CB036254A7CD17478658C414r - Sigara her gün iki uçak dolusu insanı öldürüyor

"Her gün iki uçak dolusu insan sigaradan ölüyor" diyen Prof. Dr. Murat Tuncer, sigara yasağına Türkiye'de temmuz ayında değil, şubatta başlanmasını istiyor..

Sağlık Bakanlığı Kanser Daire Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer, kanserin önlenmesi için Türkiye'de alınacak en kolay önlemleri anlattı:

*
Sizce kanseri önlemenin en önemli yolu nedir?
Sigarayı bırakmak! Kanserden her yıl 100 bin kişi kaybediyoruz. Bunun 60-70 bini sigaraya bağlı. Günde 200 kişi sigaradan ölüyor. Yani her sabah 100 kişilik iki uçak düşüyor. Bill Gates, sigarayla savaşmak için yılda 6 milyon dolar para harcıyor. Ama bu parayı bir sigara şirketi bir günde tanıtıma harcıyor. Hatta, yıllardır Hollywood'da, mutlaka 'filmlerde içilecek, sigara paketi gösterilecek' diye gizli bir anlaşma olduğu ortaya çıktı.

SİGARA LOBİSİ VAR
*
Sigarayı yasaklamak bu kadar zor mu?
Sigara üreticileri ellerinde maddi güç bulunan büyük bir lobi. Adımların birden atılması bu yüzden çok zor oluyor. Sigaranın artık hiçbir şekilde reklamı yapılmaması gerekiyor.
Türkiye'de nereden nereye geldik... Film arası verildiğinde 'Sigara arası' diye yazardı. Ordudaki erlere paket paket sigara verilirdi. Şimdi daha iyi bir noktadayız ama çok daha iyi bir yerde olmamız gerekiyor. Şu sıralar internette sigara satışına ilişkin bir çalışma var. Bu çok sakıncalı, yasaklanmalı. Ama dediğim gibi lobi çok güçlü... İsveç'te önümüzdeki on yılda doğacak çocuklar; etraflarında, filmlerde ve okullarda ne sigara paketi, ne de sigara görecek, yani böyle bir şeyin varlığından haberleri olmayacak. Ama Türkiye
'de öğretmenler okullarda sigara içiyor. O öğretmenlerin tekrar eğitimden geçmesi gerekli. Yoksa, okulda sigara içme oranı düşürülemez.

TEMİZ MASA BİR KANDIRMACA
* Restoranlarda hâlâ sigara içilmesine ne diyorsunuz? Restoranlarda sigara yasağı temmuz ayından itibaren başlıyor, biz bunun şubat ayına çekilmesi için çalışıyoruz. Yasak ne kadar erken gelirse kanser oranı o kadar çabuk düşer. Amerika ve İngiltere'de, sigara yasağı bulunan hiçbir restoranın işinde azalma yok.

*
Restoranlarda yasaklanana kadar 'temiz masa' uygulamaları yapılıyordu. Bu insanların zarar görmesini engelliyor mu?
'Temiz masa' uygulaması hiçbir işe yaramıyor. 'Restoranı havalandırıyoruz' demenin de bir anlamı yok. Sigaranın tamamen yasaklandığı şehirlerle, bazı bölümünde içilip bazı bölümünde içilmeyen şehirler arasındaki kanser oranları belirgin şekilde farklı. Yani 'temiz masa'lar hikaye. Havalandırmanın hiçbir anlamı yok. Arsenikli hava temizlenemez. Amerika'da yapılan bir çalışmada görülmüş ki; sigara içiminin yasaklandığı oteller ve mağazalarda müşteriler yasaktan sonra yüzde 10 artmış.Kraliçe içti kanser arttı!
Danimarka'da son 20 yılda kadınlarda sigaraya bağlı akciğer kanseri artmış. Nedeni Danimarka kraliçesinin sigara kullanması. Yani rol model çok önemli. Bu nedenle şimdi garip de gelse; sigarayı filmlerde bile buzlayarak vermenin, sigara görüntüsü yayınlamamanın avantajlarını birkaç yıl içinde net olarak göreceğiz. Sigara paketinin görülmesi, sigara içenlerin ortada dolaşması, sigaranın görünür olması negatif etki yapıyor. Bu da kanseri direkt artırıyor.


