D3E263FB8194534F892352E6r - Her gün bir avuç arpa ailenizi kanserden korur

Kanserden korunmak için yapılan son çalışmaları anlatan Prof. Dr. Erkan Topuz evinizde alabileceğiniz basit ama etkili olan formülleri sıraladı: Naftalin yerine ceviz yaprağı kullanın, cep telefonundan uzak durun, her gün arpa yiyin..

Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Kanser Hastanesi Onkoloji Direktörü Prof. Dr. Erkan Topuz, kanserden korunmak için neler yapılması gerektiğini anlattı:
* Evde kullanılan deterjanlar, kanserojen maddeler içerdiği için kanser riskini artırıyor. Bu nedenle sirke, limon suyu ve kabartma tozu ile ev temizliği yapılmalı.
* Okulda çocukların kullandığı yemek kapları ve termoslar çelik olmalı.
* Çocukların kıyafetleri organik pamuk
ve kenevirden olmalı.
* Çocukların ayakkabı ve sırt çantaları PVC değil, kenevir ve canvas'tan olmalı.

Cep telefonuna dikkat!
* Kağıt, mürekkep kartujları geri dönüşümlü olmalı.
* 12 yaş altı çocuklar cep telfonu
kullanmamalı.
* Telefon
ilk çaldığı an açılmamalı.
* Yolculukta telefon kapatılmalı. Seyir halindeyken telefon sinyalleri daha güçlüdür, bu nedenle yolculukta telefon kullanımı daha tehlikelidir.
* Cep
telefonunun pili dışarıda, tuşlar kişiye dönük olmalı.
* Yatarken telefon uzakta şarj edilmeli.
* Cep telefonları yüzünden 10 yıl sonra beyin tümörlerinde patlama olacak. Çocukların DNA'larında beyinlerde hasar görülüyor.
* Amerika'da 2005 şubatında, okullara 305 metre mesafede, cep telefonu güçlendiricileri konması yasaklandı.
* Naftalin yerine ceviz yaprağı kullanılmalı.
* Çocuklar cipslerden ve patates kızartmasından uzak tutulmalı.
* Yüksek ısı ve mikrodalga nadiren kullanılmalı.
* Kafein konsantre olunca mesane kanserine neden oluyor. Diğer kanserlere karşı ise faydalıdır. Kahveyi tüketin ama çok koyu olarak tüketmeyin.
* Özelikle meyve kokulu spreyler de kanserojendir, kullanmayın.

Örtü leke tutsun
* Leke, su tutmayan yatak örtüleri, mobilyalar, el çantaları zararlı ve kanserojen maddelerdir.
* Ne yazık ki vücuttaki kanserden koruyucu mekanizma bir süre sonra iflas ediyor. Serbest radikaller ortaya çıkıyor. Antioksidanlar ise bunlara karşı etkilidir. En çok antioksidan bulunan meyve ve sebzeler (100 gramda); nar (2860) , yaban mersini (2400), çilek (1540), kuru erik (949), kiraz (670), ıspanak (1260), brokoli (890), pırasa (840), soğan (450) ve patlıcandır (390).

Mutlaka yeşil çay için
* Kanser hastaları her gün bir avuç arpa tüketmeliler. Arpa; bağırsak, meme ve prostat kanserine karşı koruyucudur. Ayrıca kabızlıktan korur, kiloyu kontrol eder ve kan basıncını düşürür.
* 1 kap arpa, 3 kap su, 1/3 kap zeytinyağı, 2 kaşık limon, 2 kaşık üzüm sirkesi, 1 çay kaşığı kekik, 1 kap soğan, 1 kap maydanoz, 2 domates, 1 kap peynir karışımı, kansere karşı koruyucudur.
* Brokoli ve lahana damar sertliği riskini azaltıyor.Zerdeçal kansere de boğaza da yararlıdır
* Cancer Research dergisinin haberine göre, farelerin 2261 genine kanserojen madde verilmiş. Sonra farelere ahududu ve çilek özü verilmiş. Sonuçta, ahududu ve çilek özünün, bu genlerden 462'sini kanserden koruyabildiği görülmüş.
* Kanserin damarlanmasını durduran en faydalı bitki zerdeçaldır. Zerdeçal ayrıca boğaz enfeksiyonlarını da yok eder.
* Pankreas hücre kültürlerinde, zerdeçalın tümör büyümesine karşı etkili olduğu tespit edildi.
* Plastik yiyecek kutuları, biberonlar toksittir. Sıkıştırmalı ağaç, kontroplak da zehirlidir. Bu, bebek oyuncaklarına kadar gider.
* Bir çalışmada, 87 erkeğe 4 ay boyunca keten tohumu verildi. Bu 4 ayın sonunda, bu erkeklerin idrar şikayetinin azaldığı görüldü.Akdeniz diyeti riski % 22 azaltır
* 6 ay lahana, kabak, brokoli ve tarçın tüketilmesi, gendeki kanser kırılmasına mani oluyor.
* Siyah çikolata, beyinde kan akışını artırıyor. Antioksidan olduğu için kanserden koruyor.
* Nar ekstresi, fare meme kültüründe yüzde 87 etkili.
* FDA tarafından onaylandı: Soya yağı tüketmek, koroner kalp hastalığı ve meme kanseri riskini azaltıyor.
* Yeşil çay, nar ve zerdeçal meme kanserine karşı koruyucu.

