Atık yağlar okullarda da toplanacak
İşyerlerinden sonra okul ve evlerde de atık yağ toplama çalışmalarına başlandı.

atik - Atık yağlar okullarda da toplanacak
Bitkisel Atık Yağların Kontrolu Yönetmeliği gereğince İzmir Büyükşehir Belediyesi koordinatörlüğünde yürütülen Bitkisel Atık Yağların Geri Dönüşümü Projesi'nin uygulama alanı genişletildi.
İşyerlerinde uygulanan proje, Konak Belediyesi'nin desteğiyle liselerde de tanıtılmaya başladı.
Pilot okul olarak seçilen Vali Vecdi Gönül Lisesi'ndeki tanıtıma Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdülkadir Yıldız, muhtarlar, lisanslı atık yağ toplama şirketi yöneticileri, okul yöneticileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
Tanıtımda öğrencilere, okul yöneticilerine ve velilere, atık yağların doğaya zararları ve geri dönüşümü konusunda bilgiler verildi.
Okulun Fen ve Teknoloji Kulübü öğrencilerinin hazırladığı, çevre kirliliğinin sebep olduğu problemleri anlatan sunum da ilgiyle seyredildi.
Çevre kirliliğinin ciddi boyutlarda olduğunu belirten Başkan Tunçağ, bütün dünyayı tehdit ettiğini vurguladı.
Kuraklığın önemli sıkıntılara yol açtığı günümüzde suları kirletmemenin önemine değinen Tunçağ, "Gençler bu tür duyarlı projelere sahip çıktıkça biz de destek vereceğiz. Vali Vecdi Gönül Lisesi'nde başlayan bu projeyi, Konak ilçe sınırlarındaki bütün okullara yayacağız. İşyerlerinin yanı sıra okul ve evlerde de atık yağ toplama çalışmalarına başlayacağız." dedi.