Kanser riskine karşı kontrollü yağ kullanımı

Gıdalarda yağların bir defadan fazla kullanılmasının kanser riski taşıdığıvirgs - Kanser riskine karşı kontrollü yağ kullanımı yağ kaç defa kullanılırsa kanser riskinin de o oranda arttığı belirtildi.

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi İç Hastalıkları ve Nefroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Türkvirgs - Kanser riskine karşı kontrollü yağ kullanımı 6 yıl önce 3 milyar TL olan Türkiye'nin sağlık harcamalarının bugün 25 milyar TL'yi bulduğunu söyledi.

Türkiye'de 2009 yılında yaklaşık 300 milyon poliklinik hizmetinin verilmesinin beklendiğini dile getiren Türkvirgs - Kanser riskine karşı kontrollü yağ kullanımı

Son yıllarda ülkemizde kanser vakalarında olağan üstü bir artış yaşandığına dikkati çeken Türkvirgs - Kanser riskine karşı kontrollü yağ kullanımı “herhangi bir hastaneye gidip onkoloji servisinden randevu almaya kalksanızvirgs - Kanser riskine karşı kontrollü yağ kullanımı ya sıra alamazsınız ya da çok uzun tarihlere gün verilir. Bu durum kanser vakalarının ne oranda arttığının da en bariz göstergesidir” diye konuştu.

Yapılan araştırmalara göre kansere neden olan faktörlerin başında sağlıksız beslenmenin geldiğine işaret eden Türkvirgs - Kanser riskine karşı kontrollü yağ kullanımı bunda da en büyük etkenin özellikle fast foodlarda yağların tekrar tekrar kullanılması olduğunu öne sürdü.

Gıdalarda yağların bir defadan fazla kullanılmasının bile kanser riski taşıdığını ifade eden Türkvirgs - Kanser riskine karşı kontrollü yağ kullanımı “yağı kaç defa kullanırsanız kanser riski de o oranda artıyor” dedi.

bu rakamın Türkiye'de insanların sağlıksız beslendiklerini de gösterdiğini vurguladı. KARNEYLE YAĞ KULLANILMASI ÖNERİSİ

Pek çok gıda sanayicisinin ve bazı fast food işletmelerinin aynı yağı onlarca kez kullandığını öne süren Prof. Dr. Türkvirgs - Kanser riskine karşı kontrollü yağ kullanımı şunları kaydetti:
“Yağı filtre edip ertesi gün bir daha kullanıyorlar. Isıtıldığında yapısı değişen yağvirgs - Kanser riskine karşı kontrollü yağ kullanımı daha sonraki kızartmalarda ürüne kanserojen etkilerini bırakıyor. Bizde bazı fast food işletmelerinde yağlar en az bir hafta 10 gün kullanılıyor. Avrupa'da ise firmalar kullandıkları yağları karneyle alıp karneyle teslim ediyor. Teslim edilen yağlar ise biyodizel üretiminde kullanılıyor. Bizim de en kısa süre içinde gerekli düzenlemeleri yaparakvirgs - Kanser riskine karşı kontrollü yağ kullanımı gıda sektöründe karneyle yağ kullanımına geçmemiz gerekiyor. Bu düzenleme artık bir zorunluluk haline gelmiştir.”

Aşırı kullanımdan simsiyah olmuş yağların bile bazı kötü niyetli kişilerce magnezyum silikat karıştırılıp yeni yağmış gibi satıldığını vurgulayan Türkvirgs - Kanser riskine karşı kontrollü yağ kullanımı “yağ kimyasal işlemden geçtikten sonra sanki hiç kullanılmamış gibi berrak bir görünüme kavuşuyor. Ancak içeriğindeki kanserojen etkisi aynen devam ediyor” dedi.

Prof. Dr. Türkvirgs - Kanser riskine karşı kontrollü yağ kullanımı bu yağların da gıda sanayiivirgs - Kanser riskine karşı kontrollü yağ kullanımı fast food'lar veya ucuz olduğu için dar gelirli insanlar tarafından satın alınarak kullanıldığınıvirgs - Kanser riskine karşı kontrollü yağ kullanımı vatandaşların sağlığının ciddi oranda riske atıldığını sözlerine ekledi.