Sigara çok ucuz, fiyatı en az 14 TL olsun
* Sizce sigara kullanımını azaltmak için ne yapılmalı?
Dünya Sağlık Örgütü'nün organizasyonuyla 'M-Power' diye bir şey formalize edildi. Burada önemli olan sigaraya başlayacak olanları kurtarmak. En önemlisi alenen sigara içenlerin yasaklanması, ikincisi de sigara fiyatlarının yüksek tutulması.
Türkiye, Avrupa'da en düşük fiyata sigara satan ülkeler arasında. İngiltere'de sigara 5 Paund (7 Euro), Türkiye'de ise 4 milyon TL, yani üçte bir fiyatına... Fiyatlar daha çok yükseltilmeli.Balkonda içmek bile çocuğunuza zararlı

Aileler çocukların yanında sigara içmiyorlar, sigarayı dışarıda içiyorlar. Bu durumda çocukların zarar görmesini engellediklerini düşünüyorlar ama bu büyük bir aldatmaca çünkü sigara dumanı akciğerlerde iki gün kalır. Çocuğunuzu öptüğünüzde, onu kucağınıza aldığınızda zararlı dumanı yine ona üflemiş oluyorsunuz. Sigara içen biriyle yaşayan çocukta; diğer çocuklara oranla, solunum yolunu ilgilendiren bütün enfeksiyonlar ve astım 7-8 kat, bazı kanser türleri de 2.5-3 kat daha fazla görülüyor. 'Evde içmiyorum, dışarıda içiyorum' demenin bir anlamı yok. Alışkanlık koku ile de başlar. Ağız yıkansa, diş fırçalansa da anlamı yok. Sigara içen bir kişinin, on gün sigara içmese bile, nefesinde 80 madde ölçebilirsiniz.


Seks hayatınız da duman altı oluyor
* Sigara, kalp hastalıkları ve cilt hastalıklarına da neden oluyor. Hatta İsrail'de yapılan bir araştırmaya göre sigara, kişinin cinsel fonksiyonlarına da zarar veriyor. Ereksiyonu, üremeyi etkiliyor, çocuk olmasını zorlaştırıyor. Kadınların yumurtalıklarının çalışmasını azaltıyor.

* Sigara cildi bozuyor. Sigara içen kadınlar kozmetiğe boşuna para harcıyor. Hiç kozmetiğe para harcamayıp, sigara içmeseler çok daha avantajlı olurlar. Ama kozmetikle sigaranın verdiği zararlar kapatılmaya çalışılıyor. Sigara içen kadın beş-on yaş daha çabuk yaşlanır.Light sigara ve puro sigaradan daha tehlikeli

* Ligth sigara çok daha tehlikeli. Aynı miktarda nikotin alınıyor, daha derine çekiliyor. Sonuçta da akciğer ve bronşların uçlarında kanser oluşuyor. Yani çok daha fazla öldürücü. Light diye bir şey yok. Ölümlerden ölüm beğen gibi bir şey bu aslında...

* Puro çok daha ağır. Puro içenlerde; yutak yemek borusunun üst ucu ve ağız içi kanserleri daha çok görülüyor. Bunlar, son derece ölümcül kanserlerdir. Tütün dediğiniz zaman hepsi aynı. Örneğin bir nargile içmek, en az 8 sigara içmek kadar zarar veriyor. Sudan geçirdik falan, safsata bunlar...Yasak başlayınca kalp krizlerinde azalma olacak!
* Sigara yasağından ne kadar sonra hastalıklar azalacak?
En az 10 yıl sonra hastalıklar azalmaya başlayacak, tabii eğer yasağı iyi uygularsak... 2010'dan itibaren astım ve kalp krizlerinde azalma göreceğiz. Hatta yakın geçmişte yapılan bir çalışmada; bir yıl içinde kalp enfarktüsü ve astım krizi ile başlayan hastalık sayısında belirgin bir azalma olduğu görülmüş.

*
Sigara içen ama spor yapan insanlar var. Sigaranın etkisi spor yaparak azaltılabilir mi?
Bu çok tehlikeli bir cümle. 'Sigara içiyorum ama 50 kilometre hızı geçmiyorum' demek gibi... Zaten onu da yapıyor olması gerekli. Tamamen kendini kandırmak bu... Sigara üreticilerinin sözlerine aldanmamak gerekli, bu da onların ortaya attığı kandırmacalardan biri. 'Havalandırma etkiyi azaltır', 'Ben dışarıda içiyorum', 'İçiyorum ama iyi besleniyorum, iyi spor yapıyorum', 'Başladım ama istediğim zaman bırakırım', 'Sigara vergilerini artırırsanız kaçakçılık artar', 'İçilen ve içilmeyen yerleri ayırmak yeterlidir' gibi... Bunları kim söylüyorsa, sigara firmalarının adamıdır.