755279241ub5 - 17 Milyon kişi büyük risk altında...
w238 - 17 Milyon kişi büyük risk altında...

Bu tedavi sadece çocuklar için geçerli değil...

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanları Derneği (EKMUD) Başkanı Prof. Dr. Gaye Usluer, Türkiye'de 65 yaş üzerindekiler dahil, grip ve zatürre aşıları açısından risk grubunda yaklaşık 17 milyon kişi bulunduğunu, ancak her 2 aşı için de aşılama oranlarının çok düşük olduğunu açıkladı.

Usluer, erişkinlerde aşı ile önlenebilir hastalıklardan ölümlerin, çocuklardan 100 kat daha fazla olduğunu söyledi. Grip mevsiminde bazen bu nedenle 100 binin üzerinde hastaneye yatış olduğunu ifade eden Usluer, bir yılda erişkin yaştaki 15 bin kişinin akut hepatit A ya da hepatit B olduğuna dikkati çekti.

40 BİN KİŞİ ÖLÜYOR

Her yıl 40 bin erişkinin, aşıyla önlenebilen grip, zatürre ve Hepatit B'den hayatını kaybettiğini anlatan Usluer, ''Bunlara ek olarak, erişkinlerde kızamık, kızamıkçık, kabakulak, su çiçeği ve hepatit A da ölüm nedeni olarak karşımıza çıkabiliyor'' diye konuştu. Usluer, çocukluk döneminde aşılanmayan bazı yetişkinlerin çeşitli enfeksiyonlara duyarlı kaldıklarını, bazılarının da şeker, kalp, akciğer ve böbrek hastalıkları gibi kronik-metabolik hastalıklar açısından risk taşıdıklarını vurguladı.