Meyve, sebze iyidir
* Bir araştırmada; yaş ortalaması 61 olan bağırsak kanseri hastalarının 938'ine sebze ve meyve veriliyor. 940'ına verilmiyor. Meyve, sebze tüketenlerde risk yüzde 76 azalıyor.
* Prostat kanseri düşük riskli olanlara; vejeteryan diyet, soya proteini, 3 bin ünite balık yağı, vitamin C ve E veriliyor. 3 ay sonra prostat biyopsisi yapılıyor. 48 gende düzelme görülüyor.
* 22 bin erişkinde yapılan çalışmada, Akdeniz diyetinin (sebze, zeytinyağı) kanser riskini yüzde 22 azalttığı görülüyor.
* BRCA1 ve BRCA2 pozitif ise yüzde 80 meme kanseri riski vardır.
* Ailede kolon kanseri varsa 20 yaşında kolonoskopi yaptırılmalı.
* Ailede meme kanseri varsa 20 yaşında ultrasonografi çekilmeli. İlk mamografi 30 yaşında çekilmeli. ABD'de bu yaş 26'ya indi. Eğer şüphe yoksa iki senede bir, 35 yaşından sonra her sene tekrarlanmalı.

Toksinlerden kaçın
* Meme kanserinden korunmaya çocuklukta başlamalı. Çocukluktan itibaren toksinlerden kaçmalı. Karnabahar, kırmızı lahana tüketmeli. Karanlıkta uyumalı. Gereksiz film çektirmemeli. Doğum kontrol ilaçları ve hormonlardan uzak durulmalı. Tekstil endüstrisinde çalışanlar dikkatli olmalı.
* Haftada 3 kez fast food tüketen çocuklarda beyin tümörü, lösemi riski 3 kat fazla görülüyor. Günde 3 kadehten fazla alkol tüketenlerde meme kanseri riski yüzde 30 artıyor. Şişmanlıktan, katkı maddelerinden kaçmalı. Katı yağ kullanılmamalı. Kırmızı et dengeli tüketilmeli.


Dünya önlem alıyor
Dünya artık kanserojen maddeler yerine sağlıklı olanlarını koymak için çalışıyor.
* Boya yapmak için kurşun gibi ağır metaller yerine, bitkisel yağlar da kullanılabiliyor. Beyazlatıcı yerine kağıdı oksijen ve hiddojenle beyazlatmak tercih ediliyor. Yağdan plastik üretmek yerine, mayalanmış mısır şekerinden plastik üretiliyor.

Kokulu mum almayın
* Yapıştırıcılar, protein ve sudan yapılıyor.
* Disney şirketi, çocuk tişörtlerinde kanserojen baskılı resimler kullanmayı bıraktı.
* Parafinlendirilmiş kokulu mum tehlikelidir. Üretimi azaldı.
* Kaliforniya'da bir hastane arsasına organik bahçe yapmış. Yine okullara, organik bahçe fikrini yerleştirmeye çalışıyorlar.
* Temiz
toprağa hayvansal gübre atılıyor. Bu gübreler, ilaç almamış temiz hayvanlardan elde ediyor. Böcek ilacı kullanılmıyor.
*
Türkiye
'de de Tarım Bakanlığının onayladığı gibi, kurtlu elma yiyin. Çünkü kurtlu olanlar ilaçlanmamıştır. Bunları seçin ve yiyin, tabii kurtlarını ayıklayarak...
* Bu söylenenlerin hiçbiri insanları korkutmasın bunların çaresi vardır. Önemli olan kişisel olarak önlem almaya çalışmak.