MSG diye bi katki maddesi var. Mono Sodyum Glutamat. Yiyeceklere konunca tadinin beyin tarafindan güzel algilanmasini sagliyor. Tatli, tuzlu farketmiyor, neye konsa tadi güzelmisş gibi geliyor. O yüzden üreticiler en berbat ürünlere dolduruyolar bunu.

Bu zararlarin hepsi çok sayida çalismayla kanitlanmis ve bununla ilgili bir rapor Dünya Saglik Örgütüne sunulmus durumda. Internette arastirilabilir:

ZARARLAR:
- Bu madde nörotoksin. Sinir hücrelerine zarar veriyor. Yol açtigi hastaliklar merkezi sinir sistemi tahribati ve buna bagli olarak Alzheimer, Parkinson, Huntington hastaliklari, Sara (epilepsi).
- Retinal dejenerasyon (göz retina tabakasi hasari)
- Yag birikimi, doyma mekanizmasında bozukluk, obezite
- Büyüme hormonu baskilanmasi
- Pankreas hasari, insülinde artis ve buna bagli olarak diyabet
- Böbrek ve karacigerde hasar
- Bu madde hamilelerde plasenta bariyerini geçebiliyor yani bebek de ayni etkilere maruz.

SU AN PIYASADAKI NEREDEYSE TÜM CIPSLERDE, HAZIR ÇORBALARDA, KÖFTE HARÇLARINDA VS.'DE BU MADDE VAR. BİRÇOK FİRMA KENDİ MAMULLERİNDE KATKI MADDESİ OLMADIĞINI MALLARININ DOĞAL VE GÜVENLI OLDUGUNU IDDIA EDİYOR. MAMULÜN TADINI GÜZELLESTIRMEK IÇIN HEPSI KULLANIYOR.

IÇINDE BULUNDUGU DIGER ÜRÜNLER KONUSUNDA BILGIM YOK, SATIN ALINAN ÜRÜNLERİN ETIKETLERI KONTROL ETMEKTE FAYDA VAR.

BU ZARARLAR ORTAYA ÇIKINCA MADDENIN ISMINI DEGISTIRMEYE BASLADILAR. IÇINDE MSG, MONO SODYUM GLUTAMAT, GLUTAMIC ASIT KISACA GLUTAMIN VEYA GLUTAMAT BULUNAN SEYLERDEN UZAK DURULMALI.