduğu dönemler oluyor" gibi sözler söyleyin. Komik, ama etkili bir yöntem, bu kuralı hayatınızın bütün alanlarında uygulayabilirsiniz.

Ayna yöntemini deneyin

Psikologların tavsiye ettiği bir başka yöntem de "ayna yöntemi." Her sabah aynanın karşısına geçip, "Bugün kendimi harika hissediyorum.benim için her şey mükemmel olacak" diyebilirsiniz. Bu yöntemleri deneyip, sonucu görmek elinizde. Siz kendinizi sevip, önemsedikçe insanlarında sizi sevip, önem verdiklerini göreceksiniz.ve hayat sandığınızdan çok daha kolay ve eğlenceli olacak.Çalışanların Uyuklama Nedeni Bulundu

Uzun zamandır, gün içinde uyanıklığa etki eden biyolojik ritim üstüne çalışan bilim insanları, uyuşukluğun nedenini ofiste kullanılan ışık sistemlerine bağladı. Ofislerde genelde yaklaşık 500 lüks aydınlık veren floresan tüpleri kullanılıyor. Araştırmacıların geliştirdiği yeni lambalarsa verdiği maviye çalan daha soğuk renkle, uzmanların gözde yeni keşfettiği bir alıcıyı harekete geçiriyor.
'Üçüncü göz' biyolojik saati kontrol ediyor
'Üçüncü göz' olarak tanımlanan ve ışığa daha önce bilinen diğer alıcılardan farklı tepki veren yeni alıcı sinirin, biyolojik saati kontrol ettiği düşünülüyor. Nature dergisinde yayımlanan bu buluş, aydınlatma tasarımcılarına da farklı dalga boylarıyla yeni ışık denemeleri yapmalarının önünü açıyor.ABD'deki Jefferson Tıp Okulu ışık araştırmaları programından Prof. George Brainard, her binanın aydınlatma sisteminin, ışığın biyolojik sistemlerimize yaptığı etki nedeniyle eninde sonunda değişeceğini söylüyor. Brainard, "İnsan belli saatlerde kırmızıdan zengin ışığa, diğer zamanlarda maviye ihtiyaç duyabilir" diye belirtiyor. Daha önceki çalışmalar, vardiyalı işçilerin ışık sayesinde günlük ritimlerini ayarlayabildiklerini ve insanların kış depresyonunu daha kolay yendiklerini göstermişti.

Sigaralı Ortam Daha Kirli

İki kanser enstitüsü ve Harvard halk sağlığı okulu uzmanlarınca yürütülen ve 24 ülkede gerçekleştirilen araştırmada, sigara içilebilir ortamın havasında çok fazla parçacık olduğunu tespit edildi. Özellikle akciğer alveollerine girebilen 2,5 mikrondan daha küçük parçacıkların araştırıldığı çalışma, sigara içilmeyen ortamlarda bir metreküp havada ortalama 36 mikrogram parçacık varken sigara içilen ortamlarda ortalama 317 mikrogram parçacık bulunduğunu gösterdi. Bu ortamların insan sağlığı açısından riskli olduğu belirtildi.


Nezle ve Gribi Ayırt Edebilmek İçin...

Her hastalığın farklı belirtileri vardır. Ama en fazla karıştırılanlar grip ve nezledir. Peki nasıl ayırt edebilirsiniz.
Nezle
Nedeni: Çok sayıda virüs bu hastalığa yol açabilir.
Zamanı: Yılın her zamanı.
Yayılma şekli: Burun veya ağız yoluyla giren zerreler
Kuluçka Süresi: 2 haftaya kadar çıkabilir
Ateş: Zaman zaman
Üşüme: Nadiren
Kas Ağrısı: Zaman zaman
Boğaz Ağrısı: Hafif ve aralıklı
Öksürme: Yaygın
İshal: Yaygın olabilir
Kusma: Yaygın olabilir
Zatürree: Hiç yaygın değil
Tedavi: Belirtilere karşı reçetesiz ilaçlar
Önlem: Elleri dikkatle yıkamak

Grip
Nedeni: A veya B grip virüsü
Zamanı: Sonbahar ve kış sonu
Yayılma şekli: Burun veya ağız yoluyla giren zerreler
Kuluçka Süresi: İki gün
Ateş: Genelde her zaman
Üşüme: Yaygın
Kas Ağrısı: Yaygın ve bazen ağır
Boğaz Ağrısı: Acı verici ve daha inatçı
Öksürme: Yaygın İshal: Yaygın değil
Kusma: Genellikle görülmez
Zatürree: Meydana gelebilir
Tedavi: Amantidine veya Rimantidine
Önlem: Grip aşısı / Elleri dikkatle yıkama