İzmir'de doğuştan safra yolları tıkalı olan bebeğe babasından alınan karaciğer dokusu Ege Üniversitesi'nde gerçekleştirilen operasyon ile başarıyla nakledildi. Bebeğin sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

29lh6w2 - Bebeğe karaciğer dokusu nakli yapıldı

Ege Üniversitesi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Doç. Dr. Murat Kılıç, Doç. Dr. Murat Zeytunlu ve Prof. Dr. Mehmet Alper başkanlığındaki ekip tarafından gerçekleştirilen operasyonla, Naime bebeğe, babasından alınan karaciğer dokusu başarıyla nakledildi.
Bebeğin doğuştan safra yollarının tıkalı olması nedeniyle henüz 2,5 aylıkken tedavisine başlandığını belirten Hasan Öncül, ''Bebeğimiz doğduğu günden itibaren sağlık sorunlarıyla boğuşuyor. 3,5 aylıkken safra yollarından ilk ameliyatını oldu. Ancak yapılan tedavilerden olumlu sonuç alınamayınca doktorlarımız tek çözümün organ naklinde olduğunu söylediler. Bunun üzerine Ege Üniversitesi'ne geldik'' dedi.

Tek arzusunun evladını sağlıklı olarak görmek olduğunu kaydeden Öncül, nakil konusu gündeme geldiğinde hiç düşünmeden gerekli testleri yaptırdığını, sonuçlar olumlu çıkınca nakile karar verildiğini belirtti.

Minik Naime'nin henüz 3.5 aylıkken safra yollarından ameliyat olduğunu kaydeden Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Kılıç, şu bilgileri verdi: ''Yapılan ameliyattan sonuç alınamamış. Daha sonra yemek borusu da delinmiş ve 1 ay yoğun bakımda kalmış. Nakil için kliniğimize geldiğinde bir sürü sağlık sorunuyla boğuşuyordu. Kurtulması için tek çözüm organ nakliydi. Bunun üzerine babanın gerekli testlerini yaptık. Sonuçlar olumlu çıkınca nakile karar verildi.''